A Salonpas hatás (x)
Előző két cikkünkben a Salonpas márka valamint a japán tapaszgyártás történetével ismerkedtünk meg. Cikksorozatunk harmadik részében a Salonpas tapasz és gél hatásmechanizmusát mutatjuk be.
A Salonpas készítmények fő hatóanyagai a metil-szalicilát, a mentol valamint a csak a tapaszban található kámfor. Mindhárom hatóanyag természetes, eredetileg növényekből kivont származék.
A metil-szalicilát a népi gyógyászatban is régóta használatos, eredetileg fűzfakéregből kivont szalicilsav szintén természetes származéka, minthogy több növény is előállítja. A metil-szalicilát az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek közé tartozik, melyek hatásukat a szervezet ciklooxigenáz (COX) enzimeinek bénítása révén fejtik ki. Ezen enzimek legfontosabb szerepe a prosztaglandinok előállítása, amelyek a szervezetben – több más folyamat mellett – felelősek a gyulladás és a fájdalom kialakulásáért. Végeredményben tehát a metil-szalicilát hatékony gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító.
A Salonpas készítmények további hatóanyaga a mentol, valamint a csak a tapaszban található kámfor, melyek szintén természetes, eredetileg növényekből kivont illékony anyagok. Elsősorban vérbőséget okoznak, így javul a kezelt terület vérellátása, miáltal a gyulladást okozó illetve fenntartó anyagok hamarabb elszállításra kerülnek az érintett testrészből, gyulladáscsökkentő hatásuk tehát elsősorban ebben áll. Emellett ingerlik a bőrben lévő tapintás-, nyomás-, fájdalom-, meleg-, és hidegérzékelő receptorokat is, ezáltal, valamint a gyors párolgás okozta hőelvonás által kellemes bizsergető- illetve hűvösségérzetet is keltenek.
A Salonpas tapasz ezeken felül tartalmaz még tokoferol-acetátot, mely tulajdonképpen azonos az E-vitaminnal. Ez a vitamin, mint erős antioxidáns, a káros szabad gyökök megkötése által sok más jótékony hatása mellett elősegíti a bőr védekező- illetve regenerálódó képességét.
A Salonpas készítmények helyileg, a sérült/érintett terület feletti bőrön használatos készítmények. Ennek fontos következménye, hogy a hatóanyagok nem, vagy csak minimális mértékben szívódnak fel a vérkeringésbe, ezáltal a szervezet egészét érintő mellékhatások sem, vagy alig fordulnak elő. Emellett persze a hatóanyagok éppen oda jutnak, és azon a területen fejtik ki hatásukat, ahol szükség van rájuk. További előnye a tapasznak, hogy a kezelt terület egyúttal lefedésre is kerül, mely egyrészt a hatóanyagok biztosabb és folyamatosabb bőrbe jutását biztosítja, másrészt az úgynevezett kontakt-hatás miatt állandó inger alatt tartja a bőr receptorait, ami a szervezet belső fájdalomcsillapító-rendszerét támogatja.
A Salonpas gél és tapasz alkalmazása elsősorban izomfájdalom, derékfájás, ízületi gyulladás, zúzódás, túlerőltetés, ütés és rándulás okozta ízületi fájdalom enyhítésére javasolt. Sportolás során főként a mozgás alatt illetve után jelentkező alkalomszerű fájdalmak, gyulladások kezelésére használhatjuk őket hatékonyan.
Nem javasolt a készítmények használata a bőrfelületen jelentkező folytonossági hiány vagy égés esetében, mert ilyenkor a hatóanyagok felszívódása túlságosan erőteljes lehet. Szintén nem javasolt a gél és tapasz alkalmazása krónikus, hosszabb lefolyású sportsérülések kezelésére, illetve néhány, a betegtájékoztatóban felsorolt betegség fennállása esetén.
Hazánkban a Salonpas tapasz kizárólagos forgalmazója a Sager Pharma Kft. A Salonpas tapasz gyógyszertárakban és bioboltokban recept nélkül kapható, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.
A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Forrás: Salonpas sajtóanyag
Kép: http://www.salonpas.us/how-it-works/benefit-salonpas
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498