Amit az allergiáról tudni érdemes
Zeli tollából következik egy érdekes cikk az allergiáról, annak okairól, tünetekiről valamint a kezelés lehetőségeiről. A közeljövőben további sportegészségügyi témájú cikkek következnek majd, ha a sorozat első darabja elnyeri tetszéseteket. Fogadjátok szeretettel! :o)
Itt a tavasz és a jó idő. Ha lassan is, de eljön a szabadtéri sportolások ideje. Ilyenkor azok is előveszik a futócipőt vagy a kerékpárt, akik télen nem mozogtak vagy teremben próbálták az időjárás viszontagságait átvészelni. Nem használja azonban mindenki feltétlenül sportolásra a jó időt. Bármikor lehet sétálni és kicsit jóllakatni a szemet és a lelket a természet szépségeivel, amik ilyenkor tavasszal szép számmal akadnak. Azonban a természet tartogat furcsaságokat és meglepetéseket mindenki számára. A csalogatóan szép napsütés és a zöldellő természet néhányunk számára igazi kihívást jelent, nemcsak a sportteljesítmény terén. Igen, az allergia ilyenkor próbára teszi a szervezetet.
Mi az allergia?
Allergiás reakcióról akkor beszélünk, ha testidegen anyaggal való ismételt kapcsolatot követően a szervezet fokozott immunreakcióval válaszol. Az allergiás túlérzékenység kialakulása során az allergénekkel szemben specifikus érzékenység alakul ki. Az allergén ellen antitest (ellenanyag) termelődik, aminek feladata eliminálni az allergént. Az allergiás reakció, az idegen anyaggal való első találkozáskor nem jelentkezik, a típusos tünetek csak a második ingert követően alakulnak ki. A túlzott immunaktivitás az ún. I-es típusú immunreakció alapján károsítja a szervezetet. Az I-es típusú immunreakció alapja a hisztamin felszabadulás, aminek a tünetek kialakulásában van fontos szerepe. Az allergia tehát a szervezet megváltozott immunológiai reakciókészsége, amely a környezeti, testidegen anyagokkal szemben kialakult specifikus túlérzékenységi immunválasz révén jön létre. Allergiás reakció a szervezet bármely területén kialakulhat, a legjellemzőbb területek a külvilággal érintkező felszínek: bőr, szem, légzőrendszer, gyomor-bélrendszer.
Mi okozza az allergiát?
Az allergiát allergének okozzák. Ezek az anyagok lehetnek külső vagy belső ágensek. Külső ágensnek tekinthetők a különböző virágporok, pollenek, porok, atkák, gombák, állati szőrök, légszennyező gázok és az ún. kontaktágensek: spray-k, ruhaneműk, tisztálkodási és testápolási szerek, kenőcsök. Belső ágensek közül a legismertebbek az élelmiszerek, gyógyszerek. Nagy problémát jelentenek az élelmiszer-allergiák. Nem is olyan egyszerű kivédeni például a tojásfehérje-allergiát, hiszen rengeteg élelmiszer-ipari termék tartalmaz tojást, amit ráadásul nem mindig tüntetnek fel a csomagoláson. A vendéglői ételek elkészítéséhez is használatos. Emellett az élelmiszer-allergiát színezékek, konzerválószerek és adalékanyagok is kiválthatják, s ezeket szintén nem minden esetben tüntetik fel a csomagoláson, így aztán elkerülésük komoly nehézségekbe ütközik. Léteznek olyan elváltozások is, amik allergiás tüneteket okoznak. Ezek a szervezetben lévő gócok (fertőzési források) sokfélék lehetnek. Ide taroznak a fogászati betegségek (szuvas vagy lyukas fog, ínygyulladás), krónikus fül-orr-gégészeti betegségek (középfül-gyulladás, mandulák gyulladásai), hasüregi elváltozások (máj, epe, hasnyálmirigy gyulladás), mellkasi problémák (tüdőfolyamatok, tüdőgyulladások), veseproblémák, széklet és vizelet problémái (valamilyen gombás vagy parazitás fertőzés).
Mik az allergia tünetei?
Az allergiás reakciónak számos megjelenési formája lehet.
Okozhatnak kiütéseket a bőrön, légzési nehézséget, orrfolyást, orrdugulást, könnyezést, szemviszketést és ezek csak a jéghegy csúcsait jelentik. Számos súlyosabb betegséget is okozhatnak. A hasmenés és a hányás azért jelentős probléma, mivel a szervezet folyadékot és ionokat veszít, így megnő a kiszáradás veszélye és izomgörcsök léphetnek fel. Súlyos tünet a testsúlycsökkenés, a fogyás. A gyomor-bélrendszer nem képes a táplálékból a megfelelő anyagokat felszívni, mert a táplálék nem tartózkodik elégendő időt a gyomor-bélrendszerben, illetve bizonyos létfontosságú anyagok (fehérjék, szénhidrátok, vitaminok) felszívódása is zavart szenvedhet. Ezekhez az elváltozásokhoz köthető a következményes gyengeség, legyengült immunrendszer és így a fertőzések kockázatának megnövekedése. A bőrön jelentkező kiütéseket (urticaria és társai) leggyakrabban légúti allergének, táplálék allergének, kontaktallergének váltják ki. A kiütések mérete, alakja, időbeni lefolyás, jelentkezési ideje jó támpontot nyújt az allergén azonosításához. A légzési nehézség (dyspnoe) sportolás során az egyik legnagyobb probléma. Ezt szinte minden esetben valamilyen légúti allergén okozza. Oka a tüdő kapacitásának lecsökkenése, aminek számos összetevője lehet: a légutak szűkülete, amit a légutak falát alkotó simaizom kontrakciója okoz, megnövekedett váladéktermelés, amivel a szervezet védekezik az allergén ellen és próbálja eltávolítani azt a légzőrendszer területéről (ebben segít a köhögés is). Orrfolyást, orrdugulást (rhinitis allergica) szintén a légúti allergének váltják ki leggyakrabban. A fokozott váladéktermelés itt is az allergén eltávolítását segít. Mivel a szem szintén érintkezik a levegővel, így könnyezés, szemviszketés (conjuctivitis) esetében is elsősorban légúti allergénre kell gondolni.
Mivel lehet tenni az allergia ellen?
Az első és legfontosabb teendő: meg kell ismerni az allergiát kiváltó allergént (allergéneket). Ennek első lépése a tünetek megfigyelését jelenti: mikor alakultak ki, összekapcsolható-e valamilyen fent említett antigén hatással (ha pl. a nehézlégzés csak szabadban (erdő, mező) jelentkezik, akkor gyaníthatóan valamilyen fű, vagy faféle az allergén, ha viszont bizonyos élelmiszer fogyasztását követően (pl. tejtermékek) alakulnak ki tünetek, akkor könnyen kizárhatóak a légúti allergének, hirtelen (pár óra) vagy lassan (napok) alatt alakul ki, meddig tart, mire szűnnek meg a tünetek, megszűnnek-e a tünetek? Az ezekre a kérdésekre adott válaszok sokat segítenek megtalálni az allergiáért felelős tényezőket. Egy allergológiai szakrendelésen szintén ezekre a kérdésekre keresnek választ, így hasznos, ha már tudunk valamilyen támpontot nyújtani az orvosnak. Az orvos ezeken a kérdéseken túl vizsgálatokat is fog végezni: spirometria (légzésfunkciós teszt), bőrtesztek, provokációs tesztek, vérvétel (specifikus IgE). Spiromertria esetén a tüdő funkciójának eltéréseit keresik. Vérvizsgálat során, melyhez csak csekély vérmennyiség szükséges, a vérből bizonyos antitesteket próbálnak kimutatni. Bőrteszt végzésekor a gyanúba került vegyületeket közvetlenül a bőrre juttatják, majd bizonyos idő elteltével megvizsgálják a bőr reakcióját. Pozitív a lelet, ha kivörösödés, kisebb duzzanatok, göbök, hólyagocskák figyelhetők meg az adott területen. Ezek a vizsgálati eljárások csak azt mutatják ki, hogy a beteg szervezetében bizonyos allergének ellen termelődtek-e antitestek. Ugyanakkor semmit sem mondanak arról, vajon ez az érzékenység allergiás reakciót eredményez-e. Annak kiderítésére, hogy allergiás eredetű-e, az allergéneket a megfelelő helyen kell megvizsgálni: orrban, gyomor-bél traktusban. Provokációs teszteknél az allergéneket rendkívül csekély mennyiségben alkalmazzák, nehogy a beteget veszélyeztessék. A provokációs módszer egy másik formája élelmiszer-allergiák kiderítésekor használatos, és keresődiétának nevezik. Ennek alkalmazásakor kezdetben a beteg egy ideig kizárólag allergénmentes ételeket fogyaszt, majd ezt követően napról napra újabb és újabb ételcsoportokkal „találkozik". Közben folyamatosan figyelik, fellépnek-e nála tünetek és azok mikor jelentkeznek.
Hogyan lehet kezelni az allergiát?
Az allergia kezelésének első és legfontosabb lépése a megfigyelés: meg kell ismerni a kiváltó okot, okokat. Persze addig is számos lehetőség kínálkozik az allergia kezelésére, amíg ez a folyamat lezajlik. Az olyan általánosan bevált készítmények, mint a Claritin acut tabletta (recept nélkül kapható), Fenistil gél (recept nélküli kapható), rázókeverék (suspensio zinci aquosoa, ki ne emlékezne a fehér foltokat hagyó oldatra a testén, ez is recept nélkül kapható) nagy segítséget jelenthetnek a tünetek elviselésében, enyhítésében.
Antihisztaminok: az allergiás reakciók lezajlásában fontos szerepet játszó hisztaminok hatása ezen szerek segítségével elnyomható. A tünetelfojtás hosszútávon szövődményekkel jár, ezért alkalmazásuk körültekintést igényel.
Kortizonkészítmények: az allergiás reakciók nagyon gyorsan és hatékonyan elfojthatók általuk. Tagadhatatlan hátrányuk, hogy a huzamosabb ideig alkalmazott nagyobb dózis jelentős mellékhatásokkal jár: a bőrön megjelenő csíkokkal (striák), pattanásokkal, csontritkulással.
Hiposzenzibilizálás: ezzel az eljárással megkísérelhető a szervezet és a védekezőrendszer fokozott érzékenységének mérséklése. Ez kétféle módszerrel lehetséges. Egyik esetben a szervezetet folyamatosan növekvő mennyiségű allergénnel látják el, hogy fokozatosan hozzászokjon. Ezt a kezelési módot azonban nem mindig tűri jól a szervezet. Másik lehetőség egy nem specifikus hiposzenzibilizálás, amely nem egy bizonyos allergénhez kötött. Ilyenkor „áthangolásról" van szó. A kombinált készítményekkel kapcsolatosan biztatóak a tapasztalatok. Hatóanyagaikat injekcióval juttatják a beteg szervezetébe (pl. Acidum formicicum, Cuprum metallicum).
További gyógymódot jelenthet például a levegőváltozás. Ha tehetjük, utazzunk tengerpartra, magashegységekbe vagy éppen a sivatagba, mert a klímaváltozás sokat segíthet!
Ugyancsak jótékony hatása lehet a lúgos fürdőknek és a szaunázásnak. Az ilyen nem specifikus védekezés növelésével erősíthető a szervezet védekező rendszere.
Ezeken kívül fontos a sok vitamint és ásványi anyagot tartalmazó, kiegyensúlyozott táplálkozás is. A denaturált élelmiszerek, mint a finomlisztből készült ételek, konzervek, adalékanyagokat tartalmazó készítmények és a cukor kerülendők! Így elérhető, hogy a - sok allergiásra jellemző - felborult bélflóra egyensúlya ismét helyreálljon. Ugyanakkor a táplálkozási szokások megváltoztatása önmagában gyakran még nem elegendő. Hasznos lehet a béltisztítás is, mely során a káros bélbaktériumok száma csökken, s így lehetővé válik az egészséges bélflóra kialakulása. A máj méregtelenítő funkcióját is támogatjuk ezzel.
Mint látható az allergia komoly problémát jelent. Ez persze nem azt jelenti, hogy a mozgást, a sportolást nem lehet folytatni és nem szabad kimenni a természetbe vagy épp nem lehet mindenfélét enni. Épp ellenkezőleg! Mindenki élhet teljes életet, csak egy kis odafigyelésre van szüksége a szervezetnek.
Néha elegendő az életmód változtatás, máskor a diéta hozza meg a várt eredményt, vagy éppen egy kirándulás. A gyógyszeres kezelések és egyéb terápiás beavatkozások szintén azt a célt szolgálják, hogy az allergia elviselhető legyen. Ezen az úton az első és legfontosabb, hogy észrevegyük a szervezet jeleit és komolyan is vegyük őket. Végtére is egy bokaficammal sem vág neki az ember egy maratonnak.
zeli, 2008/03/12
Hasonló cikkek
A korosodással a szívünk is öregszik
Vigyázz az ízületeidre, pótolhatatlanok!
Az Achilles-íngyulladás okai és megelőzése
Tényleg erősíti a csontokat a futás?
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498