Az Achilles-íngyulladás okai és megelőzése
- cimkék:
- egészség,
- megelőzés,
- sérülés,
- nyújtás,
- Achilles-íngyulladás,
- kezelés,
- Achilles,
- talajfogás,
- testtartás
(Bruce R. Wilk cikke alapján)
Neked sem a trójai háború ugrik be elsőre ha meghallod Achilles nevét? Te is érezted már futóedzések másnapján a nyilalló fájdalmat a sarkadban az első reggeli lépéseknél? Akkor Neked is ajánljuk cikkünket az Achilles-ín gyulladásának okairól és a megelőzés módszereiről.
Achilles a trójai háború legendás hírű harcosa volt, és a görög mitológia szerint anyja féltő gondoskodásának köszönthetően teste egyetlen sebezhető pontja a sarka volt, és életét végül egy a sarkába kapott nyílvessző oltotta ki. 4000 évvel később a futók még mindig érzékelik "Achilles harcos" sebezhetőségét.
Az Achilles-íngyulladás az egyik leggyakoribb futó sérülés, mely megfelelő kezelés nélkül olyan súlyossá válhat, hogy a futónak már a sétálás során is fájdalmat okoz. Extrém terhelés következtében az ín el is szakadhat, ekkor már műtéti beavatkozásra van szükség, melyet hosszadalmas lábadozás és rehabilitációs időszak követ.
Az Achilles-ín központi szerepet játszik az olyan mozgások során mint sétálás, futás, ugrás, leülés, felállás. Ez az ín működik közre a lábfej lefelé és előre mozdításában. Normális körülmények között az Achilles-ín jelentős erőhatásokat képes elviselni anélkül, hogy bármilyen fájdalomérzet jelentkezne. A begyulladt ín azonban makacs fájdalom forrásává válik. Honnan tudhatjuk, hogy valóban az Achillesünkkel van-e a baj? Az alábbi tünetek bármelyikének jelentkezése általában Achilles-íngyulladást jelez:
- a futás megkezdésekor rögtön jelentkezik az Achilles-ín tájékán a fájdalom, mely a futás tempójának növelésével erősödik, és a nem szűnő fájdalom végül megállásra kényszeríti a futót
- a futás megkezdésekor rögtön jelentkezik az ín tájékán a fájdalom, mely azonban a bemelegítés hatására csökken, és csak az edzés végén jelentkezik újra; a reggeli első lépések fájdalmasak
- tompa fájdalomérzet az ín környékén a futás során, ami nem múlik el a bemelegítés hatására, és jellemzően fokozódik, ha kemény vagy egyenetlen talajra ér a futó; a reggeli első lépések fájdalmasak
Talajfogás, testtartás
Az Achilles-ín fájdalmakkal küzdő futók többségére jellemző egy bizonyos fajta talajfogás és testtartás, mely fokozottan igénybe veszi az inat.
Talajfogás: A futó a talajfogás során erősen a sarkára érkezik. Futócipője talpát megnézve jellemző a sarokrész hátsó-külső szél fokozott kopása valamint a talprész közepének fokozott összenyomódása. Egy ilyen módon elkopott cipő minden egyes talajfogáskor túlfeszíti az Achilles-ínt, ezért javasolt az ilyen futók számára a futócipők cseréje, amint ezek a kopások megjelennek.
Testtartás: Az, hogy a futó lábfejének mely része ér először a talajra, a futó testtartásával is összefügg. A sarokkal talajt fogó futók többsége kissé előre hajol futás közben, úgy, hogy feje a lábfején túlra, előre kerül. Ez a testtartás tovább feszítheti az amúgy is igénybevett Achillest. Az ilyen futók számára javasolt, hogy futás közben próbálják állukat kissé leszegni, vállukat hátra húzni, medencéjüket pedig kicsit előre nyomni, ezzel testtartásukat közelítve a függőlegeshez.
Futócipő
Az erősen sarokra érkező futók számára nagyon fontos, hogy cipőjük hatékonyan tompítsa, felfogja a talajfogáskor a sarokrészt érő ütést és megvédje az inat a túlfeszüléstől. Talán első hallásra kissé meglepő, de az ilyen futók esetében ellenjavalt a vastag sarokrésszel rendelkező futócipő, ahol a futó sarka és a talaj között nagy a távolság. Az ilyen cipők ugyanis gyakran túl párnázottak és nem elég stabilak ehhez a típusú talajfogáshoz, és futás során az Achilles-ínt túlfeszítik. Az erősen sarokra érkező futók számára alacsony sarokrésszel rendelkező futócipő javasolt, mely jobban megtámasztja a sarkat és az Achillest, és a becsapódáskor elszenvedett ütést hatékonyabban csillapítja.
Kezelés, megelőzés
A kezdeti, enyhe fájdalom kezelhető, csökkenthető gyakori jegeléssel, gyulladáscsökkentőkkel és pihentetéssel. Ha azonban az ín láthatóan megduzzad, vagy a jelentkező fájdalom miatt már megváltozik járásunk, biztosan orvosi segítségre is szükség lesz. Az Achilles-íngyulladás kezelésében és megelőzésében hatékonyak a következő gyakorlatok, melyek az Achilles-ín rugalmasságát igyekeznek fokozni illetve helyreállítani. A gyakorlatok végzése során nem nehezedik súly az ínra, és a gyakorlatok a hagyományos nyújtómozdulatoknál hatékonyabban izolálják az Achilles szempontjából fontos izomcsoportokat.
1. Lábujj az orrhoz (térdín aktív nyújtása): Feküdj hanyatt, mindkét térd hajlítva, egyik lábfej a talajon. A másik lábat a térd mögött támaszd meg mindkét kezeddel. Nyújtsd ki a térded, úgy hogy a lábujjaid az orrod irányába mutassanak, és tartsd meg ezt a pozíciót fél percig. Ismételd meg a másik lábbal is.
2. Szalagos nyújtás: Kiinduló helyzet mint az előzőnél. A szalagot helyezd a talppárnád köré, két végét fogd meg a kezeiddel. Nyújtsd ki a lábad, majd lábfejedet húzd lefelé a szalaggal, amíg a vádlid-sarkad környékén nem érzed a feszülést. Ismételd a másik lábbal.
Reméljük sikerült néhány hasznos tippel szolgálni az Achilles-íngyulladás elkerülésére és kezelésére. Mindenkinek sérülés- és fájdalommentes futást kívánunk!
Forrás:
www.runningtimes.com
Hasonló cikkek
Vigyázz az ízületeidre, pótolhatatlanok!
Tényleg erősíti a csontokat a futás?
A kerékpárbalesetek egyharmada fejsérüléssel jár
14 hozzászólás
Fastum gél.
És azért mondom, hogy jó, mert kipróbáltam, és tényleg érzhető a javulás - legalább is fájni nem fáj. Hogy aztán csak elfedi a bajt, vagy valóban gyógyítja, ezt sajna nem tudom.
Kosárlabdázom bajnokságban és a múlt szezon végén jelentkezett a probléma, amit nem tudtam hová tenni, majd jött a nyári szünet amelynek következtében elmúlt az Achilles sarkon jelentkező éles fájdalom. Most, hogy elkezdődött a szezon a 2. meccsemen vagyok túl és iszonyúan fáj a mérkőzés után, majd ezt követően még legalább két napig.
A cipőm most cseréltem le, igazán jófajta csillapít rendesen, de még mindig begyullad edzés vagy meccs utánra. A napközbeni edzés alatti megfigyeléseim azt mutatják, hogy a harántterpeszből való hirtelen kirobbanást (megfeszülést) viseli nagyon nehezen. Először csak ekkor jelentkezett, majd aztán futás közben is..
A reggeli diagnózis a fent leírtak és jelenleg enyhén bicegve járok a hétköznapokban. Meccsig, edzésig már majdnem elmúlik, de utána az előbb leírt körforgás kezdődik.
Fittségemmel, kondimmal semmi bajom, de a sérülés a pályán már visszafogja a mozdulataimat..
Azt nem értem csupán, hogy ha 3 hónap pihenő alatt teljesen tünetmentessé vált, akkor hogy a túróba jöhetett vissza ismét?
Mi tévő legyek? Krém? Doki? Nyújtás? Mindhárom? Vagy más jótanács?
Köszönöm a segítséget!
josecondorotti!
http://www.futas.net/cikkek/achilles/index.html
http://www.gyorisport.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=34
A lépcső szélén végzett nyújtás nekem sokat segített (+jegelés és árnika kenőcs)! De nem múlt el a panaszom teljesen...
Nekem 3 hete jelenkezett heti 2 edzés után csak 40-42 percet futottam aszfalton laza temp. 7kili .
Majd jelenkezett a fálydalom. Előszőr az új munkacipőre fogtam bitztos amiatt.Már a járásba is akadályoz. Egy hetet pihentettem tényleg még dolgozni sem mentem.
Csak ételért mentem le kéttnaponta a boltba ezk után úgy éreztem mintha a
sarok csont kölső fele és az ahilesz között jelenkezne a fálydalom átsugárzott. Közben lábfely fogatás mozgatás közben mintha kéttő müanyag darabot dörzsölünk össze és surlódik nagyon furcsa érzés.
Gyógynövényes és méh méreg tartalmú krémmel kentem csak este + foliázás remélem javulni fog.
Sziasztok javult a lában. Hátfőn elmentem orvoshoz gontgen bejátszot, majd szerdán este ultrahang nagyon korekt a uth Dr. nő mindent meg mutatott (Talált egy 4x9 mm kis folyadékkal teli részt) majd ez felszívodik ), elmondta mire kell figyelni a cipő vásárlásánál. BIZTOSAN jó legyen a sarkánál mert ... Újra látni foglyuk egymást és nem a randevú időpontja miatt : ) Szeretem volna képetmellékelni a sarkamról, hogy Lásátok hogyan néz ki ez nekem de nem jöttem rá hogyan kell bemásolni ide a képet. bocs Sziasztok mindenkinek javulást kívánok bármivel is küzd.
Sziasztok!
Én is sok mindent kipróbáltam: nyújtottam, kenegettem, kíméltem. Újabb futás után ismét nem tudtam reggelente rálépni.
Nemrég ájánlották a kollégáim a lézeres kezelést. Az első alkalom után másnap már nem fájt reggel. Kb. 1 héttel később ismételtem meg a kezelést. Most már probléma nélkül megy a futás újra.
A kételkedőknek annyit, hogy több publikáció is megjelent már ezzel kapcsolatban. Nyugaton, pl. Németországban és Ausztriában ez már egy bevált dolog.
Mindenkinek nielőbbi gyógyulást és további jó edzést kívánok.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498