Külső térdfájdalom, avagy az iliotibiális szalag „dörzsölődés” (ITBFS)
- cimkék:
- térdfájdalom,
- itbfs,
- húzódás,
- iliotibiális,
- szalag,
- sérülés,
- kezelés,
- megelőzés,
- gyulladás
Gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki a térdének külső részén fájdalmat érez, érzett már valaha futás során. Nekem először tavalyi marathon közben (21 km) kezdett el fájni a bal térdem külső része, akkor végigcsináltam, mint első maratoni versenyem. Most 1 hete ismét előjött a térdfájdalom, változatosság érdekében most a jobb térdemben Ezért eldöntöttem, kiművelem magam a témában, hogyan tudom a sérüléseket mihamarabb gyógyítani, de elsősorban az okát próbáltam megkeresni. Hogy sikerült-e, meglátjuk...
Internetes kalandozásaim során több érdekes cikkre, könyvre bukkantam, ezekből állítottam össze ezt a kis cikket, ami szerintem mindenképpen hasznos lehet mindannyiunk számára.
Íme, a cikk:
Az IT-szalaghúzódás (ITBFS - Iliotibial Band Friction Syndrome) az egyike a hosszútávfutók túlhasználati sérülésének, és a második leggyakoribb térdfájást okozó sérülés. Becslések szerint a futók kb. 20%-t kínozza, valamikor, valamilyen formában a futó élete során. Én is érintőlegesen ízelítőt kaptam ebből a sérülésből, egy a Chicago maratonra felkészítő 5 mérföldes szakasz során. Éppen a közepén jártam egy nem kimondottan gyors edzésnek, amikor fájdalmat kezdtem el érezni a bal térdem külső részén, és ez minden egyes lépéssel rosszabb és rosszabb lett.
Végül, be kellett fejeznem a futást, és haza kellett bicegnem. Meg kellett állapítsam, hogy kezdődő (nem teljesen kialakult) ITBFS-ben szenvedem. Az edzéseim módosításával, pár új nyújtási gyakorlat bevezetésével, és rövid gyulladáscsökkentő kúra alkalmazásával képes voltam folytatni az edzéseimet, és lefutni a maratont.
Az ITBFS ma is még általában félrediagnosztizált betegsége a futóknak. A gyógyulás és a futás folytatásának kulcsa azonban a megfelelő felismerés és speciális kezelés alkalmazása. Ez a cikk az ITBFS általános okait, tüneteit, és fizikai kezelési lehetőségeket veszi górcső alá, ez által fel tudod ismerni a tüneteket, és tudod, hogy bánj el a sérüléssel.
Az iliotibiális szalag a comb külső oldalán található sűrű, erős szövet, amely összeköti a csípőt a térddel. Ha lefelé végighúzod a combod külső részén a kezed, érezni fogod ezt az erős szalagot, ez az iliotibiális szalag. Az anatómiai felépítésének a jellemzése: amikor a térd egyenes, az iliotibiális szalag a combcsont bütykének elülső részében ül, de amikor a hajlik a térd, az iliotibiális szalag átugrik a bütykön, és alatta marad. Az eredmény egy ín, amely minden egyes lépés során "átpattan" egy igen nagy csontbütykön. Bárki számára könnyen belátható, hogy az ín alsó része a folyamatos súrlódás következtében begyulladhat. Az idő múlásával a gyulladás fájdalomhoz vezet, ami a futással kapcsolható össze. Jól látható az ábrán a súrlódás következtében kialakuló gyulladási pont.
Sok kutató vizsgálta a sérülés okait. Amiben az összes orvos egyetért, hogy a sérülés fő kiváltó okai a túlzott domb, illetve hegyfutás, különösképpen a hegyről lefelé futás, és a túlzottan feszes iliotibiális szalag. Ez főként lefelé futáskor jelenik meg, amikor a térd közel 30°-ban van behajlítva a földet éréskor. Ez a hajlítási pillanat okozza a szalagnak a legnagyobb erejű dörzsölődését a combcsont bütyökhöz, és segíti a gyulladás kialakulását. A merev iliotibiális szalag pedig a súrlódás erejének növekedését okozza, értelemszerűen hamarabbi gyulladást előidézve. (Én, személy szerint a jobb lábam még a bal térdemre sem bírom ülő pozícióban felrakni, de a bal lábam egész jól fel tudom tenni.) Sokan feltételezik, hogy a lábak hosszának különbsége, a merev futócipő, és a szupinálás okozhatja a sérülést, de ezek soha nem kerültek tudományosan beigazolásra. (A cikk szerint. Több ízben találkoztam a kiváltó okok felsorolása esetén a fentiekkel, de még az „ó-láb" is felmerült.)
Szerencsére, a sérülésnek speciális tünetei vannak, amelyek segítenek a helyes diagnózis felállításában.
• Először is, a fájdalom mindig a térd külső részében jelentkezik, soha nem elöl, vagy belül. Egy érzékeny pont, vagy kis felület észlelhető a térd csatlakozása felett a külső oldalon, amely a legérzékenyebb a már említett 30°-os hajlítás esetén.
• Alkalmanként, de nem mindig, az érzékeny terület megduzzadhat.
• Jellemzően a fájdalom a tevékenység elkezdése után pár perccel jelentkezik, és csökken, vagy abbamarad a futás befejezése után.
• Végül, az ITBFS nem okoz a térd belső részén duzzanatot, és nem okozza a térd kattogását, és szorulását.
Az ITBFS esetek legnagyobb többsége sikeresen kezelhető anélkül, hogy hosszú időre felfüggesztenénk az edzéseinket, illetve elkerülhető a műtéti beavatkozás is. A kezelés négy fő eleme:
1. A futás felfüggesztése rövid időre (5-7 nap) majd a futás folytatása csökkentett hegyi edzésekkel
2. Rövid idejű gyulladáscsökkentő szeres kezelés (7-10 nap, pl. ibuprofen)
3. A fájdalom megjelenése utáni 2-3 napban a szalag jegelése, 10-15 percig, akár több alkalommal naponta, és a legfontosabb
4. Az iliotibiális szalag nyújtása 10 percig, néhány alkalommal a gyógyulási fázis alatt, majd beépítése a nyújtógyakorlatoknak a bemelegítő, és a levezető gyakorlatok közé. (lásd a cikk végén: Nyújtógyakorlatok - a teljesség igénye nélkül)
A legtöbb futó képes 1-2 hét alatt fájdalom nélkül újra futni a módszer segítségével. Amennyiben nincs javulás, abba kell hagyni a futást kb. 1 hónapig. Ez idő alatt is folytatni kell a nyújtást folyamatosan. Amennyiben még mindig nem megy a futás egy hónap pihenő, és nyújtás után, konzultálni kell egy ortopéd sebésszel, vagy egy sportorvossal. Előfordulhat, hogy tévesen diagnosztizálod az ITBSF tüneteit, illetve, hogy egyike vagy azon ritka futóknak, akinek gyulladáscsökkentő injekcióra van szüksége a szalagba.
Az ITBFS általános túlhasználódási sérülés. Majdnem minden esetben viszonylag rövid idő alatt megszüntethető, ha ismered a diagnózist, és a kezelést. Fogadd el a tanácsát annak aki már átélte a sérülést. És ami a legfontosabb: Nyújtsd az iliotibiális szalagodat, amíg nem fáj. A sérülés kialakulásának megelőzése mindig jobb, mint a sérülés ápolása.
Források:
Bill Rogers & Scott Douglas : The Complete Idiot's Guide to Jogging and Running
http://sgsamson-ivil.tripod.com/iliotibialband.html
Nyújtógyakorlatok - a teljesség igénye nélkül:
http://www.youtube.com/watch?v=_c55IYpoGZQ
http://www.youtube.com/watch?v=5RC7VH3bEB4
http://www.youtube.com/watch?v=eBI4EghSF00&feature=related
Hasonló cikkek
42 hozzászólás
Igaz én nem futok, csak futódzgálódom, de inkább gyalogos túrázó vagyok. Hosszabb távokon is indultam már, pl Rákóczi 150. Ezen a távon úgy mentem végig, hogy semmiféle fájdalmat nem éreztem a lábaimban, még a legkisebbet sem. Köszönhetően a homeopátiás megelőző "kúrának". Korábban, mikor még nem szedtem, akkor 80-100km környékén már éreztem enyhe fájdalmat, sokszor előjött nekem is ez a térd probléma, de szerencsére mára már a múlt.
http://www.springmed.hu/index.php?menu=kiadvany&id=140 Ezen a linken lévő könyvet szerintem érdemes beszerezni. Remélem nem számít reklémnak.
És homeopátiás bogyók mellé nem kell más, mint rendesen táplálkozni, megfelelő vitaminokat, ásványi anyagokat... bejuttatni a szervezetbe. Na és ami a legjobb, hogy nincs mellékhatásuk.
Biztos meg lehet szüntetni sokféle gyógyszeres kezeléssel is egy komolyabb izületi fájdalmat. De pl nekem volt már olyanban tapasztalatom még jó pár évvel ezelőtt, hogy egy túra utolsó 5km-én már nem hajlott a jobb térdem. Utána 3nap homeopátiás kezelés, és már semmit sem éreztem.
http://shop.builder.hu/termekek_reszletes.htm4?id=4872
A termék erősen ajánlott megelőzés céljából is, idén így is tettem. Nagyságrendekkel többet futottam idén, mint tavaly vagy tavalyelőtt és semmilyen izületi problémám nincs eddig.
Napi két kapszulát nagyon meghálál a térd és a boka.
Persze bármilyen hasonló termék jó, amiben van MSN, glukozamin és avocado, viszont ár/érték arányt nézve ennél jobbat még nem találtam.
Köszönöm én is a cikket. Esetleg a térd belső oldalán jelentkező fájdalomról is számíthatok ilyen szép összefoglalóra? Nekem is ugyanis az a fő problémám. :)
Köszi, a legjobbkor jött a cikk. Épp egy hete készült ki a térdem egy hegyi futáson!!!
Nekem most Zánka előtti kedden kezdődött alig érezhető módon. Aztán amikor leszáltam a bringáról és elkezdtem futni, mintha kést vágrak volna a térdem külső részébe. Persze "okosan" végigmentem:). Én nekem annyira fájt utánna, hogy három napig alig bírtam ráállni aztán kezdett javulni. Két hét múlva mentem el vele ortopédhez amikor még fél óra futás után előjött a probléma. 5 hetes homeopátiás injekcióúrát kaptam heti egy alkalommal (Zeel). Naponta többször eldörzsöltem egy jégkockát a térdem külső részén valamint nyújtottam sokat (napi 2-3szor). Érdemes youtube-on is rákeresni a spec nyújtógyakorlatokra izomcsoportonként. Kb 2-3 hete újra edzek, lekopogom egyenlőre minden ok, de sokkal többet nyújtok mint előtte. Ja és gyógyulási periodus alatt a bringa sem javasolt, még úgy sem hogy én tökéletesen semmit sem éreztem ez idő alatt a biciklin.
Gerry
Csak hogy tiszta legyen a kép: a homeopátiás szereket úgy készítik el, hogy keresnek egy anyagot, ami ~ugyanazt a hatást váltja ki mint a betegség ami ellen készítik, majd 100000x-re hígítják. Gyakorlatilag nulla köze van a kiinduló anyaghoz - szerencsére. Majd ezt a szert - még egyszer hangsúlyozom, tiszta vízet, vagy alkoholt, vagy valami más hordozóanyagot - adják el baromi drágán a hiszékenyek vámszedői.
Nyilván mindenki úgy nyugtatja meg magát, ahogy csak tudja, de ennyi erővel a rózsafüzért is morzsolgathatod a térdedért.
(nem a flame miatt írtam, nincs bajom se ezekkel a szerekkel, se a használóival, se a rózsafüzérrel, a fenti szöveg az írói munkásságom részét képezi)
:)
A homeopátiás szerek a szervezet öngyógyító képességét fokozzák.
Aztán, hogy neked mi a drága az szerintem szubjektív. Pl egy kis tubussal, amit jó 1-2 hétig szed az ember (ha rendszeresen kell, mert a tünetek jelen vannak) kb 600Ft. És kb 3- tudussal kell bevenned, hogy teljesen tünetmentes legyél. NEm hinném hogy ez a kb 1800Huf félelmetesen nagy összeg.
Saját példámból tudom, hogy pl a macska szőr allergiámat kb 2000Ft-ból megszüntette (ha már így a pénznél járunk), és azóta semmit sem kell szednem, mert beindította a szervezetemben a természetes védekező folyamatot. Na már most ha gyógyszeres kezelésekkel értem volna el ugyan ezt az eredményt, kérdés hogy mennyit kellett volna ráköltenem, kérdés, hogy egyáltalán abba tudnám e hagyni a szedését, vagy rendszeresen kéne, és kérdés, hogy milyen mellékhatásai lennének.
De ha nem értesz a homeopátiához, akkor legalább hülyeségeket ne írjál. Sokkal egyszerűbb lett volna annyi, hogy te nem hiszel benne.
most újra fáj, a cikk alapján csinálgattam a nyújtógyakorlatokat, meg pihentettem, s tényleg jobb. a versenyen jó volt az izomlazító krém és térdszorító változat is.
Én egyetértek Csiba 00-val abban, hogy izlések és pofonok különbözőek, van akin segít, van akin nem. nekem többféle homeopátiás szer is segített már (többek között a gyomromra amit szedtem), így hiszek benne. az elején szkeptikus voltam, tehát nem gondolom, hogy csak a placebó hatás működött. esetleg én még megkérdezhetném, hogy melyik homeopátiás szerről van szó? lehet, rásegítenék még egy kicsit ezzel.
nem teljesen egyértelműen vettem ki a hozzászólásodból, hogy melyik homeopátiás szer után érdeklődsz, de gondolom afelől, amiről a cikk íródott. A homeopátia és a sport című kis könyvecskében pont van egy ilyen rész, ami erre vonatkozik. Bemásolom:
Iliotibialis szindróma
A térd külső oldalán húzódó fascia lata (a comb izmait borító, széles kötőszövetes pólya - a szerk.) krónikus irritációra kialakult gyulladása. (A háttérben túlterhelés, statikai probléma áll - a szaklektor.) A fájdalom pihenésre múlik, futáskor ismét jelentkezik. Fokozódik, ha a sportoló az érintett lábra áll és a térdek 30 fokban behajlítja. A tünetek megszűnéséig javasolt:
Natrium phosphoricum 5 CH, naponta 3x5 golyó,
Ruta graveolens 5 CH, naponta 3x5 golyó.
Nagyon jó a cikk, több dolog miatt is. Egyrészt mert okosságokat ír, de érthetően. Másrészt, mert olyan véleményeket generál, amikből sokat lehet tanulni. A hozzászólások gyakran csak fiktív tudások, aki tudja tudja, aki nem tudja, nem tudja. Itt viszont felszínre kerülnek a tapasztalatok, a hozzászólások emelik a tudásszintet. Részemről annyit tennék hozzá: amióta rászánok napi 6 percet a nyújtásra, nem sérültem meg.
Nyáron 1x-2x-er előjött.
Nekem amióta csak futok visszatérő problémám és lám jópár év után végre megtudtam ,hogy mi is a bajom.
Egy jótanács,melynek fontosságát a saját bőrömön tapasztaltam: SOSE MÚLIK EL FUTÁS KÖZBEN!!!!!!!!!
Tehát hacsak nem egy versenyen vagy amit semmiképpen nem akarsz feladni, max. 2km után (de inkább azonnal) hagyd abba akármilyen célt is tűztél ki magad elé aznapra.
Sziasztok! Nekem hasonló "tüneteim" vannak, vagyis a jobb térdem külső fele fáj, de nekem nem a szalagokkal vannak problémáim. A Sportkórházban a röntgenfelvétel alapján azt mondták, hogy a térdemben a két csont közötti rés olyan, mint egy nike pipa. Vagyis a rés a térdem külső része felé szűkül. Ami miatt fáj. Porcerősítőt kellett szednem, és sajnos nekem visszatér a fájdalom amint hosszabbat edzek vagy nagyon megterhelem több edzéssel. illetve télen a hideg se tesz jót. Ha esetleg valakinek lenne valami javaslata, hogy mit tegyek, megköszönném:)
Nekem is vannak IT szindrómás tapasztalataim, ha valakinek nagyon nem múlik a pl. itt is ajánlott terápiát követően, írjon nekem és megosztom az én tapasztalatimat.
sziasztok!
én idén kezdtem futni, főleg futópadon, és sajnos nekem is előjött ez a nyavaja...:-(
azóta áttértem a szabadtéri futásra, de nem akar gyógyulni, kb 2-4 km után jön elő...
nemrég vettem egy új cipőt, mert a footscan szerint erősen pronálok...
pedig én úgy érzem a külső lábélemen futok inkább...
2 hete kenem, és pihentetem, de nem javul. 3 napja szedek ibuprofent is, és elkezdtem Diclac-kal kenni.
a nyújtógyakorlatokat alkalmazom...
valami ötlet?
előre is köszi
Hölgyek/Urak, nem tudom ilyen bajom van-e, de 3-4 hete jelentkezett először, hogy a térdem jobb külső része a futás befejeztével fáj, és nehéz a lépcsőzés. Sima egyens úton menés nem annyira rossz, de amikor lépcsőzni kell az nagyon fájdalmas az első 2 napba. Utána elmúlik és csak a jobb térdemnél van.
Ilyen problémám lehet vagy valami más ?
Sorry előbb lemaradt. Ha pihentetem egy hetet akkor megint nincs probléma. De most pl tegnap megint előjött egy hét pihi után :( 40 percet szoktam futni kb heti háromszor.
Nagyon jó cikk. Akkor valószínű, hogy ez volt a gondom UB-n Kegyetlenül szar volt. Pláne, hogy a második szakaszomat végig ezzel a durva fájdalommal futottam le. Eredmény: EGy ideig alig birtam rendesen hajlítani a térdem. Kb egy hónap kihagyás, azóta még jobban odafigyelek a nyújtásokra, bemelegitésekre. Ezeket is alkalmazni fogom. Mert néha még enyhén érzem.
Köszi még egyszer az infót. :)
Nekem is régóta társam az ITS szindróma, normál szinten tudom tartani - de rájöttem, hogy nálam az állandó kuplungozás az autóban ami folyamatosan fenntartja.
Na meg persze alkatilag egy kis lúdtalp, meg eleve nagyon feszes fasciák. Van egy nagyon jó masszőröm és remek trigger pontot is talált a fasciában - ez is elég hatásos.
Kombinátot üdvözlöm, idén mögötte mentem sokáig az IM-en Nagyatádon.
A homeopátiás kérdéshez csak annyit, hogy a mi megközelítésünk alapvetően anyagi vagyis testi szinten történik. Ez lényünk legkülső rétege.
Eggyel beljebb az energiatest van, erről is elég sok tapasztalatotok van (pl elfáradtam) - ha bele kell nyúlni, akkor az pl. akupunktúra.
És majd csak ezután jön a harmadik réteg, a mentális. Nos a homeopátia ebben a mentális rétegben dolgozik és ez már nagyon finom dolog. Ha Kombinát szeretné tudni mennyi hatóanyag van egy homeopátiás készítményben, akkor először meg kellene tudnia mérni a gondolatokat! (?)
Vannak még belsőbb rétegek is, de ez most nem érdekes. Amit el akartam mondani az az, hogy egy testi tünetnél - ha nehezebben boldogulsz vele - mindig el kell gondolkodni , hogy melyik rétegben jött létre elsődlegesen a probléma.
Mert ha nem a testi rétegben van a probléma gyökere, akkor hiába kezeled a testet nem érsz el sikereket, mert a rétegeket belülről kifelé kell helyrehozni az áramlás miatt.
Egy érdekes dolgot szeretnék megosztani veletek. Egy éve keztem el kerékpár mellett futni úszni, néhány hosszabb futás után előjött ez a probléma a bal térdemnél. Minentfélét kipróbáltam, talpbetét, cipő, mozgásvilgá, krémek, pihenés, lézeres kezelés, itb nyújtás, fokozatosság semmi sem jött össze. Fura, csak és kizárólag futómozdulatra gerjedt. MR szerint ciszta van a szalagomnál. Egy évet hagytam ki, majd elkezdett délben fájni a bal alsó 6os fogam. Éreztem, mintha valami oké lenne a térdemnél, egyből futottam lendületes 10km-t, holott eddig 2-t sem nem tudtam. Másnap elmentem fogászatra, gyulladt volt, gyökérkezelni kellett. Ennyi.
Köszi, nagyon hasznos volt! Főleg, hogy végre sikerült beazonosítani, és nem vagyok egyedül. Csatlakozom a nehezen lépcsőzőkhöz :) Viszont saját testsúlyos térdkímélő edzésre nem reagál, úszásra sem egy darabig. Futás viszont zéró tolerancia :(
Csak hogy megmaradjon frissnek a cikk... :)
Köszönöm én is a leírást, megnézem a nyújtásokat. Bár én úgy gondoltam eddig, hogy szoktam nyújtani.
Üdv,
Ákos
Sziasztok,
frissen tartom én is :D
Októberi maraton után jött egy talpi bönye gyulladás (plantar fasciitis), amit jegeléssel és pihenéssel átvészeltem, aztán nem sokkal utána megjelent ez a térdfájdalom - valószinüleg a fokozódó terhelés miatt - dombot, hegyet nem nagyon futok...
Kicsit el vagyok keseredve, mivel nekiláttam egy 20 hetes IM tervnek, hogy időben felkészüljek Nagyatádra, viszont most mindjárt a második hét után pihentetnem kell... (nem az edzésterv okozta terhelés miatt jött ki nekem, már előtte is megvolt). Általában 6-7 km után jön elő, viszont általában hétvégéken ugye hosszút fut az ember :D Most hétvégén a 21 alatt a hét elején csak picit érezhető fájdalom keményen fokozódott (pl este az alvással is gondom volt)...Egyelőre jegelem, Ibuprofenezem, Dona kapszulázom, Joint-X-elem :D :D :D de most úgy döntöttem, hogy egy hétig max csak úszok és nekilátok a fent emlitett nyújtásoknak...
Remélem használni fog...
köszönet a cikkért és a bölcs hozzászólásokért!!! Remélem adoptálni tudom a fent tanultakat/tapasztaltakat ;-)
Kedves Sporttársak!
Sajnos saját magamnál is beazonosítottam a problémát, melyről a cikk szól, a tünetek elég egyértelműek voltak. Ez kb. másfél éve volt. A cikk írójához hasonlóan magam is elkezdtem "végignyálazni" az idevágó szakirodalmat és minden fellelhető forrást. Mivel magyar nyelven csak komolytalan írásokat lehet találni (sajnos azt kell mondjam, ez is az), angol nyelvű tanulmányokra fókuszáltam. Ezekből kiderül, hogy az ITBS (vagy ITBFS) egy elhanyagolt területe a sporttudománynak és az erről szóló esszék és cikkek úgy íródnak, hogy egymást "körbehivatkozva" leírják ugyanazt. Ez az "ugyanaz" leginkább -ahogy az egyik kanadai terapeota fogalmaz- "általánosan elfogadott mítoszokra" és "konvencionális bölcsességekre" épített álligazságokat jelent. Nagyon kevesen írnak saját sikeres praxisból, vagy önálló empirikus kutatásból származó eredményekről. A haladóbb gondolkodású orvosok már felvállalják azt, hogy kvázi nevetségesnek titulálják a nyújtást, a masszázst és a jegelést, mert ezek maximum placebo hatásúak. Segíthetnek ugyan, de nem mindenkinél és messze nincs bizonyíték arra, hogy ezek általános gyógymódok lennének. Erősen kételkednek továbbá abban, hogy az ITBFS rövidítésből az "F", azaz a "friction" (súrlódás) egyáltalán fentáll.
Még hosszasan lehetne recenzió jelleggel írni erről. A problémám csak az, hogy én másfél éve nem tudok kimászni belőle és maximálisan alá tudom támasztani a nyújtás és a jegelés hatástalanságát. Felkerestem egy specialistát is, aki szerint a vastus lateralis "tehet az egészről" és masszírozzam be melegítőkrémmel sportolás előtt. Ezzel futásnál nyertem pár kilómétert. A 4-5-ről fel tudtam menni 10-15-re, de aztán ugyanúgy elkezdett fájni a bal térdem külső fele. Tavaly legalább még a kerékpározást nem zavarta a fájdalom, de most már az erőnléti edzés és a görgőzés is érzékenyen érinti. Futásra már gondolni sem merek egy hónapja. Jelenleg ott tartok, hogy nem múlik el nap közben sem. Nem erősen, de szinte mindig érzem. Elegem van belőle, elhiheti mindenki...
Azt kell mondjam, hogy a kommentek voltak a cikk leghasznosabb részei (magában az írásban számomra semmi új nem volt), próbálok ötleteket meríteni.
Köszönöm Nektek!
Jó edzést!
ÓZ
hello,
nekem beirtak siman az iliotibialis tendinitist (ortoped sebesz, MRI alapjan), de ugy, hogy a terdem sosem fajt, viszont csipotajekon a legutolso futas ota annyira, hogy meg gyalogolni sem tudok fajdalom nelkul.
Valakinek ilyennel tapasztalata van? Egyenlore gyulladascsokkentot kaptam, jegelem es nem futok. Felmerult a szteroidinjekcio is, igy tiz nap santitas utan egyre szimpatikusabbnak tunik.
Elore is koszi, ha vki hozza tud szolni...
b
borie, az én javaslatom: gyógytornász.
(a cuccnak két vége van :) azért illio-tibiális mert a két tapadási pontról kapta a nevét)
Nagyon hasznos dolgokat tudtam meg ebből a cikkből, köszi!
Amit hozzátennék: Nekem is ITBs, megcsináltam mindent, amit ilyenkor kell, de nem múlt el a dolog 1 hónap alatt sem.
Az öcsém gyógytornász, végülis megnézettem vele is. Azt mondta, hogy a bal lábam (ott van a gáz) harántboltozata besüllyedt, ezért befelé dől az egész bal lábam, tehát jobban terhelődik a térd külső fele. Erre jön az ITBs... Elkezdtem tehát lúdtalp gyakorlatokat végezni, masszírozni, tapelni, és külső talpélen járni. Még nem kezdtem el futni, de 2 hét után érzem, hogy valahogy könnyebb a járásom... Remélem, ez tényleg segít.
levi
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498