Tényleg erősíti a csontokat a futás?
- cimkék:
- egészség,
- csont,
- Fáradásos törés,
- futás,
- megelőzés,
- csonterősség,
- sérülés
Egyes futók csontjai gyengébbek mint az inaktív egyéneké - jelzi egy most publikált kutatás.
A legtöbb futó tudja, hogy a futás hozzájárul az erős, egészséges csontok megőrzéséhez, ugyanis a terhelésre a szervezet úgy reagál, hogy igyekszik megerősíteni, ellenállóbbá tenni az adott területet, ezért a futóknál a láb teherviselő csontjai, a medence és a gerinc egyes szakaszai általában erősebbek, mint a nem sportoló egyéneknél.
Ám egy a Current Sports Medicine Reports-ban megjelent kutatás szerint egyes futók csontsűrűsége semmivel sem jobb, mint mozgásszegény életmódot folytató embertársaiké. Az alacsony csontsűrűség fáradásos töréshez, illetve a csontok teherbírásának csökkenéséhez vezet. Kirk Scofield, a kutatás végző orvos hozzátette, a futásra jellemző kis behatású, de nagy frekvenciájú terhelés nem oélyan hatékony a csonttömeg építéséhez, mint az erősebb behatást jelentő, de kisebb frekvenciájú, többirányú terhelés ami például a csapatsportok, labdajátékok sajátja.
Az egyik ok lehet a nem megfelelő táplálékbevitel. Egyes futók túlzásba viszik a diétázást vagy egyszerűen annyit edzenek, hogy nehezükre esik pótolni az elégetett kalóriákat. Nők esetében nem ismeretlen a sportolás miatt elmaradó menstruáció sem. Scofield szerint a szervezetnek szüksége van egy bizonyos mennyiségű "elérhető energiára" amelyet többféle fiziológiai szükséglet kielégítésére használ fel, úgymint szaporodás, növekedés, érés, csonttömeg építés, stb.
Alapvetően jó, hogy a futás erősíti a fő teherviselő csontokat, hiszen idősebb korban általában ezek törése okozhat súlyos problémát - mondja a kutató, ám érdemes szem előtt tartani, hogy a teljes csontszerkezetünk egészsége nagyon fontos. A karok erősítésére súlyzós gyakorlatokat alkalmazhatunk vagy végezhetjük a futást súlyzót, palackos vizet kézben tartva. A gerincet erősíthetjük ha olykor vizet vagy kisebb súlyt viszünk hátizsákban, elsősorban túrázáskor vagy hosszabb terepfutásokon - javasolja Scofield.
A kutatót is szemléletváltoztatásra késztette vizsgálatának eredménye:
Több keresztedzést iktat be az edzéseibe, és csupán heti 3 minőségi futóedzéssel (a RunnersWorld "Run less, run faster" - fuss kevesebbet, fuss gyorsabban- könyve alapján), tavasszal kvalifikálta magát Bostonra (PB 3:20). "A sok keresztedzésnek köszönhetően erősebbnek érzem magam és remélem, hosszútávon segít az egészségesebb, harmónikusabb test elérésében. "
Forrás: runnersworld.com
Hasonló cikkek
Deena Kastor esete a D vitaminnal
Újdonság a talpi bőnye problémák kezelésében
3 hozzászólás
"egyes futók csontsűrűsége semmivel sem jobb, mint mozgásszegény életmódot folytató embertársaiké" - bizony, ilyen is van. Meg olyan is, hogy egyes futók előbb meghalnak, mint nem sportoló embertársaik. Van, amikor gyalog gyorsabb a haladás, mint gépkocsin. És van, hogy egy téli napon melegebb az idő, mint nyáron. ÁLTALÁBAN azonban ezek fordítottja az igaz.
A tudományos következtetéseket statisztikai módszerekkel szokás alátámasztani. Ezért minden állításhoz melléértendő: "nagy átlagban", egyes elszigetelt kivételek tehát nem döntik meg az állítást.
Csak szegény fordítót sajnálom, aki erre az instant idiótizmusra áldozta idejét.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Az oké, hogy egy idő után energiatakarékos lesz a szervezet, mert nem csak szénhidrátból dolgozik, hanem megtanul zsírból is. De attól még egy sokat mozgó ember tápanyagból abszolút mértékben többet fogyaszt, ha relatív mértékben nem is. Nem csak mozogni kell, hanem a mozgásnak megfelelő mértékben és minőségben tankolni is a szervezetet.
Ezt szerintem minden józan paraszti eszű ember tudja. Scofield Úrnak ehhez kutatni kellett :-)