Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal
- cimkék:
- pályaatlétika,
- fedett pálya,
- atlétika,
- futás,
- Bernard Lagat,
- hosszútávfutás
Interjú a kenyai születésű, amerikai Bernard Lagattal a fedett pályás világbajnokságot követően, ahol 3000 méteren ezüstérmet szerzett. Szó esik a VB-ről, az edzéseiről, elvekről és a jövőbeni terveiről is.
Running Times: Gratulálunk az ezüsthöz! Elégedett a teljesítményével?
Bernard Lagat: Igazán boldog voltam. Ki akartam hozni magamból a legjobbat, tudtam, hogy a legjobb fiatal tehetséggel kell megküzdenem és az idő is ellenem játszott, de egy ilyen ellenféltől kikapni, mint Caleb Ndiku, nem rossz dolog; és így is a második legjobb lettem a világon
RT: Gondolja, hogy a teljesítménye – amelyet 39 évesen ér el - inspirál más sportolókat, hogy harminc felett se hagyják el a sportágat?
BL: Igen, pontosan. Én vagyok az élő példa azok számára akik a huszas éveik közepén aggódnak, hogy menni fog-e nekik. Akár a harmincas évei végén is lehet valaki sikeres, csak jól fel kell készülni és keményen edzeni. Ha célokat tűzöl ki, fegyelmezettnek kell lenned, keményen dolgozni, figyelni a szervezetedre és megfelelő emberekkel venni körül magad. Jövőre 40 leszek, ki tudja, talán ugyanezekkel a fickókkal állok majd a rajtnál. A kor csak egy szám.
RT: Milyen edzésmunkát végez mostanság?
BL: A korábbiaknál hosszabbakat futok most, például 13 mérföldet (21kilométert) 3:18 perc/km átlaggal, ahol az első mérföld körülbelül 5:45 majd egyre gyorsuló iram. A tempófutások is hosszabbak, korábban ötmérföldes tempót futottam, most nyolcat. A pályán például 1000m résztávokat is futok, de a specialitásom a 700m vagy annál rövidebb résztáv, abban vagyok jó. Igyekszünk a versenyeket modellezni amennyire lehetséges és rövidíteni a pihenőidőt. A rövid pihenővel végzett erős edzés olyan, mint egy verseny.
RT: Edzésen mér pulzust vagy laktátszintet?
BL: Nem, soha nem mértem ilyesmit. Igazából fogalmam sincs róla, megtanultam, mi a megfelelő erőfeszítés és csak ez alapján edzek.
RT: A futás mellett milyen jellegű edzést végez még?
BL: Törzsizom-erősítést végzek heti egy alkalommal, ez tényleg fontos. Nem edzek súlyokkal, de otthon szoktam saját-súlyos gyakorlatokat csinálni.
RT: Általában azt feltételezik, hogy az atléták a korral elveszítik a gyorsaságukat, de ön ugyanolyan gyors mint volt. Hogyan sikerült megőriznie a sebességét?
BL: A rövid tempófutások által. Futok hosszabb tempókat is, de gyorsabb, 3 mérföldes tempófutásokat is, ezek segítenek megőrizni a gyorsaságot. Emellett a pályán csinálunk 200méteres résztávokat, és ezek őrült gyorsak, mondjuk 25 másodpercesek egy perc pihenővel. Ezekkel a gyors futásokkal tudom állandóan fenntartani a sebességem.
RT: Odafigyel a táplálkozására?
BL: A feleségem képzett dietetikus, így mindig tudom, mit egyek. Kerüljük a rossz ételeket: zsíros, olajos dolgokat. Figyelünk, hogy egészségesen táplálkozzunk és általában főzünk magunknak. Én nagy húsevő vagyok, elég so húst eszem, de a kedvencem a tésztafélék. Szeretek sok szénhidrátot fogyasztani, így rizst is gyakran eszem, egyszer csirkével, máskor marhapörkölttel. Sok salátát és zöldséges ételt is eszem. Törekszünk az egészséges táplálkozásra.
RT: Szed táplálékkiegészítőket?
BL: Nem, nem szedek kiegészítőket.
RT: Egyáltalán semmit?
BL: Nem. Az a helyzet, hogy ha helyesen táplálkozol, az ételedben meg van minden ami kell, nem szükséges bármit külön szedni. Egyeseknek lehet rá szüksége valamilyen okból, őket nem kritizálom ezért.
RT: Mennyit fut:
BL: Télen a legtöbb 70-75 mérföld (112-120km) hetente, nyáron ez lemegy 50-re (80km) vagy akár 45-re (75km)
RT: Pályafutása java részében James Li-vel dolgozott. Változott jelentős mértékben az ő edzői befolyása avagy a módszerei ez idő alatt, különösen az utóbbi években amikor az 5km felé fordult?
BL: Nagyjából ugyanaz minden, ha valami működik azon nem kell sokat változtatni. 1500-as futó voltam (két olimpián szerzett érmet Kenyának), kevesebb, de gyors edzésekkel. Minőségi edzés volt mind és heti egyszer pályán dolgoztunk. Azóta, hogy váltottam a hosszabb távok felé, sokat változtam. Egyrészt, sok erős hosszút futok, másrészt hosszabb résztávokat futok pályán, ami nem a kedvencem. 1500 illetve 800méteres ismétlések. Ilyen munkát végzek mostanság és nehéznek találom, de a versenyen aztán könnyű és olyankor látom, miért szabta az edzőm ezeket az edzéseket, hogy bírjam az erős tempót. Nem rajongok a kemény, hosszú résztávokért a pályán, de meg kell csináljam, Ez a munkám.
RT: Sok elit középhosszútávfutó célozza meg a maratont előbb vagy utóbb a pályája során. El tudja képzelni, hogy valamikor komolyan megpróbálkozzon vele?
BL: Nem, egyáltalán nem. Be kell valljam, ez egy olyan dolog ami nekem nem megy. Egy félmaratont be tudok vállalni komolyan, de a maraton egy kicsit más. Tavaly lefutottam a New York félmaratont a normál pályaversenyekre végzett edzésmunkán, így nem kellett kicsinálnom magam. (12. lett 62:33-mal). Gőzöm sem volt, mit csinálok, teljesen megborultam a kilencedik mérföldnél és így is 62-t mentem. Ha külön készülök, tudok ennél gyorsabban is futni, akár kihagyva egy fedettpályás szezont, hogy csak erre koncentrálhassak. A maraton viszont egy más állatfaj. A rövidebb távos múltammal már az is sok amit egy félmaratoni felkészüléshez csinálnom kell és hogy őszintén élvezem-e? Nem. Talán inkább büntetés a testemnek.
RT: Szokott jelentősebb szünetet tartani a szezon végén?
BL: Természetesen. Azt hiszem én vagyok az egyetlen aki több, mint négy hét szünetet tart. Öt hét pihenő, nem csinálok mást csak eszem és játszom a gyerekeimmel.
RT: Mi a következő cél?
BL: 5km Carlsbad-ban, március 30-án. Nagyon izgatott vagyok, alig várom, hogy elkezdhessem a készülést. Szeptemberben Marokkóban Kontinensbajnokság lesz, az odajutáshoz meg kell nyernem az Egyesült Államok bajnokságát. Ezek mellett várom a Gyémánt Liga fordulókat is ahol az ifjakkal csaphatok össze és kiderül, tudok-e gyors ötezret futni. Ott a fiatalok segítenek nekem, mert erősek, de a verseny végén együtt örülünk, mert egyéni csúcsot vagy a szezon legjobbját sikerül elérnünk. Továbbra is részt veszek ezeken a versenyeken, sőt, nem csupán részt veszek, de megpróbálom legyőzni őket.
Forrás: RW
Kép: nyrr.org
Hasonló cikkek
Atlétika - Lagat 40 évesen is csúcsformában
Atlétika - Lagat világcsúccsal kvalifikált az olimpiára
Atlétika - Bernard Lagat befejezi a pályaversenyzést
Dopping - öt orosz eltiltás, köztük a Chicago Maraton dobogósa
16 hozzászólás
Elképesztő, 3.13-as tempó, Úristen....
Érdekes amit a táplálkozásról, és a tápkiegekről mondott......
Nem szed semmit, csak éppen lehet olyat főz neki az asszony, hogy attól három napig világít a sötétben. :))
Nagyon jó cikk! Az egyik nagy kedvencem! Ajánlom figyelembe ezt a cikket a mai fiataloknak, akik heti 150-200km-ert futnak! Heti 80-100kiliből is lehet fantasztikus eredményeket elérni, úgy hogy élvezi is az ember az edzéseket még 40-évesen is! Csak hát itt ugye heti 2 résztávos edzés kell a pulzus kontrolos futások helyett! Tőlem is azt szokták kérdezni hogy mi lenne ha heti 150kiliket futnék? Semmi! Sokkal sz.rabb lennék! Nem a mennyiség a lényeg, ha nem a minőség! És ezt Lagat be is bizonyította 39 évesen! A fuss lassan és nagyon jó leszel elméletben csak azok hisznek akiknek nincs akaraterejük kő keményen edzeni! De az eredmények úgy is önmagukért beszélnek!:-))
Feri hol volt a 3:13-as tempó? az Lagatnak szerintem elég lassú egy tempó :D a félmaratonját 2:57-2:58 tempóban futotta.
running Laca: nem hiszem hogy ez feltétlen akaraterő kérdése. sőt... mentálisan baromi nehéz tud lenni, hogy frissek a lábaid és mégsem szabad begyorsítani, ha túl lassúra lövöd be buta képletek alapján a tempót. na, ehhez kell az akaraterő! sőt ehhez nagyon-nagyon kell. tapasztalat, én 4 éve rossz képlet alapján próbáltam futni aztán rájöttem h ez nem így működik.
viszont ez nem azt jelenti, hogy rossz a pulzuskontroll. csak nem szabad általános képleteket alkalmazni az egyénre. ja és azt sem jelenti, hogy ne lenne értelme a sok futásnak. írok erre is példát:
beszélgettem egy 2:37-es amerikai amatőr maratonista nővel (!). ő fut heti 2x kemény edzéseket és a többi edzés nagy részét pulzuskontrollal 70% maxpulzus alatt futja és rengeteg ilyet fut. és kétlem, hogy híján lenne az akaraterőnek... azt mondta, annyira keményen tolja a gyorsítókat, hogy csak így működik a dolog, ha a többi futáson odafigyel h elég lassú legyen. nekem is nagyon javasolta ezt h 70% alatt fussak. nagyon sokat fut hetente, szerinte ő így fejlődött 19p-es 5km-ről 16p-es 5km-re. de elsősorban maratonista, inkább azért fut sokat. :)
szívesen linkelem a blogját, ha valakit érdekel.
kicsit még fejtegetem :) mennyiség VS minőség dióhéjban:
elit szinten a 80-100km teljesen elég a rövidebb távokra, a maraton picit másképp működik. nem véletlen hogy Lagat nem akar félmaratonnál hosszabbat futni. ;)
tehát nem az a kérdés, hogy mennyiség vagy minőség, hanem hogy mi a cél. rövidebb távokra a minőség kell elsősorban, hosszabbra kell a mennyiség is, ha jól meg akarod futni. ezt nem a kisujjamból szoptam, valszeg minden edző egyetértene ezzel :)
running Laca abban mondjuk egyetértés van, hogy a csak lassú és sok futás nem elég ha a maximumot akarod kihozni magadból, bármilyen távról is legyen szó, akár maratonról akár még annál is hosszabbról
A korábbiaknál hosszabbakat futok most, például 13 mérföldet (21kilométert) 3:18 perc/km átlaggal.
Igazad van 3.18, és edzésen....
Az önismeret a cél, és az eszköz. Lagat rendelkezik az igazi intelligenciával. A gyorsasága nem kopott nagyon sokat, így 1500- ról alig hosszabbak felé lépett csak. Nem akar maratont futni. Jó a cikk, köszönöm!
Lagatot gyorsan megkedveltem, amikor kb. 10 évvel ezelőtt újból elkezdtem nézegetni az atlétikai versenyeket a TV-ben. Már negyven éves és a világ élvonalában van. Akkor én (ELMÉLETILEG) akár hatvanévesen bekerülhetek a magyar triatlon élvonalába.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Hát ez nagyonnagy! Tök jó egészséges gondolkodású, és ismeri magát! Szuper cikk!