Talpi bőnye gondok
Az öt leggyakoribb futó sérülés között találjuk a talpi bőnye gyulladását, melynek tünete jellemzően a talpban, a saroktájékon érzett tompa fájdalom. E sérülés kialakulásáról, kezeléséről és megelőzéséről szól cikkünk.
A sérülés
A talp bőnye egy rostos kötőszövet, amely a talpunkon húzódik a saroktól a lábujjakig, és a járást illetve a futást segíti azzal, hogy a lépésnek lökést ad.
Ha a bőnyét futás, edzés során ismétlődő nyújtó hatások érik, az meggyengül, helyenként kis szakadások keletkeznek benne, melyeket idővel egy kevéssé rugalmas heg fedi be. A meggyengült kötőszövet idővel gyulladásba jön; pihenés közben összehúzódik, de ha hosszabb üldögélés vagy éjszakai alvás után lábra állunk és megtesszük az első pár lépést, a kötőszövet megnyúlása tompa fájdalmat okoz, ami általában a saroknál jelentkezik. Az első lépések után a fájdalom enyhül, de újra jelentkezik, ahogy futni kezdünk. Tapintásra, nyomásra a begyulladt bőnye igen érzékeny.
A talpi bőnye gondok fokozottan előfordulhatnak a túl magas vagy túl alacsony lábboltozatú futóknál, különösen a pronálóknál (befelé dőlő (pronáló) stíusról beszélünk, ha a futás során a lábfej befelé billen, így a becsapódás utáni pillanatban a lábboltozatra fokozott terhelés esik, ez a futóstílus általában a lapos lábboltozatú futókra jellemző), de előidézhetik ezeket a kevéssé rugalmas lábszárizmok és Achilles ín is. Sőt, gyakorta a helytelenül megválasztott futócipő is ludas lehet a dologban!
A kezelés
Sajnos a kezelés ennél a sérülésnél is a futás – azaz a bőnye folytonos terhelésének – időleges szüneteltetésével kezdődik (6-8 hét!). Gyorsíthatja a gyógyulást valamilyen non-steroid gyulladásgátló -pl. ibuprofen, voltaren- szedése 5-7 napig. Árnika olajjal vagy gyulladáscsökkentő hatású géllel végzett masszázs is javasolt, a talpi bőnye mellett érdemes ilyenkor a vádliizmokat is végigmasszírozni.
A jegelés is segíti a gyulladás csökkentését: leghatékonyabban ezt úgy tehetjük meg, ha egy félliteres műanyag palackot megtöltünk vízzel, megfagyasztjuk, és zoknis lábunk alá téve a palackot az gurigatjuk a talajon. Végezzük ezt a jegelést kétóránként 10 percig, illetve a futás újrakezdése után az edzéseket követően.
Ha a sérülés nem kezd el javulni a javasolt otthoni kezelés és pihentetés ellenére sem 2-3 héten belül, sajnos irány a doki! A fájdalom teljes megszűnése után fokozatosan lehet elkezdeni a bőnye újbóli terhelését. Addig maradnak az egyéb végezhető mozgásformák: úszás, vízben futás, spinning.
A megelőzés
Fontos a lábszár (vádli) izmok rendszeres nyújtása. Három gyakorlatot leírunk az alkalmazható nyújtások közül, ezeket a nyújtott helyzeteket 20 másodpercig tartsd meg, és lassan lazítsd el. Naponta 2-3 alkalommal ismételheted őket.
1. A jól ismert vádlinyújtó gyakorlat: egyik láb elől, másik hátul, talpak a talajon, kezekkel a szemben lévő falon támaszkodj. Az első térd fokozatos behajlításával (sarkak a taljon maradnak!) érezni fogod a hátsó láb lábszárizmainak felszülését.
2. A lábszár másik izomcsoportját nyújtja a gyakorlat akkor, ha a hátsó térded is behajlítod, és így végzed a nyújtást, ekkor a vádli két oldalán kell érezned a feszülést.
3. Lépcsős nyújtás: a képen látható módon a talp első részével a lépcsőfokon állva, közben kapaszkodással megőrizve a test egyensúlyát, engedd le a sarkad amíg érzed a vádlidban a feszülést.
4. És végül következzen még egy speciális gyakorlat, mellyel a lábfejedet tudod alaposan megdolgoztatni: teríts egy törülközőt a padlóra, és tegyél egy félkilós súlyt a törülköző tőled távolabbi végére. Ülj le a földre a törülköző másik végéhez, és tedd rá a sarkad (behajlított láb) a törülköző szélére. Kezdd el maga felé húzni a törülközőt a lábujjaiddal. Csináld a gyakorlatot, amíg teljesen “magad alá gyűröd” a törülközőt és elérsz a súlyhoz.
Gyors gyógyulást és további jó futásokat kívánunk!
Forrás: http://orthoinfo.aaos.org; http://www.aafp.org/; http://drinfo.eum.hu/; http://www.medical-tribune.hu/; RW 2007 február
Hasonló cikkek
Külső térdfájdalom, avagy az iliotibiális szalag „dörzsölődés” (ITBFS)
Újdonság a talpi bőnye problémák kezelésében
8 hozzászólás
nekem nagyon ritkán szokott ilyen fájdalom lenni a sarkamban, mikor magasról ugrom, de sosem volt még akut. rossz dolog lehet :/
minden esetre nem tudtam, hogy ennek van neve, és ez egy konkrét sérülés! naon hasznos, naon hasznos a cikk :)
köszi!
Eleinte előfordult, amikor áttértem hosszabb távú futó edzésre tavaly. Átmozgatással hamar elmult szerencsére. ...
Köszi Pen és nekes is zöldági!
Már azon gondolkozom hogy feladom a futást a vádli és a talp fájdalmai miatt, csak az a gond hogy akkor magamat adom fel. azt meg nem akarom:(
Vádli nyujtás mellett kipróbálom a Diclofenag krémet is, amellett, hogy néhány hétig uszodába vonulok:)
Pusssz
Sziasztok! Asszem, nekem is ilyenem van Futás közben jelentkezik a fájdalom, de nem a sarkamnál, hanem a talpam közepén, onnantól kezdve nem tudok tovább futni. Napközben amúgy nemigen érzem, csak reggel, ébredés után amikor ráállok, kicsit fáj, kicsit recseg-ropog, utána nem nagyon zavar, mindaddig, amíg nem futok. Már néhány hete nem is futok egyáltalán, csak mászok, vagy túrázok, de a reggeli tünetek ugyanúgy megvannak. Most elkezdtem az ibuprofen szedését, próbálok rendszeresen nyújtani, és jegelni. Szerintetek érdemes (vagy ajánlott) orvoshoz fordulni? És ha igen, akkor milyen orvoshoz? A neten találtam ezt a lehetséges gyógymódot: http://www.teniszkonyok.hu/ . Hallottatok már róla? Nem szeretném abbahagyni a futást:(
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Na, nekem ez van....
A Balaton mataron második napján menni sem birtam, de hogy a félmaratont hogy futottam le, azt nem is tudom...
Másnap, irány a doki..lúdtalpbetétet írt, ami nem rossz, de a fájdalmaim csak fokozódtak. Elkezdtem spinningre járni, nem beszéltem a problémámról, de ott is a láb, a vádli terhelése igen jelentős. Érdekes, hogy ott nagyon hasonló nyújtásokkal fejezzük be az edzést. Nagyon fájt a sarkam, bekentem ( magamtól , doki ilyet nem adott, diclofenackal ) az első kenés után sokkal jobb. 1 hét alatt teljesen oké. Óvatos vagyok, nem szaladok bele, de nagyon örülök, hogy itt kaptam segítséget...
Képzeljétek, reggel lábra birok állni!!!
AAA