Nagyöregek véleménye pihenésről, keresztedzésről, kütyükről
- cimkék:
- keresztedzés,
- maraton,
- bemelegítés. nyújtás,
- edző,
- edzés,
- edzésmódszer,
- pihenőnap,
- tempó
Hat nagyöreg amerikai edző véleményét kérdezte meg a RW néhány olyan jótanácsról, melyekről - és persze az ellenkezőjükről is - gyakran olvashatunk kezdő futóknak szóló írásokban. Bemelegítés, keresztedzés, pihenőnap, futóóra, kilométerszám növelése, mezítlábas futás a terítéken.
Akik véleményt mondanak:
- Hal Higdon – 1962 óta futóedző, nyolcszor állt rajthoz USA olimpiai válogatóversenyen. A Mara-thon: The Ultimate Training Guide c. könyv szerzője.
- Jeff Galloway – 1978 óta futóedző. 1972-ben részt vett az olimpián 10.000 méteren. A Galloway futás-séta-futás maratoni felkészülési program kidolgozója.
- Pete Pfitzinger – 1979 óta futóedző. Két olimpiai maratonon is futott, társszerzője az Advanced Marathoning c. könyvnek.
- Jack Daniels – 1960 óta futóedző. Kétszeres olimpiai érmes, a Daniels' Running Formula c. könyv szerzője.
- Roy Benson – 1961 óta futóedző, a Heart Rate Training c. könyv egyik szerzője
- Frank „Gags" Gagliano 1961 óta futóedző. Jelenleg a New Jersey-New York Track Clubban dolgozik edzőként.
És akkor íme a témák és vélemények:
Futás előtt statikus nyújtás
A statikus nyújtást Jeff Galloway első könyvében még ajánlotta a futóknak, később viszont a futóktól kapott, sokszor a nyújtáshoz kapcsolóható sérülésekről szóló beszámolók alapján megváltozott a véleménye. A statikus nyújtás és a sérülések megelőzése közötti kapcsolatot ma is sokan vitatják.
Javaslat: Bemelegítésnél kerüljük a statikus nyújtást. Helyette kocogjunk nagyon lassan 10 percet, majd dinamikus gyakorlatokkal melegítsünk be (pl. térdemelés, sarokemelés), azaz a futás során inkább jellemző mozgásokkal készítsük fel a lábunkat az edzésre.
Verseny előtt rövid sprintek
Futók generációi nőttek fel úgy, hogy versenyek előtt a bemelegítés részeként rövid, kb. 10 másodperces, a tervezett versenytempónál jóval gyorsabb sprinteket futottak. Jack Daniels szerint ha a bemelegítés részeként egy verseny előtt közvetlenül ilyen gyors tempójú sprinteket futunk, ez a tempó lesz majd friss emlékként az agyunkban amikor odaállunk a rajtvonalhoz és így sokkal nagyobb eséllyel fogjuk elfutni a verseny elejét.
Javaslat: 5-10 kilométeres versenyek előtt bemelegítésként kocogjunk lazán addig, amíg rendesen el nem kezdünk izzadni - és ez elég is. Maraton, félmaraton esetében sokszor még erre sincs szükségünk, egyszerűen fussuk lazábban a táv első két kilométerét bemelegítés gyanánt. Ha mégis szeretnénk rajt előtt felpörgetni a lábainkat és a légzésünket, akkor kb. 10 perccel a rajt előtt fussunk 2-3 percet egyenletes, közepesen erős tempóban (egy picivel a félmaratoni versenytempóknál gyorsabban).
Ne fusd le a teljes távot
A legtöbb maratoni edzésterv azt javasolja, hogy a verseny előtt ne fussuk le a teljes távot, a leghosszabb edzésünk legyen kb. 32 kilométeres. Galloway szerint viszont ezzel pont a táv legnehezebb utolsó 10 kilométerére nem készülünk fel. Galloway több ezer futó beszámolóját kielemezve azt találta, hogy verseny közben a „Fal", azaz a nagy megrogyás leggyakrabban a leghosszabb edzés távja után 1-2 kilométerrel jelentkezik. Galloway szerint ezt az agyunk teszi velünk.
Javaslat: Ha egyszerűen csak teljesíteni szeretnéd a távot, akkor verseny előtt 3-4 héttel fuss egy maximum 42 kilométeres edzést. Ha időterved is van a versenyre, akkor ez az edzés legyen 46-47 kilométeres, bármilyen tempóban, amit végig tartani tudsz. Ezzel megnöveled majd az önbizalmad a versenyre, mert elhiszed, hogy képes vagy végigfutni a távot, illetve tartani a tempót az utolsó kilométereken is.
Az edzésterv mindenek felett
Sokszor szinte lehetetlen feladat elé állít minket a munka, a család és a heti edzésprogram összehangolása. Frank Gagliano szerint nem muszáj ragaszkodnunk ahhoz, hogy minden edzést pontosan a program szerint végezzünk el.
Javaslat: Szabjuk magunkra az edzéstervet, kövessen egy erős hetet mindig egy lazább hét (pl. egyik héten legyen két erős edzés és egy hosszú futás, következő héten egy erős edzés és egy hosszú futás). Figyeljünk a szervezetünk jelzéseire és ahhoz igazítsuk az edzéseket. Ha már nem vagyunk 20 évesek, vegyük figyelembe, hogy a szervezetünknek több pihenésre van szüksége a megfelelő regenerálódáshoz.
Tempós hosszú futások
Talán logikusan hangzik, hogy akkor érdemes gyakorolni a versenytempót, amikor a hosszú távtól már amúgy is fáradtak vagyunk, de ez mégsem helyes. Nagyon nehéz ugyanis egy hosszú és gyors edzés után regenerálódni figyelmeztet Galloway.
Javaslat: A hosszú futásokat fussuk kilométerenként kb. két perccel lassabban, mint a tervezett versenytempónk. Ezzel csökkenthetjük a sérülés esélyét és gyorsabb lesz a regenerálódásunk is.
Sérülés után aerob keresztedzés
Ha sérülés miatt nem tudunk futni, általában egyéb aerob edzésekkel próbáljuk karban tartani magunkat, pl. elliptikus trénert, szobabiciklit használunk vagy megcélozzuk az uszodát. Aztán amikor eljön az ideje, újra elkezdünk futni, de pár nap múlva BUMMM - visszatér a sérülés. Ennek egyik oka az lehet, hogy az aerob keresztedzések következtében aerob állóképességünket nagyjából sikerült megőriznünk, így túl gyorsan, túl keményen kezdünk neki újból a futásnak.
Javaslat: A sérülés miatti kényszerpihenő időszakában a keresztedzés fele legyen csak aerob mozgás, a másik fele pedig erősítés és nyújtás/gyógytorna. Ha kiderült, mi okozta a sérülésünket, dolgozzunk célzottan ennek a problémának a megoldásán, pl. a megfelelő izmok erősítésével. Csak lassan, fokozatosan térjünk vissza a futáshoz.
Hetente 10 százalék emelés
A kezdpő futók sokszor megkapják ezt a jó tanácsot: ha emelni akarod a kilométerszámot, hetente maximum 10 százalékot tegyél rá, így elkerülheted a sérüléseket. Hal Higdon szerint nincs semmi értelme itt egy adott számhoz és heti emeléshez ragaszkodni. Természetesen erre vonatkozóan is van már tanulmány - ezúttal Hollandiából - ami szerint azok a futók, akik 13 héten át követték a 10%-os szabályt, ugyanolyan arányban sérültek le, mint azok, akik egy rövidebb, radikálisabb terhelés-növelő tervet követtek.
Javaslat: Maradj egy adott kilométerszámnál kb. 4 hétig, aztán emeld a terhelést, így a szervezetednek lesz elég ideje hozzászokni az adott terhelési szinthez. Pl. fuss 32 kilométert hetente egy hónapon keresztül, majd, emeld a heti km számot 45-48-ra. (Maximális javasolt emelés: 16 km.)
Táv, pulzus és köridő
Sok futó végzi edzéseit úgy, hogy teljesen a futóórák, pulzusmérők, GPS-ek által mutatott számokra hagyatkozik. Hal Higdon szerint: „Ezek a modern kütyük nagyszerűek, de néhány futó túlzottan is rájuk bízza magát. A legpontosabb visszajelzést a saját szervezetünk adja. Tanuljuk meg észrevenni és értelmezni a szervezetünk által küldött jelzéseket, ez sokat segíthet abban, hogy megtaláljuk és kitoljuk saját határainkat."
Javaslat: Hetente párszor hagyjuk otthon a sok kütyüt, és fussunk érzésre könnyű vagy közepes vagy kemény tempót. Közben figyeljünk a légzésünkre, a lépéseinkre, és próbáljuk ezek segítségével meghatározni, hogy esik az adott tempó. Vagy próbáljunk egy előre tervezett tempóban futni, közben mérjük az időt, de csak az edzés legvégén ellenőrizzük, hogy mennyire találtuk el a tervezett tempót.
Mindig futócipőben
A kezdő futók számára elhangzó egyik első tanács általában az, hogy a sérüléseket megelőzendő vegyen magának a futóstílusához illeszkedő futócipőt és abban végezze edzéseit. Manapság ugyanakkor egyre többet olvashatunk a mezítláb futás előnyeiről is. Pete Pfitzinger szerint bár ez egy erősen vitatott téma, annyit állíthatunk, hogy egy kevés mezítlábas futás fokozatos beiktatása az edzésprogramba tényleg javíthatja a futóstílusunkat, mivel erősíti a lábat és a bokát és nyújtja az Achillest és a vádli izmokat.
Javaslat: Próbáld ki a mezítlábazást, hetente kétszer, füvön. Eleinte csak sétálj lendületesen, aztán váltogass 30 mp futást 1 perc sétával, és fokozatosan építsd fel több hét alatt a terhelést úgy, hogy végül eljuss 5-10 perc folyamatos futásig.
Felülre nem kellenek nagy izmok
Logikusnak hangzik, hogy a futáshoz felesleges a felsőtest izomzatának fejlesztése, hiszen csak cipeljük magunkkal a plusz izom jelentette súlyt. Mégsem érdemes a felsőtest erősítését elhanyagolni - véli Pete Pfitzinger. A rendszeres erősítés segíthet az izmok hosszútávú megőrzésében és csontjaink erősítésében is, sőt, a futómozgásunkat is gazdaságosabbá teheti.
Javaslat: Végezz erősítő edzéseket hetente kétszer. Dolgozz mind az alsó- mind a felsőtestre, használj minél több saját testsúllyal végzett gyakorlatot.
Hosszú futás után mindig pihenőnap
Persze a megfelelő pihenés alapvető, de ez nem jelenti azt hogy minden hosszú futás után kötelező pihenőnapot tartani, véli Daniels. Ráadásul a hosszú futás utáni izomláz gyakran nem másnap, hanem harmadnap a legerősebb, amikor a szervezet nagyüzemben javítja az edzés során keletkezett mikrosérüléseket.
Javaslat: Fuss bátran két kemény edzést egymást követő napokon, aztán tarts két könnyebb napot. Pl. hosszú futás vasárnap, iramjáték hétfőn, aztán két könnyebb nap, majd tempófutás csütörtökön.
Rendszeres keresztedzés
Roy Benson szerint nincs semmi baj azzal, ha keresztedzésként úszunk vagy kerékpározunk, de nem árt tudni, hogy ez egyik sem egyenértékű a futással. Az ilyen típusú keresztedzés javítja az aerob állóképességet és hasznos lehet a sérülések elkerüléséhez, de nem fejleszti specifikusan a futáshoz szükséges izmokat és nem javítja a futómozgást.
Javaslat: Ha naponta csak 45 perced van edzeni, a futóteljesítményed legtöbbet akkor fog javulni, ha ezt az időt futással töltöd. A sérülések elkerüléséhez pedig figyelj oda, hogy minden edzést a megfelelő tempóban végezz el, tehát a könnyű futásokat tényleg nagyon lazán fusd.
Forrás: runnersworld.com
Képek: saját képek, eftomi képe, stock fotó
Hasonló cikkek
80. születésnapja alkalmából köszöntötték a legendás edzőt
Nyílt edzői konferencia Siker és kudarc címmel
48 hozzászólás
3:20 -as maratonra felkészülésnél, a 60-as hosszút fusd 5:20 as kilikkel. Nemtom ezen mi nem világos!? :D
Akkor tisztázom.
Én a következőképpen értelmezem: ha 5 percesekben tervezem a maratont lefutni, akkor 7 percesekben kellene edzenem. Ezt nagyon nehéz ritmusosan futni, ha azt már 5:30-as ezrek környékére már megszoktam.
Remélem így világos.
Na ez nagyon érdekes!!! So eddig, itt is terjedő elméletet tökéletesen megcáfol!!!!!
az a 2p/km valóban sok, amcsi oldalakon 60-90mp/mérföldről szoktak beszélni, ami 40-60mp km-enként. ez kb. stimmel is. a 2p az tuti hogy elírás.
más:
"Ráadásul a hosszú futás utáni izomláz gyakran nem másnap, hanem harmadnap a legerősebb ---> Fuss bátran két kemény edzést egymást követő napokon" --- ez igen veszélyes tanács egyeseknek. nekem pl. igenis másnapra jön ki. de van akinek már aznap este. na ezeknek az embereknek elég buta ötlet lenne 2 egymást követő napon keménykedni.
és még egy:
"Hetente párszor hagyjuk otthon a sok kütyüt, és fussunk érzésre könnyű vagy közepes vagy kemény tempót. Közben figyeljünk a légzésünkre, a lépéseinkre, és próbáljuk ezek segítségével meghatározni, hogy esik az adott tempó. Vagy próbáljunk egy előre tervezett tempóban futni, közben mérjük az időt, de csak az edzés legvégén ellenőrizzük, hogy mennyire találtuk el a tervezett tempót" --- simán meg lehet ezt úgy csinálni, hogy visszük a kütyüt, és nem nézünk rá közben. már ha vkinek az segít h közben nem nézi... mert konkrétan én úgy csinálom, hogy igenis ránézek közben, hogy lássam mikor mit mutat. ezzel a módszerrel sikerült megtanulnom a testem jelzéseit értelmezni, hogy összehasonlítottam a jelzéseket a pulzusmérő által mutatott értékkel és trendeket néztem hosszabb időn át (adott edzésen belül vagy több/sok edzésen keresztül).
ja és hogy "másnapra jön ki" = nekem akkor a legerősebb is. harmadnap pont ugyanolyan, se jobb, se rosszabb.
"Ráadásul a hosszú futás utáni izomláz gyakran nem másnap, hanem harmadnap a legerősebb ---> Fuss bátran két kemény edzést egymást követő napokon"
Nálam az izomláz tényleg harmadnap a legerősseb!
"Hetente párszor hagyjuk otthon a sok kütyüt, és fussunk érzésre könnyű vagy közepes vagy kemény tempót. Közben figyeljünk a légzésünkre, a lépéseinkre, és próbáljuk ezek segítségével meghatározni, hogy esik az adott tempó. Vagy próbáljunk egy előre tervezett tempóban futni, közben mérjük az időt, de csak az edzés legvégén ellenőrizzük, hogy mennyire találtuk el a tervezett tempót"
Ez pedig tényleg jó tanács, náhanapján ki kell tudni szakadni a digitális világból.
hozzátehették volna ha eléggé edzettek vagyunk már akkor futhatunk egymást követő napokon keményet..mert ha még gyengébb az izomzat akkor könnyebb meghúzni elszakítani stb.
először inkább a hosszúedzés után másnap laza rövid levezető hogy az izomláz könnyebben kimenjen a lábból...sztem..
BladesOrsi: ok nálad igen. másnál meg nem. jó neked h kihasználhatod a dupla edzést.. :P
én meg a digitális világban élek, és nincs miért kiszakadnom belőle, mert nem stresszel.
Sok dologban elég érdekes volt ez a cikk, de valahogy azt a bizonyos fusd túl a versenytávodat önbizualomnövelőnek sokszor nem igazán műkszik, pl.
De azért el tudom képzelni, na itt vicc, hogy az UB miatt olyan tíz nappal előtte csak úgy neki megyek egy 250 kilinek..
Kütyük, tényleg hordom, de menet közben nem igazán érdekelnek, a ritmusom nélkülük is megvan, egy dolog izgat, hogy hány kilinél tartok, csak ezért hordom és ha rá is nézek akkor is csak azt az egy adatot látom, hiába van melllette egy másik adat is azt nem veszem észre, ezt szelektív látásnak hívják, csak gyakorlat kérdése.
Nyújtás, bemelegítés? Tény valamikor régen része volt a bemelegítésemnek az alapos gimnasztika és néhány repülő, de ezt a korral levetkőzi az ember. Ultráknál tényleg van időd bemelegedni bőven, de félmaraton elétt azért nem árt egy kis bemelegítés, ott már az első métereken fel kell venned a versenytempót.
mezítláb futás tényleg jó lenne, de hol?
Ehhez már tényleg sok szabadidő kellene és olyan füves pálya a közelben, parkban nem ajánlott ott fennáll az eldobott sörösüveg veszélye.
TÉZÉ, szerintem egy UB karikát nem lehet ezekre a "sablon" tanácsokra ráhúzni. Hisz az UB karika nem egy általános eset :-)
Persze, hogy nem azt csak, mint fent is jeleztem csak viccnek szántam, de sok okos dolog van bennűk
Tetszik a 2 perc nekem is soknak tűnik. Az én sebességem mellet az már csak egy túratempó:))
Talán két perc mérföldenként? Bár kicsit úgy is soknak tűnik....
Nem akarok arcoskodni, de a többiben azért nem olvastam újat. Bár kétségkívül érdekes a nagyok véleménye, úgymond megerősítésként.
Monique nekem is másnap jön ki az izomláz, vagy aznap este már érzem :O :S Két egymást követő nap így edzeni, ilyen esetben csak szenvedés, akkor inkább rápihenek, több értelme van szerintem.
jó az a 2perc/km. én is úgy futom a hosszúkat (igaz triatlon sprint távra készülök, 3:30-as ezrekkel...)
Úúú, én valahol régebben maratonra olvastam olyat, hogy a hosszút versenytempó + 1 percben kellene csinálni. Ami esetemben - ha tegyük fel 5:20 tempójú maratonról volt szó, akkor 6:20-at jelentett volna. Erre sose voltam képes, de azért a fél perc plusz az megvolt kábé.
Viszont nagyon gyakran azt tapasztalom, hogy sokan nagyon gyorsan edzenek, aztán pedig menetrendszerűen megsérülnek, vagy pedig rendszeres fájdalmakkal küszködnek. Ha pedig felhívja valaki erre a figyelmüket, akkor inkább tagadnak. Nem értem én ezt, hogy sokaknak miért jó, de hogy nem egy ilyet néztem már végig, az hétszentség.
Galloway módszerének az egyik legfontosabb jellemzője, hogy a hosszú futás az nem futás, hanem futás-gyaloglás váltogatás, vannak táblázatok a könyveiben és a honlapján, milyen tempóhoz milyen arányban. Most nem néztem pontosan utána, de valami olyasmi, hogy ha pl. 4:30 alatt akarod futni a maratont, akkor sétálj minden mérföld végén egy percet. Aki gyorsabb, az kevesebbet és ritkábban sétál. Edzésen a gyaloglás aránya nagyobb, mint versenyen. Így már könnyebben értelmezhető a kilométerenkénti két perc.
Szerintem a 2 perc teljesen rendben van, mivel hosszú futásokról van szó aminek a célja az álóképesség és nem a versenytempó megszerzése.Az állóképesség fejlesztéséhez minél több aerob edzésre van szügség, egy 4:00-es versenytempójú futónak 4:30-as vagy 5:00-es tempó 25km-en messze nem aerob edzés. Egy ilyen edzés 2 napra ellehetetleníti a következő edzést és egyben a fejlődést is. Egy jó állóképesség megszerzéséhez heti 5 nap edzés a minimum, nem lehet napokat pihenni az izomlázzal. Állóképességi azaz aerob edzés után nem lehet izomláz, ezért kell az a két perc. Így lehet összegyűjteni az elegendő kilómétert elkerülve a túledzést. Korábban próbáltam versenytempómtól 1percen belül maradni az edzéseimen, két naponta tudtam futni, max. 50km-t egy héten, állandóan visszatérő sípcsonti íngyulladások közepette, fejlődésem stagnált. Így versenytepo+ kb 2perc-es edzéssel 100km feletti hét sem okoz problémát akár heti hét nap edzéssel. Érdemes kipróbálni és hallgatni ha nem is rám, a "Nagyöregekre" ,tudhatnak valamit.
runner: maratoni tempó + 2 perc? hát nem, szerintem nincs rendben az, hogy egy 2:48-as maratonista 6p-esben kocogja a 25km-ét.. szal lehet hogy +30mp az kevés de ettől még nem kell a ló túloldalára átesni és +120mp-ig elmenni. egy esetben lehet értelme, ha ultrafutásra készül az ember, és napi 25km-eket akar kocogni, de egy sima maratonistának elég heti egyszer a 25km és azt se +2 percben.. inkább +1, mint +2
ja most látom h szerinted a 2:48-as maratonistának (4p-es maratoni versenytempó) nemcsak a 4:30-as, de az 5:00-s tempó is "messze nem aerob edzés". szerintem ez téves állítás, az 5p-es bőven aerob kéne legyen ebben az esetben. de persze ha esetleg 20p-es 5km-re gondoltál (4p-es 5km-es versenytempó), akkor rendben van, akkor egyetértünk...
Nem véletlen hogy Galloway nem írja hogy milyen versenytempóról és hosszúfutásról van szó mert a lényeg a 2 perc. Az hogy elég lassú legyen,mert különben nem terhel hanem amortizál. Egy 5 km -es versenyre való felkészülésnél nincs szügség 25km-es edzésekre, amíg egy maratoni felkészülésnél viszont a hosszúfutás 30 km feletti edzéseket jelent. a hosszúfutások az edzésterv leglassabb edzései aminek a célja a keringés fejlesztése és nem az izomzat edzése. Ilyenkor az edzés idő számít nem a sebesség vagy a kilométer. Persze lehet gyorsabban futni ilyenkor is csak nincs értelme, a terhelést ismét az izmok és az izületek kapják mint a többi edzésen csak 2-3 órán keresztül. Ebből aztán a következő edzésig nem lehet regenerálódni és jön az "ittfáj-ott fáj" meg a kétszer edzünk a héten edzéstervek. Aki a leglassabb és leghosszabb edzését csak egy perccel futja lassabban mint a versenytempója, hogy edz a többi nap? Minden nap verseny? Én egy kemény verseny után több napig regenerálódok, egy maraton után akár egy hétig is. Erre edzésen nincs lehetőség. Persze ez a 2 perc csak akkor reális ha a kőkemény 110%-os versenytempót vesszük alapul és nem az anyuéknak integessünk városnézős típusut, ahhoz viszonyítva talán tényleg kocogósnak tűnhet ez a tempó. Szerintem egy 3:30-as 5km-es futónak kiváló az 5:30 -as tempó egy 16 km-es keréngési edzésre és ugyanúgy egy 4:00-ás marathonistának a 6 :00-ás 35 kili.
@ Runner....
Szerintem meg, egyrészt magadból indulsz ki, másrészt meg kevésbé vagy jártas a témában, mint gondolnád....
Egy ismerősöm volt. ( :P )...
Versenyiram, maraton: 3.30 perc / km, pulzus kb: 170
Hosszúfutás (2 és fél óra) 4:00 perc / km, pulzus kb: 150
Regeneráló futás 5:00 perc / km, pulzus kb: 120
Nem 5-öt edzett egy héten.... hanem hetet...
Az 5 perces iramú edzés az meglehetősen ritka volt, leginkább csak verseny után...
Összességében azt mondanám, hogy ugyan több mindentől függ, de a 2 perc különbség az soknak tűnik.
110 % os versenytempó legfeljebb a kommunizmusban volt...
Aki tud 3.30-as iramban 5 km-t futni, annak az 5.30 as tempó egyrészt halálosan unalmas, másrészt pulzus szerint kb regenerációs tartomány...
Az izomlázban mondjuk igazad van. Ha hosszúfutás után izomláz van, akkor valami nem optimális.
mtraining
Nem gondolom,hogy túlzottan jártas lennék a témában, de igen, én a saját magam tapasztalatából indulok ki és nem egy elit futó "ismerősöméből". Nem azt mondom hogy nem lehet a hosszu futásokat gyorsabban futni csak azt hogy fejlődés szempontjából felesleges és a sérülések, túledzettség melegágya. A hosszúfutás alatt én a klasszikus alapozó futásokat értem, Ismerősöd esetében ez inkább tempofutásnak számít, a versenyhez közelebbi időszakban ,ezt el tudom képzelni. Azt viszont nem hogy 3:30-as tempójú maratonhoz 4:00-ás kiliket kellene gyűjteni. 5:30-as tempo lehet regenerációs futás 20-30 percen keresztül de nem 20-30 km-en.
Tudom ez egy futónépbetegség hogy gyorsabbak csak az állandó tempófutástól leszünk. Szerintenm ez nem igaz. Nekem személy szerint bőven 4 percen belül van 10 km-es versenytempóm még sem tartom unalmasnak a 6 perces km-eket az edzéseim 60%-át 5:30 feletti tempóban végzem. Mikor elkezdtem a futást évekig erőltettem a versenytempóhoz közeli edzéseket,úgy ahogy a "nagyok" is csinálják (gondoltam akkor). Az eredmény az lett,hogy ahétköznapokban úgy mozogtam mint a saját öregapám és nem mint egy sportoló. A rendszeressé váló kényszerpihenők közben be kellett ismernem valamit nem jól csinálok.Kerestem a hibát az aszfaltba, cipőbe, mindenbe. Több edzéselméletet olvasva úgydöntöttem változtatnom kell. Több ismerös futóval találkozom edzés közben, aki mondjuk a 90 perces edzése 60. percében megrogyott testtartásban merev lábakkal trappol velem szembe annak biztos tudatában hogy keményen edz. Ezt erőltetik minél többet,ennek ellenére a versenyeken rendszerint mögöttem végeznek, illetve gyakran előfordul hogy nem indulnak sérülés miatt (soha nem kellett kihagynom versenyt sérülés miatt). A legtöbb futónak azt mondják lassíts, fut egy 5-6 perces ezret és azt mondja lassú és unalmas. Azok után,hogy évekig gyepáltam magam állandó tempófutásokkal,először nekem is úgy tűnt ennek nem lehet eredménye de aztán a sebesség csökkentésével szépen megemelkedett a futással eltöltött idő ami később igazolta magát. Nekem ez a lényeg. Ez a kb 2 perc csak irányadó és nem szigorúan 1perc 60 másodpercet jelent. A hosszúfutás lassú legyen, ez az én elméletem (meg mondjuk Jeff Galloway-é) Léteznek más elméletek és más adottságú futók is ezt nem vonom késégbe.
A "Fájdalom nélkül nincs győzelem" legfeljebb a kommunizmus idelyén állta meg a helyét.
@ Runner
Sok mindenben igazad van. Csak az optimális edzésterhelés vezet megfelelő fejlődéshez.
Egy ilyen két perces különbség a hosszúfutás, meg a maratoni versenytempó irama között lehet jó, de éppen úgy sok vagy kevés is. A tengerentúli tanácsokban mindig benne van az a hibalehetőség, hogy egy rövid tanácsban próbálnak meg okosságot megfogalmazni több millió futónak, jóllehet ez egy egyéni sport...
Igazad van abban, hogy az edzések ne legyenek túl intenzívek. Ugyanakkor a sebesség önmagában nem határozza meg egyértelműen egy edzés intenzitását, mint ahogy kipihenhetőségét sem.
Ha valaki túl intenzíven edz, és nem fejlődik, meg lesérül, az az ő baja...
Neked meg jó, mert jól csinálod.
Az "ismerősőmmel" kapcsolatban a feltételezéseid teljesen tévesek, úgyhogy inkább hagyjuk is.
A "no pain, no gain" tipikusan amerikai duma, semmi de semmi köze nincs a kommunizmushoz...
Runner!
Hatalmas lájk az utolsó megjegyzésedhez.
Én csak azt a megalázó érzést ismerem, amikor az 5 percesnél kicsit gyorsabb maratonikat futó ismerősöm azt mondja, hogy ő nem képes velem 6 percesben kocogni, mert az neki túl lassú. Holott.
Ami azt illeti, mondjuk én sem tudnék maratoni versenytempómnál 2 preccel lassabb iramban hosszút edzeni, de azzal maximálisan egyetértek, hogy nem a szenvedésben van a kulcs!
Én is sebesség-lázban égtem (a hétvégén talán sikerült levetkőznöm). De most kipróbálom, amit mondtatok. Úgyis jön a tél, már fent van a téligumi-talp a futócipőn :-)
Runner:
galloway csak azoknak való, akik 5 órán kívüli maratont terveznek tervszerű belegyaloglásokkal. mindenki másnál szerintem felesleges a 30km feletti hosszúfutás, meg a maratoni versenytempónál 2perccel lassabban edzés.
ha pedig 2 óra futás után egy hét felét ki kell hagynod, akkor még túl korai volt 2 órát futnod. fokozatosan kell ide felépítened az állóképességed, akkor vagy rá kész, ha képes vagy másnap egy laza regenerálóra másnap is, még ha nem is volt 2 perccel lassabb a maratoni tempónál. természetesen 1 pihenőnap is lehet, de többre nem kellene hogy szükség legyen.
de persze abban egyetértünk, hogy a ló túloldalára sem érdemes átesni, túl gyorsan sem szabad; 40-60mp-t javasolnak, edzettségtől, konkrét maratoni versenytempótól (mivel a tempó skálája nem lineáris) stb függően.
ja és még azért vagyok a 2p-cel lassabbnak ellene, mert az nem fejleszt hatékonyan! oké, talán nem sérül le bele az ember, de nem is hatékony a rövidebb távokra ill. maratoni távig bezárólag. inkább csak ultrafutásra készít fel.
és még valami, pusztán mert valaki nem gondolja h ilyen lassan kellene futni, még nem jelenti azt, hogy csak állandóan tempófutást akar csinálni. nemcsak ez a két megközelítés létezik.
"ha pedig 2 óra futás után egy hét felét ki kell hagynod, akkor még túl korai volt 2 órát futnod" - ez feltételezi, h amúgy nem volt túl gyors se. pl. 5p-es maratoni versenytempó esetében 6:00 tempóban futva 20km 2 óra alatt. ha ezután mégis ki kell hagyni több napot, akkor több időt kell adni magunknak arra hogy 2 óráig felépítsük a hosszúfutást. természetesen feltételezve, hogy amúgy a hosszúfutást megelőző edzések sem voltak extrém megerőltetőek. ezek mondjuk triviális dolgok, de a biztonság kedvéért megjegyeztem őket.
A maratonra felkészülés : tapogatózás a sötétben. Mi jó, mi nem. Minél több hibát követ el valaki, annál többet tud erről. Akiket Pen idéz, tapasztalt, nagy tudással bíró emberek, gondolatmenetem szerint már rengeteg mindent csináltak eddig, amit másképp kellett volna, de tanulva a történtekből finomítottak a módszereken. Hogy mennyivel kell lassabban futni a hosszút, mint a gyorsat, vagy hogy jöhet-e két résztávos nap egymás után, ezek nagyon fontos dolgok, de egyénre szabottak. A lényeg , hogy a tréningek, a regeneráció, a táplálkozás , mind mind segítsenek bennünket céljaink elérésében.
Anita: teljesen megértelek, azt én se egészen értem ha vkinek ez nem megy, nem lehet csak kifogás volt neki és igazából lusta volt felkelni vagy akármi?:). én amúgy képes vagyok 9p-es tempóban is kocogni, oké, ezt magamtól már nem csinálom (rég volt már szerencsére, amikor ez kellett), de ha mással futok, sztem nem lenne gond ez a tempó nekem. ha van társ a futáskor, bármilyen lassú tempó rendben kéne hogy legyen. :)) a futóstílusnak nem szabad teljesen szétesnie lassú tempónál se. (persze ez ilyenkor max. regeneráló edzésnek könyvelhető el, de sose árt ha van ilyen edzése is az embernek..)
Móni! Nem erről volt szó, de tökmindegy, azóta igyekszünk kezelni a helyzetet.
Amúgy meg egyetértünk, Alapból nekem i a 6 perc körüli tempóra áll rá a lábam: gyorsabbat akkor tudok, ha edzek is gyorsakat, lassabbat pedig bármikor, ha van hozzá jó partner :)
monique
Igazad van. Annak aki le szeretné futni a maratont, nincs szügsége hosszú lassú edzésekre illetve 30km feletti futásokra. Elég hozzá ha mondjuk jó esetben egy éve többé-kevésbé rendszeresen fut az illető, esetleg versenyen is kipróbálta már magát, van egy kis bátorsága, ennél valamivel több önbizalma és futókarrierje csúcsára érve teljesíti a maratont ( általában egyszer ). Azoknak, akik képasségeikhez mérten jó időt szeretnének futni, majd tapasztalattal a lábukban ezen később folyamatosan javítani szeretnének, felkészülésük talán legfontosabb edzései lesznek. Ha mondjuk valaki 4 órás maratont tervez de edzésein sohasem merészkedik 2óra fölé, az utolsó 10 km-en garanált hogy hátrafelé fog futni (vagy legalábbis úgy érzi majd). Ezek az edzések alapozzák meg a maratoni álóképességet illetve a hatékony energiafelhasználást a több órás versenyterheléshez.
Nem az a lényeg hogy egy 2 órás edzés után tudjál futni másnap hanem az hogy ez a fejlödésedhez vezessen ne pedig magad alatt vágdd a fát.
Ha egy 2 órás edzés után másnap regenerálót kell futnod az a túlterhelés jele (általában túlzott tempo miatt), regenerálódni két edzés között kell és nem a következő edzésen. Ha egy keményebb résztáv edzés utáni nap futsz egy másfél órás edzést, máris nem lesz annyira szürreális ez v.t.+2min, ha jobban tetszik hívhatod regenerálónak, én hosszú lassúnak hívom.
Rövidebb távokra tényleg nincs szükség 30 km feletti futásokra de a résztávozás is csak megfelelő apozásra felépítve lesz hatékony
Óriási tévedés, hogy a lassú tempótól szétesik a futóstílus, vagy ritmusát vesztí a futás hiszen egy ember lépésfrekvenciája a sebesség csökkentéséve illetve növelésével semmit sem változik( kivéve sprinteléskor) csak az elrugaszkodás hossza nő vagy csökken( ezen alapszik a nike+ vagy adicoach sebességmérője)tehát a ritmus nem függ a sebességtől ez inkább azért van mert az addigi ökölbeszorítós erőből futó stílust nehéz a lassabb tempónál alkalmazni pont a lassabb tempó tanít meg lazán és könnyedén futni,
"galloway csak azoknak való, akik 5 órán kívüli maratont terveznek, tervszerű belegyaloglásokkal, mindenki másnál szerintem felrsleges a 30-km feletti hosszúfutás"
Vannak futók akik nyáron ha meleg van vagy télen nem futnak, nem alapoznak, március elején kezdenek készülni egy áprilisi versenyre. Számukra eredménytlennek tűnik lalassabb tempóban edzeni (és az is) de a kihagyott edzésmunkát nem lehet semmilyen tempóval pótolni. Soha egyetlen cm-t sem gyalogoltam maratonon, életem első maratonját 3 óra 15 perc alatt sikerült teljesítenem 3éves futómúlt és 8 hónap felkészülés után. Verseny után visszagondoltam edzéseimre,mi az amit jobban csinálhattam volna de nam az jutott eszembe hogy nagyobb tempóban kellett volna edzeni hanem többek között az hogy futhattam volna még néhány 30 km felettit.
hogy igazam lenne-e? elolvastam amit most írtál, az alapján alapvetően csak ebben a 2 perces dologban nem értünk egyet, mármint hogy ez működne olyan sok embernek. de ettől még neked hajrá :)
na de azért reagálok. a regeneráló futás neve megtévesztő, legalábbis az alapján amit olvastam, csak annyi a célja, hogy ne legyen két keményebb nap egymás után. ugyanis a hosszúfutás csak az ultrafutóknál számít könnyű napnak :P.
a regenerálódás valóban a pihenés közben következik be. de egy átlag edzésnél keményebb futás után a legtöbb embernél nem lehet elvárni hogy 24 óra alatt teljes legyen a regenerálódás, szerintem, ezért nem tennék be 2 kemény napot egymás után. de profiknál asszem megy ez is, mert nekik már olyan jó az edzettségük, hogy bírják a 2 kemény napot egymás után, meg másképp nem is tudnak fejlődni már.
én nagyon örülök egyébként, ha valaki képes 2 óra alatt lefutni a 30km-t edzésen, mert én biztos hogy nem tudok ilyet. de ha valaki erre képes megfelelően laza tempóban, akkor az versenyen úgyis 2,5 órás maratont tud, szóval elég a 2 óra neki edzésen.
de amúgy én csak annyit mondtam, hogy 30 feletti táv nem muszáj a maratonhoz. nem mondtam, hogy nem kell hosszú lassú futás hozzá!! de persze igaz hogy nem számítottam félreértésre, ezért volt, hogy azt nem tettem hozzá, hogy viszont a 25-30km távok szerintem megszokottak kell legyenek a lábaknak, mielőtt maratonra kész az ember. mivel ezt nem említettem, így olyan dolgokat adtál a számba, amit nem is mondtam, hogy elég 1 év és bátorság és a fele táv lefutása a maratonhoz. oké, biztos van akinek elég, de nekem így nem menne a maraton. ez van. :)
szóval, ne skatulyázz feleslegesen :) én azért mondom, hogy nem feltétlen kell a 30 feletti, mert nem mindenki született ultrafutó lábbal.. és a 30 lefutása néhány alkalommal tényleg elég szokott lenni egy teljesen korrekt maratonhoz, úgy h nem kell hátrafelé futni az utolsó 10km-en, de ez persze csak egy általánosság, amit több helyen olvastam, szóval lehet hogy vkinek 30-nál kevesebb is elég, valakinek meg ellenkezőleg, a galloway módszer kell.
azt még nézzük meg mi történik, ha valakinek 5p-es a maratoni versenytempója és 7p-esben tolja a 35km-es edzést maratonra készülve a te irányelveid szerint. 4 óra 5 perc alatt futja le a 35km-t... nos biztos hogy ennyit kellene futnia az illetőnek egy 3,5 órás maratonra készülve? nekem ez erősen túlzásnak tűnik.
még annyi, h lassú tempó vs futóstílus: igen, ha az ember nem szokott még hozzá, tényleg nehéznek tűnhet elsőre, de egy kis odafigyeléssel ez hamar javul, tehát ez valóban nem igazi kifogás ellene. nekem nem esett szét, csak 9p-es tempónál kellett annak idején egy picit figyelnem a vádlimra és a derekamra, amíg ki nem javítottam a hibákat (derék: görnyedt testtartás, vádli: nem emeltem eléggé a sarkamat). de lehet azért ment a 9p-es tempó ilyen könnyen, mert előtte sem futottam ökölbeszorítósan :)
jah, kíváncsi vagyok, szóval mondd Runner, te futottál valaha 9p-es tempóban? :) oké én csak 2 hétig, mert utána feljavult 8p-esre. már elég régen volt ez, de a 8p-est aztán még elég sokáig csináltam. nem maratonra készülés volt, csak sima alapozósdi. a maraton talán 7:00 körüli tempóval sikerült volna az akkori edzettségi szintemmel, ha készülök rá.
@Runner
"Óriási tévedés, hogy a lassú tempótól szétesik a futóstílus, vagy ritmusát vesztí a futás"
Ez igaz, bár nem láttam, hogy valaki ennek ellenkezőjét állította volna...
"egy ember lépésfrekvenciája a sebesség csökkentéséve illetve növelésével semmit sem változik( kivéve sprinteléskor) csak az elrugaszkodás hossza nő vagy csökken( ezen alapszik a nike+ vagy adicoach sebességmérője)tehát a ritmus nem függ a sebességtől"
Ez viszont egyáltalán nem igaz.....
Futás nélkül, most levelezőn futva jó olvasgatni a hozzászólásokat, hármótok vitáját.
Én nem értek hozzá, de az a véleményem, hogy a cikk tök jó, ebből mindenki azt teszi magáévá, amit akar, a két perc pedig nem szentirás, hanem cc. javaslat. Mostanában próbálok lassabban futni, persze gyorsan nem is tudok, de szeretek sokat és hosszúkat futni, ezt úgy, hogy ritkán megyek 100 kg alá... Itt aztán főleg fontos a tempó. Persze igy is tudok négyperces ezret, meg 50 perces tizet futni, de nekem is az a fontosabb, hogy ha ráérek, mindennap tudjak futni.
Mellékesen megjegyzem, hogy bár senki nem kezdett a pulzusokról vitatkozni, de ez a 1,5-2 perc lassulás éppen a nagyon alacsony (125-130) pulzuson jön el nekem.
HarcsaBarna: aha, 6:16 maratoni tempó plusz 1,5-2 perc az 7:46-8:16. én nem látok ilyen 8p-es tempókat az edzésnaplódban. :) szerintem az a 7p-es amit futsz, teljesen elegendő lassítás.
Csak beneztem, ki komment-elt meg mindig. De szerencsere ez a tema engem nem erint.
Ha valaki esetleg nem 100%-ig biztos abban amit leír, ajánlom figyelmébe Szűcs Csaba edzésnaplóját (fent van a futaneten). Nézegessétek, viszonyítsatok hozzá, sztem Ő mindent jól csinált. A fenti általános tanácsok nem jók mindenkire, a sorok mögé kell látni, a megbúvó mondanivalót kell a saját edzésünkre ráhúzni.
Mindenkinek jó futást, jó felkészülést 2012-re! ;)
A profi futok sen regeneralodnak teljesen egy kemeny nap utan, igy nem kene rapihenniuk a versenyekre. Viszont nincsen izomlazuk, de faradtabbak mint a verseny elotti percekben:) A ket kemeny napra szukseguk van, mert kemenyebb edzesingerre van szukseguk.
En 4.54perc/km es tempoban szaladtam 46km, 6perces futasokat csinaltam, majd ahogy telt az ido lejottem 5percre, 10-15km ig, a hosszu futasaim 32-35km 5.30 korul szaladtam. Sztem nem a +2perc a legjobb tempo hosszufutasokra a maratonra valo felkeszulesen, de jo valasztas, ha 50-60km es edzesekkel akarsz felkeszulni:) Ahogy a tempo csokken, tobb idot kell eltoltened edzessel, hogy eleg eros legyen az edzesinger.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Számomra ez volt a legmeglepőbb:
"A hosszú futásokat fussuk kilométerenként kb. két perccel lassabban, mint a tervezett versenytempónk."
A többi rendben van.