Atlétika: A kevesebb edzés néha több
A Team Toyota Shatai korábbi vezetőedzője, Masahiko Takahashi egy felmérést végzett 346 japán női maratonfutó bevonásával. Azt vizsgálta, a korai évek edzésmunkája milyen kapcsolatban van a később elért eredményekkel.
Takahashi 383 női elit sportolónak küldte el kérdőívét, közöttük 20 olyan maratonfutónak is, akik olimpián vagy vb-n már végeztek a legjobb nyolcban. A sportolónők 90,3 százaléka válaszolt a kérdésekre. Takahashi részletesen elemezte a válaszokat, keresve a különbségeket a válogatott szintig eljutott illetve az ez alatt megrekedt sportolók korai években végzett edzésmunkája között. Az általános iskola utolsó és a középsikola első éveiben végzett edzésmunkára vonatkozóan a következőket állapította meg:
1. A később a válogatottságig eljutó sportolók átlag 2,24 hónapot pihentek, míg a többiek átlag 0,87 hónapot.
2. A később a válogatottságig eljutó sportolók 60 százaléka végzett a napi főedzése mellett reggeli edzésmunkát is, míg a többieknél 82,3 százalék volt ez az arány.
3. A később a válogatottságig eljutó sportolók átlagos napi adagja 6,68 km volt, míg a többieké 8,29 km.
Takahashi arra a következtetésre jutott, hogy a később nemzetközi szinten is sikeres sportolónők jellemzően kevesebb edzést végeztek ezekben a korai években, mint az alacsonyabb szinten megrekedő társaik. Takahashi azt tervezik, hogy egész tanulmányát közzéteszi egy sportintézet támogatásával, és reméli, hogy ezzel segítséget nyújthat a junior atlétákat edző szakemberekenek.
Forrás: http://japanrunningnews.blogspot.com
Kép: http://www.life.com
Hasonló cikkek
Yasso 800s - mi ez és mire jó?
Edzés : Kara Goucher egy napja
Ryan Hall edzőt váltott, Renato Canovával dolgozik
Ilyen egy tipikus etióp futóedzés
9 hozzászólás
Nem tudom, hogy mondta-e már vmi híres ember, de nekem ez a jelmondatom:
Inkább aluledzetten állj a rajtvonalhoz, mint túledzetten!
Bacskai Zsoltit talán ismerik még páran,ő mondott nekem nagyon érdekeset,hogy csak nagyon ritkán volt 2óránál hosszabb edzése..mégis hová eljutott...a bringásoknál is megfigyelhető már ez,az edzőm mondta pont valamelyik nap,hogy beszélgetett amerikai edzőkkel,és például ott a Radioshack (Armstrong)csapata,most voltak edzőtáborba,és nem ilyen 6-8órákat edzettek,mint azt hinni lehetne,hanem 3,maximum 4órás tréningeket csinálnak,igaz azokat jobban megtolják..nem az állóképességet kell hajszolni,és csak feleslegesen elfárasztani magunkat,mert a versenyben se azért szakadtam ki mert nem volt állóképességem,hanem mert nem volt annyi erőm...a régi edzésmódszerek lassan megdőlnek
naja, futásban nem kell 2 óránál hosszabbat futni gyakran hacsak nem ultrafutó akarsz lenni. az elit maratonfutók se szoktak 2 óránál hosszabbat. annyi a különbség persze hogy náluk a maraton gyorsan megvan, egy 4 órás maraton az már picit ultrafutás kategória.
még 1 lehetséges értelmezés. aki válogatottságig jut az biztos hogy igazán tehetséges, ezért sem kell agyonhajszolnia magát, kevesebb edzésből is többet fejlődik. ezért is volt elég nekik kevesebb...:P a kérdés mi történik ha szupertehetséges + még hajszolja is magát, hát ez a veszélyes terep valszeg :)
Hogyan állapította meg ilyen pontosan a kilóméter számokat és a pihenő időt?
Nem gondolom, hogy egy 12-14 éves gyerek pontos edzésnaplót készít, amit aztán 10 év múlva előránt. Ha pedig visszaemlékezésen alapszik, akkor meg az ember úgy érezheti, hogy akor csak ennyit vagy annyit edzettem, bezzeg most sokkal többet.
Ettől függetlenül én is úgy gondolomhogy a kevesebb néha több.
Zoli, meg fogsz lepődni, de igen, vezetnek sokan már ilyen korban is naplót. És elő is tudják rántani. :-)
Sőt, amikor ilyen idős voltam (12-14 éves), nálunk Nyíregyen a legtöbb edzőnél kötelező volt edzésnaplót vezetni. És rengeteg futót ismerek, akinek meg is vannak a régi naplói...
Nálunk sajnos a mai napig jellemző, hogy az edzők fiatalon túlhajszolják a gyerekeket, és mire felnőtt atléták lennének, kiégnek.
Lehet, hogy hasonló tényezők itt is közrejátszanak. Aki tehetségesebb, azt könnyebben túledzik, mert nagyobb eséllyel érhet el jobb eredményt a korosztályos versenyeken. Hamarabb kiégnek, és mire felnőtt élsportolók lehetnének, abbahagyják, vagy megsérülnek, és már nem tudnak igazán kemény munkát végezni. Sajnos ez a legjellemzőbb.
A szomszédban hozzászólt ehhez a cikkehz Korányi Balázs (gondolom, nem kell őt bemutatnom), ő is azt mondta, hogy sokkal kevesebb edzésből érte el az eredményeit, mint a társai. Ritkán futott heti 60nál többet, mégis elért ezt-azt.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Személyes tapasztalatomból ezt csak megerősíteni tudom. :)