Mennyit mutat a mérleg, avagy diéta vs. fogyókúra
Rengetegen vannak, akik valamilyen okból nem elégedettek önmagukkal - a külsejükkel vagy éppen az akaraterejükkel - és változtatni szeretnének magukon. A feles kilóktól a leggyorsabban mozgással és a táplálkozási szokások megváltoztatatásával lehet a legkönnyebben megszabadulni. Ennek érdekében sokan kezdenek bele valamiféle diétába vagy éppen fogyókúrába (amellett, hogy remélhetőleg aktív mozgással kombinálják). Ilyenkor az első, amit az ember tesz, hogy leül a gépe elé és keresget az interneten és olvasgat tanácsokat, étrendeket, programokat. Ezekhez és magához az elinduláshoz szeretnénk néhány hasznos tanácsot adni és segíteni az eligazodást, ebben az első látásra egyszerűnek tűnő világban.
Miért egyszerű? Mert nagyon könnyű azt mondani, hogy holnaptól betartom ezeket a szabályokat: eljárok mozogni, nem eszek késő este, nem nassolok, nem iszok kólát... Gondolom már sokan mondtak vagy gondoltak ehhez hasonlókat. De ez ennél sokkal nehezebb. Ha valaki elhatározza, hogy holnaptól..., akkor nagyon fontos, hogy legyen akaratereje és kitartása ahhoz, hogy végigcsinálja a maga elé kitűzött dolgokat. Ebben nagy segítséget jelent a család, a barátok, vagy éppen egy ilyen személyeket tömörítő internetes fórum.
De miről is beszélünk?
A táplálkozás az egyik legelemibb és legősibb szokás. Nem csak mi emberek, de a növények és az állatok mindegyike táplálkozik valamilyen formában. Az már más kérdés, hogy az ember, mint sok más dolgot, ezt is tökéletesre fejlesztette. A táplálékfelvétel szabályozásában a hypotalamus, az agytörzs bizonyos területei és a legősibb agyi terület a limbikus rendszer vesz részt. A szabályozásban szereplő transzmitterek indukálhatnak táplálékfelvételt (glükokortikoidok, noradrenalin, növekedési hormon, csökkent inzulinszint) vagy gátolhatják azt (szerotonin, dopamin, noradrenalin). A táplálékfelvételt a gyomor teltsége és egyéb kémiai tényezők is leállíthatják. Ezen a ponton fontos még megemlíteni a zsírszövetet. A zsírszövet a test hosszú távú energiaraktára. Nem lehet túlságosan kicsi, mert akkor nem lehetne elviselni a táplálék időleges hiányát és nem lehet túlságosan nagy sem, mert akkor nehézkessé válik a mozgás és nagy teher hárul a légzőrendszerre és a keringésre. A civilizációval sajnos együtt jár a sok egészségtelen élelmiszer és a rohanó életmód. Mondanunk sem kell, hogy egyik sem befolyásolja kedvezően a testtömeget.
Sokszor halljuk, hogy diéta, fogyókúra, kalória, alapanyagcsere, BMI. De mit is jelentenek ezek a szavak?
Diéta: a diéta olyan táplálkozási módot jelent, aminek során bizonyos élelmiszerek, vagy élelmiszercsoportok fogyasztása nem megengedett. Pl. valaki nem fogyaszt húst, szénhidrátot, tejet, stb. (Minőségi korlátozást jelent.)
Fogyókúra: ennek az alapja, hogy bármilyen élelmiszert lehet fogyasztani, a korlátot a naponta bevitt mennyiség jelenti. (Mennyiségi korlátozást jelent.)
(Fontos tudni, hogy nem minden esetben különíthető el ilyen egyértelműen a két féle módszer, természetesen vannak átfedések.)
Kalória: a táplálékok energiatartalma. Megadja, hogy az adott táplálék felhasználása során mennyi energia keletkezik. (Az energiát kJ-ban szokás megadni.) Az alábbi értékek alapján számítják ki az egyes élelmiszerek kalóriatartalmát.
1 gramm zsír 9,3 kcal 38,8 kJ
1 gramm szénhidrát 4,1 kcal 17,1 kJ
1 gramm fehérje 4,1 kcal 17,1 kJ
Alap-energiaforgalom (alap-anyagcsere): a nyugalomban lévő szervezet energiaszükségletét jelenti. Általában 24 órára vonatkoztatva szokták megadni kalóriában. A nyugalomban lévő szervezet azt jelenti, hogy mennyi kalóriát használ el a szervezet, ha nem csinál semmit (nem mozog, nem emészt, nem gondolkozik, stb.)
BMI: body mass index. Ez egy kategorizáló skála, ami csak segíti eldönteni azt a kérdést, hogy van-e valamilyen probléma a testtömeggel. Számítása: kilókban mért testtömeg osztva a méterben mért testmagasság négyzetével. Ennek alapján:
- - 18,5-25 normális
- 25-30 túlsúlyos
- 30< kórosan túlsúlyos, elhízott
Nagyon fontos, hogy ha valaki belekezd egy ilyen programban tisztázzon magában előre egy két dolgot. Van-e elegendő akaraterőm? Végig tudom-e csinálni? Mit is akarok valójában? Mit kell tennem ezért? Milyen buktatói vannak a dolognak?
Most, hogy megismerkedtünk az alapokkal az első és legfontosabb dolog: el kell dönteni, hogy mi legyen a cél! A cél lehet: pár kiló leadása, versenyre való felkészülés, alakformálás, vagy éppen valamilyen ételallergia, betegség megelőzése. A következő fontos döntés: mit csináljunk pontosan? Ha le szeretnék adni pár kilót, akkor célszerű egy csökkentett kalória tartalmú fogyókúrát végezni, vagy szénhidrát megvonással elősegíteni a kilók csökkenésének megindulását. Ugyanez a módszer választandó akkor is, ha csak jobb formába szeretnénk kerülni (közeledik egy verseny vagy éppen nemsokára kezdődik a strandszezon). Szintén testsúly csökkenés érhető el a diétával, de a diétának van egy sokkal fontosabb terápiás hatása is. Ha valaki allergiás bizony élelmiszerekre, akkor olyan diétát kell választani, ami mentes az allergiát okozó anyagtól. Azoknál, akiknél fokozott a szív és érrendszeri betegségek kockázata az alacsony só és zsírtartalmú diéta, valamint a mozgás segíti elő a betegség kialakulásának valószínűségét.
Mind a diétának, mind pedig a fogyókúrának van testsúlycsökkentő és egészségmegőrző hatása. A testsúlycsökkenés legegyszerűbben a mérlegen való álldogálás során mérhető le. Az egészségre, illetve annak megőrzésére gyakorolt hatás kevésbé látványos. A testsúly csökkenésének megindulásával egy időben a szervezetben számos egyéb folyamat is beindul. Csökkenhet a koleszterinszint, így csökkenhet a szív és érrendszeri betegségek kockázata. Könnyebbé válhat a légzés és a mozgás, mert már nem kell akkora súlyt cipelni. A szív munkája hatékonyabb lesz, mert már nem kell az úgymond felesleges területeket is ellátni oxigénben gazdag vérrel (pl. has, fenék, comb).
Ami biztos: bármit válasszunk is nem lesz könnyű. Az éhség nagy úr és az üres gyomor az ördög játszótere! Valamilyen szintű éhség, éhezés biztosan jelentkezni fog (ha nem is közvetlenül az első pár nap után). Ezeken kívül nem elhanyagolható a feszültség, depresszió, ingerültség, levertség, szélsőséges hangulatváltozások, fejfájás, gyengeség érzés. Na persze nem kell mindjárt arra gondolni, hogy meg fogunk őrülni. Szó sincs róla! De ezek közül néhány mellékhatással jó tisztában lenni és felkészülni rájuk. A másik fontos mellékhatás egy-egy ilyen program kapcsán a vitamin- illetve az ásványianyag hiány. A D-, E-, K-, A- vitaminok zsírban oldódó vitaminok ezért, a szervezetben mindig van belőlük elraktározva. Ennek a lényege az, hogy ha valaki egy ilyen program során keveset fogyaszt ezekből a vitaminokból, akkor a hiánytünetek csak később - a raktárak kimerülését - követően fognak jelentkezni. Az A-vitamin hiánya a látást, a D-vitaminé a csontosodási folyamatokat és a bőr egészségét veszélyezteti. A B-vitaminok és C-vitamin vízben oldódó vitamin. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan pótolni kell a felhasznált, kiürített mennyiséget. B-vitamin hiányban neurológiai zavarok, vérképzési zavarok lehetségesek. C-vitamin hiányakor vérzészavarok, fertőzések, gyengeség léphet fel. Az ásványi anyagok hiányakor ingerületvezetési zavarok, vérképzési zavarok, véralvadási zavarok, veseproblémák jelentkezhetnek. És hogy mit lehet ezek ellen tenni?
- Naponta többször étkezni. A megfelelő a napi 6-7 étkezés lenne.
- Mindig legyen valami a gyomorban (ne csak a gyomorsav)! Minden étkezés alkalmával keveset együnk.
- Az étkezések előtt egy-két pohár vízzel lehet telíteni a gyomrot és így kevesebb étel fogja elérni a kívánt hatást, vagyis az éhségérzet elmúlását.
- A legfontosabb talán a reggeli! A reggel bevitt kalóriákat a napközbeni tevékenységek során szinte maradéktalanul felhasználja a szervezet.
- Késő este nem szabad enni semmit! Na jó egy két gyümölcs vagy zöldség belefér, de ne este legyen a főétkezés!
- A gyomor hamar megtelik, ám az agyba csak később jut el a telítettséget jelző inger. Éppen ezért együnk lassan és hagyjunk időt a szervezetnek, hogy feldolgozza a gyomor által küldött jeleket.
- Bármilyen fogyókúrát csináljunk is, mindegyik mellé mozogni kell! Nem feltétlenül azért, hogy azzal is kilókat veszítsünk, hanem mert a mozgás serkenti az anyagcserét és megmozgatja az izomzatot, ezáltal formálja az alakot is.
- Sok gyümölcs, zöldség, rostos anyag fogyasztása! (Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak.)
- Naponta legalább 2-3 liter folyadék fogyasztása! (Nem cukrozott italok.)
Ha valaki mindezek ellenére belevág egy ilyen programba, akkor itt egy kis segítség. Az alapanyagcserét (kalóriában megadva) könnyen lehet számolni. A számításhoz csak a testtömeget kell ismerni.
Alapanyagcsere (ffi) = testtömeg (kg) x 10
Alapanyagcsere (nő) = testtömeg (kg) x 7
Így közelítőleg ki lehet számítani az alapanyagcserét (nem pontosan, de a célnak megfelel). Ha tartósan 600 kalóriával kevesebbet fogyaszt, visz be az alapanyagcserénél naponta, akkor a fogyás garantált. Igaz, ehhez ismerni kell az élelmiszerek kalóriaértékét, de ez könnyen megoldható és pár nap után szinte már kívülről lehet tudni, ráadásul manapság már egyre több termék csomagolásán tüntetik fel ezeket az adatokat.
Persze nem szabad túlzásba sem esni! Mindent csak mértékkel! S hogy milyen táplálkozási zavarok vannak? Íme néhány példa:
- obesitas: elhízás. A BMI magas (25 feletti). Nőknél leginkább a csípőre lokalizálódó súlyfelesleg, míg férfiaknál a has területén jelentkező zsírtöbblet van. Megnő a szív- és érrendszeri betegségek, mozgásszervi betegségek kockázata. A légzés nehezítetté válhat, ami tovább rontja a vérkeringést. Azonnali diéta vagy fogyókúra szükséges, mozgással, életmódváltással. Az ilyen betegeknél nem a mozgás az első lépés a terápia során, mert több kárt okoz (terheli a szívet és az ízületeket), mint hasznot. Először a testtömeg csökkentésére kell törekedni, aztán második lépésben a mozgásra.
- anorexia nervosa: táplálkozás elutasítása.
- bulimia nervosa: éhezési és túltáplálkozási szakaszok váltakoznak, amelyet hányás követ.
Mindkét esetben gyakrabban érintettek a nők, mint a férfiak. Oka szexuális önértékelési zavar. Ennek következménye a táplálkozási zavar. Éppen ezért mindkét esetben pszichológiai segítséget is igénybe kell venni, túl azon, hogy a kóros soványságot kezelték.
Végezetül csak annyit: ha valaki elkezd egy ilyen programot és sikeresen megszabadul pár kilótól, az még nem jelenti azt, hogy vége a folyamatnak. Statisztikák szerint azok, akiknek viszonylag rövid idő alatt sikerül „drasztikus" fogyást elérniük, 70-80%-a pár hónap múlva visszaszedi az eredeti testsúlyát, sőt még magasabb is lehet ez az érték. Az ideális a lassú, de folyamatos fogyás, ami életmódváltással érhető el a leghatékonyabban.
zeli, 2008/05/08
Hasonló cikkek
150.000 fős kutatás készült a szív- és érrendszeri betegségek okairól
Minden ötödik felnőtt férfi túlsúlyos hazánkban
23 hozzászólás
Na,ezt adjátok össze!!!!
Nem adom fel!!!!!
Jó edzést mindenkinek!!!!!
Lehet hogy bele kell nyugodnom hogy én már ilyen "palóc menyecske forma maradok" ,a nagymamám is ilyen volt de ő Istennő is volt :Palóc Istennő!!!!
Szerintem ez a cikk csak annak mond újat, aki még sose fogyózott. Aki viszont már belevágott (párszor), az tudja hogy sokkal több tényező számít és bizony rengeteg -olykor-ellentmondó elmélet létezik. Például azt olvastam, hogy a közepes intenzitású, un. zsírégető fázisban végzett edzés (amit azazello ajánl) nem megfelelő, mert bár tényleg zsírt éget a szervezet, de előbb-utóbb hozzászokik és direkt zsírt fog eltárolni mert mindig arra van szükség. Ehellyet ajánlatosabb magas intenzitáson edzeni, ha rövidebb ideig tart is, mert akkor egy idő után a szervezet még edzésen kívül is bontja a zsírt és pótólja a cukrot az izmokban és a májban, mert mindig arra van szükség.
Másik, talán hasznos elmélet a szervezetet savasító élelmiszerek hatása. A test úgy védi a létfontosságú szerveket a savtól, hogy zsírral veszi körül. Ezt a zsírt csak úgy lehet leadni, ha olyan táplálékot veszünk magunkhoz, ami lúgosít (zöldségek, fehérjék stb.) és csak kevés savasítót. Itt már a fogyókúra átmegy egészségmegőrző programba, ami szerintem nagyon hasznos, mert újabb motivációt ad.
A BMI-vel meg szerintem nem kemm foglalkozni, nem hiszem hogy valaki abból jön rá hogy le kéne adnia pár kilót. Szerintem fontosabb adat lehet a testzsírszázalék.
Nagyon egyszerűen az egész fogyókúra úgy is megfogalmazható, hogy életmódváltozás kell, kevesebb bevitt energia, több mozgás. A csoda fogyókúrás módszerekben nem hiszek.
Életkor | BMI-terület 1 | BMI-terület 2 | BMI-terület 3 | BMI-terület 4 | BMI-terület 5 |
18-24 | < 19 | 19-24 | 24-29 | 29-39 | > 39 |
25-34 | < 20 | 20-25 | 25-30 | 30-40 | > 40 |
35-44 | < 21 | 21-26 | 26-31 | 31-41 | > 41 |
45-54 | < 22 | 22-27 | 27-32 | 32-42 | > 42 |
55-64 | < 23 | 23-28 | 28-33 | 33-43 | > 43 |
65+ | < 24 | 24-29 | 29-34 | 34-44 | > 44 |
A BMI terület az Ön súlyáról ezt mondja:
BMI-terület 1: Önnek súlyhiánya van
BMI-terület 2: Az Ön súlya normális
BMI-terület 3: Ön valamelyest túlsúlyos
BMI-terület 4: Ön túlsúlyos
BMI-terület 5: Önnek jelentős túlsúlya van
Én még régebben találtam egy ilyen összevont zsírégetős edzéstervet ( http://www.fitmuscle.hu/PDF_files/FM2/04_09_FM2.pdf ) ez elsősorban testépítőknek szól, és többféle mpozgásformát tartalmaz. Ezek közül elsősorban az anaerob intervall edzés fontolandó meg. Ez abból áll, hogy az ember ciklusosan ismétli az erősen terhelő (sprintelést) és a pihenő szakaszokat. Akármilyen aerob mozgásforma alkalmas (futás, úszás, biciklizés). 1 ciklus tartalmaz egy fél perces nagyon intenzív "mindent bele" mozgást (futsz/úszol/tekersz ahogy csak birsz), ezt egy másfél perces levezető/lazító mozgás követ (lassan kocogsz(esetleg sétálsz)/lassan biciklizel a csapászámot visszaveszed 50-60-ra, kis áttételbe kapcsolsz). Ez számít egy ciklusnak, és ebből kell csinálni 15-t, tehát összességében egy fél órás edzésről beszélünk. Személyes tapasztalatom alapján, azt tudom tanácsolni, hogy kezdetnek, legyenek a belehúzós szakaszok 10 másodpercesek és a pihenő szakaszok 1 perc 50 másodpercesek, DE maradjon meg a 15-ös cikluszám. Idővel lehet növelni a belehúzós szakasz idejét, és ezzel párhuzamosan csökkenteni a lazítós szakasz idejét. Ez az edzés főleg tapasztalt rókáknak és rókalányoknak javasolható. Kezdő futóknak csak akkor, ha legalább 1 hónapja futnak heti legalább 3x, alkalmanként 2-3 km-t v. többet. Tanácsos a heti edzésszámot 1-gyel csökkenteni. Pl.: aki hetente fut 3x, az csak 2x fusson a következő héten, amiből az egyik a "szokásos" a másik pedig az intervall. Egyesek javasolják, h mindezt reggel éhgyomorra tegyük, amikor alacsony a vércukorszint és a szervezet elsősorban a zsírokat fogja mobilizálni (ami ugye a cél lenne). Nekem szerencsére nincs gondom az éhgyomorra futással, de vannak, akiknek igen, ők nyilván vegyenek magukhoz valamilyen energiát. Én mindezt annyival turbóztam még fel, hogy futás előtt 15 perccel megittam egy béres extractive-ot. Ez tartalmaz koffeint, l-karnitint és ginzenget, ezek kicsit felpörgetik az anyagcserét. Viszont a yohombint nagyon nem tanácsolom, ugyanis az inzulin receptorokhoz köt, tehát a cukor nem jut be a sejtekbe, a yohombin + koffein kombó meg egyenesen gyilkos párosítás. Remélem tudtam valakinek segíteni.
Sziasztok!
Kedves fogyózók! (Üdv a Csapatban... :))
Az ha napi 5-6x eszel, önmagában még kevés, egyáltalán nem mindegy hogy mit. Az egyszerű szénhidrátok (gyakorlatilag, majdnem minden élelmiszer az amit az emberek manapság ételként magukhoz vesznek...) gyorsan megnöveli a vércukor, és ezáltal az inzulinszintet, ami egy egész napos ördögi körhöz vezet, mert az inzulin "benyomja a cukrot a sejtekbe" ami ott rögtön zsírrá alakul (ha épp nem edzés közben vagy) ő viszont ott marad, és nagyon egyedül érzi magát... Ezért újabb "cukor injekciót" kér, te meg lekaparod a falat olyan éhes vagy és rögtön egy egész pizzát nyomsz be vagy egy csokit, a kör pedig kezdődik elölről. Nem te vagy az oka, hanem a hasnyálmirigyed ami az inzulint termeli, mert ilyenkor szinte lehetetlen parancsolni az agyunknak. Biztos ismered az érzést, mikor leesik a vércukrod és az egész pékséget fel tudnád falni...
Az inzulin jelenléte a vérben ráadásul gátolja a zsírbontást a szövetekben. Az egész a reggelinél dől el, hogy hogyan indítod a napod: szénhidráttal (zsemle, lekvár, cukros kávé/tea...) vagy egy opcionális megoldással, amit én is teszek: egy cég kifejlesztett egy "tökéletes reggeli" koncepciót, amivel mindez az ördögi kör megelőzhető. Egy shake és egész napra beáll a vércukor szinted, nem is kívánod a szénhidrátot, ráadásul a sport teljesítményt eszméletlen mód javítja, ez saját tapasztalat :)
A túl intenzív edzés (a max. pulzus 65%-a fölött) pedig a cortizol nevű hormon termelését emeli a szervezetben, ez pedig éppen a hasi és deréktájékon segíti a zsír beépülését... Ez ugye elég ciki, ezért kell lassan de biztosan futni. Persze attól függ mi a célod. Én a sebesség rovására a fogyást választottam, de ezt neked kell eldöntened!
Jó edzést mindenkinek! :)))
Kedves Hajntzee, aranyosan írod le a folyamatot. Régóta hadban állok a plusz kilókkal és a reggeli indítás bizony gondot okoz. Meg tudnád írni a nevét annak a shake-nek? Érdekelne. Köszi :-)
Néhány tápanyagforrás:
Fehérje:
elsőrangú: csirke, pulyka, halak, marhahús (ezek fehérjetartalma 20%), tojásfehérje (10%), ezekre alapozzunk.
másodrangú: proteinek (étrendkiegészítő porok), sovány sajtok, túrók, ezeket kiegészítésnek használjuk
elsőrangú: rizs (szénhidráttartalma 70%), pufirizs, zabpehely (60%)
másodrangú: főtt burgonya (20%), durum és teljes kiőrlésű tészta (70%), gabonák, hüvelyesek, teljes kiőrlésű kenyér
Rostanyag
zöldségek
Zsír
elsőrangú: lenmagolaj, MCT, olajos magvak, halolajak, olívaolaj (főzés), extra szűz olívaolaj (öntet) stb.
másodrangú: telített zsírok (fizikailag minden olyan zsír, ami szilárd, állati zsiradékok stb.) ezeket a zsírforrásokat tartsuk lent az étrendünkben!
Víz
A víz testünk majd 80%-át alkotja. Alapvető a kielégítő vízfogyasztás. Testünk minden 20kg-jára 1 liter víz jusson, azaz egy 80kg-os embernek 4, egy 90kg-osnak 5, egy 50 kilós nőnek 3 liter vízfogyasztás szükséges. Diéta alatt ezt célszerű felkerekíteni, 60kg körül már fogyaszthatunk 4 liter vizet. Az áványvizek és a csapvíz között lényges különbség csak az utóbbi szennyezettségében és fertőtelnítőtartalmában van. Árban a legjobb megoldás az otthoni víztisztitóval szűrt víz vagy a gagyi olcsó ásványvíz.
Igyekezzünk az elsőrangú tápanyagforrásokat használni, a másodrangúakat pedig kiegészítésnek vagy ízesítésnek!És egy pár tévhitet oszlassunk már el:
1. Nincs semmiféle szer, amivel fogyni lehet diéta nélkül.2. Nincs "fogyasztó", edzés, gép vagy készülék.
3. Diéta nélkül fogyni nem lehet! - aki az ellenkezőjét állítja, hazudik!
4. Célirányosan fogyni egy testrészről nem lehet. Genetikailag meghatározott, hol tárolódik a legtöbb zsír és honnan tűnik el utoljára. Nem lehet a problémás területeket se edzéssel, se zsírégetővel fogyasztani, minden ilyen állítás hazugság.
5. Az éhezés nem fogyaszt, hanem az izmokat bontja, ami gátolja a zsírégetést. A táplálkozásnak felkeléstől lefekvésig kel tartani, a "6 óra után nem eszünk" elv baromság és káros.
6. Az összes sztárdiéta baromság!
Nos, röviden nekem ennyi a véleményem
Örülök, hogy ilyen sokan olvastátok a cikket és, hogy van véleményetek. Ez a cikk azért született, hogy némi támpontot nyújtson azoknak, akik még soha nem csináltak ilyet vagy csak túl sok feleslges információt kaptak és nem tudnak rajtuk eligazodni. Igazatok van mikor azt írjátok, hogy a BMI nem egy ideális mérő-/mutatószám, mert a testömeget sok minden befolyásolhatja. De, hogy teljesen elvetélt gondolat lenne, azt kétlem. Ezt mi sem bizonytíja jobban, mint az, hogy az orvostudomány mai modern szemlélete az EBM (evidence base medicine-bizonyítékon alapuló orvoslás) is ezt a mutató fogadja el és használja a gyakorlatban. Hogy miért? Gondoljatok csak arra, hogyha valaki belenéz a tükörbe mit lát? Azt amit valójában lát vagy amit látni akar? Egy tökörrel nem lehet igazán jól körülhatárolni azt, hogy valaki most túlsúlyos vagy éppen nem. Erre találták ki a BMI-t. Ez nem más mint egy támpont, egy egyszerű segédeszköz. Olyan, mint a futóveresenyeken a rajtzónák. Ha valaki nem tudja a 10km-t 1:30 alatt futni, akkor nem áll be a 0:40-es zónába! Ez ugyonolyan. Segít eldönteni, hogy valaki hova is tartozik és elgondolkodtatja és valamilyen szinten kategorizálja is.
Ha pedig tényleg érdekel benneteket az, hogy pontosan mi is a testsúlyszabályozás és, hogy hogyan is működik, akkor szívesen írok nektek erről egy cikket. Ez csak egy kis ízelítő akart lenni, de hát evés közben jön meg az étvágy!
üdv mindenkinek: zeli
Én a naplózás híve vagyok mert kordában tart,nem eszem már pár éve cukrot,fehér lisztet,állati eredetű zsíradékot,megválogatom hogy mit eszem mégsem érzem magam éhesnek a diéta mellet-nem is lennék rá hajlandó.Meg is van az eredménye szépen,lassan,de fogyogatok.Nem csodamódszer,de használ....
Ennek a cikknek nagyonörűltem,jó az első reakcióm az volt hogy nem használ a fogyókúra,de akkor békaperspektívában láttam mindent.
Örülök minden hasznos információnak,ezért kérlek szépen írd meg azt a cikket,nagyon várom.....
Nagyon örülök, hogy végre nem divatfogyókúrákat találtam a sorok között, hanem tényleg tudományos és működő étrendeket. A BMI meghatározás egy általános testsúly besorolás, ami táppontot ad egy hétköznapi halandó embernek, hogy kb. hova tartozik. De egy évek óta sportoló emberke a maga izomzatával, nem sorolható egy kategóriába az ülő, fekvő életmódot folytató egyénekkel. Mivel az izom tömege jóval nehezebb mint a zsíré.
Eftomi levelére válszolva:
Ne csak fuss,járj le kondi terembe is.Én 94 kg-ről fogytam le,most 75 vagyok.Futás mellett lejártam konditerembe hasazni,gugolni és húzockodni.A hasazás nehezen ment,de ne felejtük el,hamar erősödik is!!!Eleinte csak felültem egyenes padon 2X5,most már 10kg-s tárcsával ülök fel 4X25-öt:)))Hasazáskor hazsnálok széldzsekit ami nem szellőzik,és fogyasztóövet.Próbáld ki,meg lesz a hatása!!!!
Helló
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
A BMI-m 25,84%. Mozgás megvan, mert futok heti 40-50km-t, mégis nagy a hasam - zsírraktár -, bármit csinálok.