Egyél úgy, mint a kenyaiak
Több, mint 100 gramm cukrot fogyasztanak naponta, a kenyai futók étrendje mégis a dietetikusok álma. Vajon miért?
Hosszútávfutók
A kenyaiak a legjobb hosszútávfutók hírében állnak világszerte. A technikájukat és testfelépítésüket már sok kutató vizsgálta, ki is mutatták, hogy némi előnyük származik abból, hogy lábaik hosszabbak, vádlijuk pedig vékonyabb az átlagnál. A Skóciában található Nemzetközi Kelet-Afrikai Futás Kutató Központ (International Centre for East African Running Studies) szakemberei most a kenyai atléták étkezését kezdték el tanulmányozni, gyanítva, hogy a táplálkozásuk is pozitív hatással lehet a sporteredményeikre. A kutatók a holland Jos Hermens-féle Global Sports edzőtáborban rendezkedtek be, és elemezték ki hét napon át a vizsgálatba bevont tíz futó által elfogyasztott valamennyi ételt és italt. A futók közül ketten 1500-asok, míg nyolcan 12 kilométerre specializálódott atléták voltak. Átlag magasságuk 175 cm, testsúlyuk 58,6 kg, testzsír-százalékuk 6-10 % közötti volt.
Kalenjin
A vizsgált atléták valamennyien a Kalenjin törzs tagjai és étkezési szokásaik törzsük hagyományait követik. Napjában ötször étkeznek: reggel 8-kor reggeliznek, 10-kor tízóraiznak, délben ebédelnek, 4-kor uzsonnáznak és 8-kor vacsoráznak. Az étrendjükre a dietetikusok többsége azt mondaná, hogy az közelít az ideálishoz. Az energia nagy részét olyan növényi anyagokból szerzik, mint kenyér, rizs, krumpli, banán, káposzta, babok és sok ugali (ez utóbbi egy kukorica alapú pempő). A húsfogyasztásuk heti 4 alkalommal 100 gramm marhahúsban merül ki. Viszont sok teát isznak tejjel és megdöbbentően sok cukorral. Egyik atléta sem szed semmilyen étrend-kiegészítőt.
Szénhidrátok
A szénhidrátok, fehérjék és zsírok aránya a futók étrendjében közelíti a dietetikusok által meghatározott ideális arányokat. Az energiaszükségletük háromnegyede (76,6%) szénhidrátokból származik, átlagosan naponta kb. 10,4 gramm / testsúlykilogramm szénhidrátot fogyasztanak. A bevitt energia viszonylag kis része, csupán 13,7%-a származik zsírból, és a fehérje bevitel részaránya (10,1%) is alacsonynak mondható. "A szegényes kenyai konyha a tökéletes futó táplálkozást nyújtja." - vonták le a kutatók a következtetést. "Megdöbbentünk a napi 133 gramm cukor hallatán, de a mellékelt ábra azt bizonyítja, hogy semmi baj a cukorral, ha választékosan eszik az ember és emellett aktív életmódot folytat."
Forrás: Runner's World online
Képek: RW online és saját fotó
Hasonló cikkek
Egy profi véleménye a futók helyes táplálkozásáról
A helyes táplálkozásról - futóknak 3.
55 hozzászólás
Hát igen...ha 20 kg-val soványabb lennék én is gazella lennék....
De érdekes mondat:" egyik atléta sem szed semmiféle táplálékkiegészítőt......
Az ugaliból ered a mi puliszkánk is:
http://www.foodandwine.hu/2009/08/12/kenyai-ugali-ghanai-fufu-szekely-turospuliszka/
Tejes tea! De szeretem!
Koffein, cukor, feherje - nyargalnak tole mint a szelvesz!
És mi van az etiópokkal? Ök alacsonybbak, és izmosabbak mint a kenyaiak és ők is tudnak ugyan olyan jól futni (ha nme jobban)
Feri: mielőtt megint belemennénk a tápkieg pro/kontra "vitába" - ha már megemlítetted - ajánlom figyelmedbe egy nagyon remek, világcsúcstartó versenyleírását:
https://edzesonline.hu/edzes/885385
ahogy láttam, ő sem csak cukros teát ivott..
Jos Hermens és a táplálékiegészítők :-( Aki kicsit követte az elmúlt évek doppingügyeit, nem először találkozik ezzel a névvel.
Az én súlyom oké, csak - ha jól látom - 15 centivel magasabbnak kéne lennem. :-(. Egyébként nagyjából az én kajám is ilyen arányokból tevődik össze, ami a szénhidrátot, a fehérjét és a zsírt illeti, jó sok cukorral :-))) MMMMM..., de eddig még nem futottam tőle világcsúcsot... Mondjuk, ahhoz a futást is hamarabb kellett volna kezdeni úgy 15-20 évvel. :-(
Persze szerepet játszik a táplálkozás is a jó eredmény elérésében, de NEM SZABAD megfeledkezni az elvégzett edzésmunkáról sem. Attól, hogy valaki így táplálkozik nem lesz 2:10-es, vagy jobb maratonija... :)
Nem feledkezünk meg... Csak pont arról van szó, hogy speciel én hiába edzeném magam, és hiába ennék überkenyai étrendet, akkor se tudnám 2.10-re futni a maratont pont azért, mert nem születtem kenyainak (amit - félre ne érts - azért alapvetően nem bánok). A testfelépítésem echte európai, ami nem éppen kedvez az ultragyors hosszútávfutásnak.
Érdekes, ez a diéta mennyire az ellenkezője a mostanában divatos cukormentes diétáknak, mint pl. a paleo.
Attól, mert divatos, még nem biztos, hogy megfelel egy atlétának. Ezt a cukor-dolgot én már több helyen olvastam/hallottam. A cukor, úgy tűnik, afféle hipergyorsan hozzáférhető és mozgósítható energiaforrás az atlétáknak.
Pecsenye: nem nagyon, 50 kilin futnak, talán 100 kilin is olvastam már róluk, de nekik a maraton a nagy pénz és a kitörtési lehetőség...ma (még) az ultrafutás pedig inkább hobbi meg szerelem mint megélhetés
"...semmi baj a cukorral, ha választékosan eszik az ember..."
Ezt nem értem a felsorolt étrend melyik része választékos étkezés?
Egyébként pedig mi az összefüggés a sok cukor és a választékos étrend között?
Ha én eszem krémest meg oroszkrémtortát és rigójancsit az már OK?
Szerintem azt kellett volna összegezni, hogy ők ezt eszik és mégis jól futnak, de nem hiszem hogy egy lúdtalpas európai hobbifutó ettől az étrendtől táltosodna meg.
nekem az a tippem h emberfüggő is h kinek milyen táplálkozás jön be legjobban.... és aktivitásfüggő is tuti. én elvagyok a szénhidráttal :)
Igen a kenyaiak jellemzően max maratonon futnak, mivel ők a pénzdíjas versenyekre osszpontosítanak, valamennyire meg is értem, hiszen ők ebből élnek...
Ha lenne mondjuk ultratávokon egy csinos pénzdíj akkor biztos, hogy azon is indulnának, és lazán dobogósak lennének.
Az, hogy egy táplálkozás mikor számít változatosnak viszonyítás kérdése...20 féle étel is változatos, hiszen kb. hetente ismétlődik ....
De itt az alapanyagokat írták csak le, márpedig mondjuk a krumplit igen sokféleképpen el lehet készíteni.....
Azért is a cukor mert ők egy maratont kb. 2-2,5 óra alatt futnak, tehát olyan kell ami még ez idő alatt felszívódik, jelentős energiát ad, stb.....
De mindenesetre elgondolkoztató az étkezés.....
Az ember ebből a szempontból egy kétlábon járó állat, tehát lehet az egyiknek a fagyi izlik a másiknak a virsli, de mindegyiknek ugyanazokra a tápanyagokra van szüksége.
Ha ezt nem kapja meg akkor hiánybetegsége lessz ezt van aki jobban van aki kevésbé jól viseli.
A tápanyagösszetevők szempontjából úgyhiszem mindegy, hogy kisütöm, megfőzöm vagy rakottan eszem meg. Persze lehet tévedek és Gombóc Artúr is változatosan étkezik (kerek csokoládé, lyukas csokoládé...).........
bugbite: kb stimmel de azért nem mindenben mindegy h hogyan készíted el. (pl. vitamin elforrhat :P)
Azért ezt a szénhidrát dolgot árnyalni kéne, az aromából és cukorból álló icetea és mondjuk 2 kiló narancs frissen kifacsart leve egyformán cukros víz, azonos mennyiségű szénhidrátkalóriával, de szerintem mégis van különbség.
ja igen C-vitamin az ice teában is van, dúsítva van vele az a márka amit veszek. tartósítószer pedig nincs benne.
Az, hogy a narancsban, és más gyümölcsökben is, van párszáz vagy ezer természetes összetevő, talán olyan vitaminok, amit csak 50 év múlva fognak felfedezni, ez így komplett. A teádban pedig van aroma, finomított cukor és egy fajta vitamin. Azóta vagyok bizalmatlan vele szemben, mióta egy túrafutáson vettem egy félliterest, meg is ittam jóízűen, aztán megtöltöttem a palackot vízzel. Ennek aztán olyan undorító aromaíze lett, hogy nem felejtettem el azóta sem. Nem a cukros kenyai teával van bajom, hanem a vegyipari termékként készült italokkal.
miki: aha, hát lehet, hogy van benne vmi, amit még nem találtak meg.
aromaíz dolog nem ismerős, szoktam vizet tölteni az ice teás palackjaimba, semmi gond vele. lehet h más márkát vettél.
amúgy meg már csak az ösztöneimet kéne meggyőzni h jobban ízlik a narancslé... :)
a "cukor" amúgy sima glükóz + früktóz... mint a gyümölcsökben is. vagy rosszul tudom
Ettől a "természetes" nótától én eccerűen már hülyét kapok. Hogy ami "természetes", az garantáltan egészséges, szemben azzal, ami "mesterséges", ami simán egészségtelen.
Cukor=méreg...a jobbik cukor= xylit, azaz nyírfacukor.
Sóból meg a Himalája sót ajánlom, benne van mind a természetes 84 ásványi anyag.
monique! Azt hiszed hogy a iceteádban "dúsítva" van a C-vitamin....na azt megnézném :))
Na ezért szedek tápkiegészítőket már jó ideje...elsősorban vitaminokat...de azt hiszem kellene már az aminósav is.
Kenyaiakról...nem más mint állatok...teljesen másképpen élnek mint mi, meg magaslaton.
miki! jók a meglátásaid, jókat írtál!
Alapjaiban kétlem, hogy az egész világon csak, és csakis a Himalájában létezik megfelelő só......
Esetleg el lehet gondolkozni a kornyezetvédelmi vonatkozásán is, hogy kb, 8000 km távolságból fuvarozuk ide a sót.....
Tipikus agymosott tápkieg hivő/árúsító szoveg......
Én a kenyaiakról ilyet nem írnék, mert nem csak a jó izlést sérti, hanem bizonyos torvényes határokon is túlmegy.....
Egyet kell értsek a Ferenccel... Gida menjen a Himalájába sót nyalogatni. Egy csordára való jak segíthetne neki rendezni az elképzeléseit a magaslati "állatokról".
Elnézést. Csak kiakadok, ha valaki bármely nemzetet vagy népcsoportot "állatoknak" minősítik. Valami marhavagonok rémlenek föl előttem...
Egészségedre.
Én is most iszogatok egy nagy pohár meleg cukros feketeteát.
Gyerekek! Egy holland edzőtáborban vizsgálták őket! Azért ittak meglepően sok teát és cukrot, mert ott volt bőven. Otthon a Kalenji törzs többi tagja talán nem is látott még fehér cukrot. Egyszerűen édesszájúak, vagy evőkanál volt a svédasztalon lévő cukros tálkában és csak azzal tudtak szedni. Őket nem kérdezték meg, hogy ezt miért csinálják?
Ha a '80-as években engem vizsgáltak volna Nyugaton, azt állapították volna meg, hogy meglepően sok dobozos kólát isznak a Kelet-európai kiscsávók. Persze, mert nálunk nem volt. :))))
BGy: nana, vigyázunk, a tea nagyon is jól megterem Kenyában is, és nyilván nem üresen isszák.....
Nagyon jó cikkek. Koszonjük kedves Pen. Ennek oromére megyek is iszok 1 csésze teát...ma még egy liternél sem járok...pedig már dél van.....
OK, de az egyik belinkelt cikk is kimondottan az édes, tejes teát írja. Azóta én is megkóstoltam, tejesen finom, azt eddig is szerettem, de sok cukorral nagyon nem volt jó..
Biztosan lehet valami valóságalapja a cikknek. A legjobb futásaim a goffri vagy palacsinta reggelit követően voltak! :) Na meg az étrend csak annál számíthat, aki edz is és fejleszti magát. Csodát csak mi magunk tehetünk!
Az 1.5l-es N...e ice tee 100ml/7g cukrot tartalmaz. Az 1.5l esetén az 105g. Nem tűnik soknak a 100g, főleg, hogy nyáron fagylaltal, dinnye (100g/6g) és egyéb nyalánksággal a többszöröse kerül be.
Igazad van Szilárd: tegnap számoltam utána, hogy ha belehúzok akkor a teázással napi 150 gr cukrot is elfogyasztok, nem is sok teával napi kb. 1,5-2 literrel.
Ha a tiszta ásványvizet magasztalnák itt,azt megérteném....de a cukros tejja mennybemenetele ,ami gyakorlatilag épp olyan rossz,mint a cukros üdítők bármelyike már elég érthetetlen...vagy legalábbis számomra.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Köszönjük Gregnek, hogy megtalálta és lefordította!