Téli bringázás a hegyekben
Sok jó dolog van a téli hegyi bringázásban. Először is az a jó, hogy ilyenkor csak a hozzád hasonló elvetemült bringások tekernek, tehát tömeg nélkül, kényelmesen lehet edzeni, még a legnépszerűbb útvonalakon is. Aztán még az is jó, hogy nincs dög meleg és nem ég le az ember. Sőt, még a muslicák sem támadnak szembe...
A téli időjárás bentről nézve általában veszedelmesebbnek tűnik, mint amilyen a valóságban. Fagyos időben találod a leggyorsabb erdei talajt, a legtisztább eget, a legfrissebb levegőt. És semmi sem ér fel a téli tekerés végén egy forró csésze teával.. na jó, talán csak egy bögre forralt bor vagy egy korsó sör Következik néhány jótanács azoknak, akik télen indulnak kétkeréken a hegyekbe.
Hozzáállás kérdése
Sok múlik a hozzáállásodon. Az alaszkai extrém téli kerékpárversenyző Andy Heading szerint el kell tudni fogadni, hogy a hidegebb idővel vele jár a hideg kéz és a tekerés végére elgémberedő lábujjak is. Andy azt javasolja, ne vedd fel rögtön a legmelegebb ruhádat, ahogy leesik a hőmérséklet, és ne húzz vastag kesztyűt a kezedre. Ha hagyod a kezed természetesen lehűlni, majd tekerés közben maguktól felmelegedni, sokkal melegebbek lesznek, mint bármilyen kesztyű segítségével. Ne bánd, ha az első lejtőn kicsit vacog a fogad, gondolj arra, hogy újra tökéletesen fogod érezni magad, ahogy megmásztad az első emelkedőt.
Barátok közt - a te ellenséged
Téli estéken nagyon könnyű ott ragadni a TV előtt, különösen, ha valamilyen esti sorozatot rendszeresen nézel. Hagyd a tévét a fenébe, és ahogy hazaérsz, pattanj fel a bringádra - legyen ez a rendszeres esti elfoglaltságod! Aztán tekerés közben szőheted a fejedben a saját történeteidet. Egy másik lehetőség, ha munkába - vagy munkából haza - bringázol, ezzel egyből elkerülted az egész „mire-hazaérek-már-túl-fáradt-vagyok-edzeni" problémakört.
Óvatosan lélegezz!
A túl sok fagyos levegő belégzése könnyen megfázáshoz, tüdőgyulladáshoz vezethet, ezért igazán hideg időben tekerj többnyire kicsit visszafogottabban és tegyél sálat vagy maszkot a szád elé. Heti 1-2 lihegősebb bringázással simán tartani tudod a formád tavaszig, a többit vedd inkább könnyedebbre.
Segíts a szervezetednek!
Segíts a szervezetednek védekezni a megfázás, az influenza ellen. Edzés után - ilyenkor leggyengébb az immunrendszered - kerüld a már náthás, beteg emberek társaságát. Egyél sok zöldséget, gyümölcsöt, igyál sok gyümölcslevet, és ne feledkezz meg a vitamintablettákról sem. Ha mégis elkapna a nátha, fogyassz kevesebb tejterméket, és igyál minél több folyadékot. Ha érzed, hogy kezd elkapni a betegség, bágyadt vagy, kapar a torkod, inkább hagyd ki az aznapi edzést. Ne feledd: egy nap alatt nem leszel sokkal edzettebb, viszont könnyen lehetsz sokkal betegebb..
Kerüld a jeget!
Ha jeges felszínre tévedsz, próbáld lazán tartani magad, ne fékezz, és minél kisebb kormánymozdulattal igyekezz szilárdabb talajra kormányozni a bringádat. Soha ne próbálj a bringáról két oldalra letett lábakkal átcsoszogni a jégen, mert ez a helyzet korántsem stabil, és igen fájdalmas boruláshoz vezethet!
Sekély árkokban, kocsikerék nyomokban és fák alatt akkor is találkozhatsz jégfoltokkal, ha máshol még nem fagyott a talaj, ezért az ilyen helyeket extra óvatosan közelítsd meg! Ha mély havon kell áttekerned, kezeld úgy, mintha sár lenne: indulj neki akkora sebességgel, amekkorával csak mersz, dőlj kicsit hátra - és reménykedj :o)
Védd magad a hidegtől!
És most következzen egy nagyon fontos tanács, ami életet menthet: a hypothermia (kihűlés) egy alattomos ellenfél, mert álruhában támad: a kihűléshez közelítő ember ugyanis egy darabig úgy érzi, mintha kevésbé fázna. Ha te (vagy sporttársad) nagyon fázol már egy jó ideje, majd egyszer csak elkezded úgy érezni magad, mintha kezdenél átmelegedni, és azt érzed, hogy le szeretnél feküdni, NE tedd! Ha a csapatban ez történik valakivel, adjatok rá minden olyan ruhát, amit csak nélkülözni tudtok, és a lehető leggyorsabban vigyétek meleg helyre. Semmi esetre se hagyjátok megállni, leülni, elaludni!!
Ha edzés közben meg kell állnod frissíteni vagy szerelni, keress szélvédett helyet, pl. húzódj be egy fal mögé. Ha esik, lehetőleg próbálj felülről is védett fedezéket találni. Fontos, hogy tekerés közben folyamatosan figyeld az időjárást és az órádat is. Ha úgy tűnik, kockázatos lehet végigmenni az eredetileg tervezett útvonaladon, minél gyorsabban gyere le a hegyről, mielőtt ott ér egy vihar vagy egyszerűen csak rád sötétedik.
Tervezd meg!
Biztonságosabbá teheted a hosszabb tekeréseidet is télen, ha a körülmények figyelembe vételével előre megtervezed őket. íme néhány alapszabály: a hegytetőkön általában fagyosabb, keményebb lesz a talaj, ugyanakkor hidegebb és szelesebb lesz az idő mint a völgyekben. Ha süt a nap, a nyugatra néző hegyoldalak tovább maradnak fagyosak reggel, de tovább is süti őket a nap délután. Ezért érdemes a bringázást a nyugati lejtőkön kezdeni, és innen haladni kelet felé. Kerüld el a lovasok, terepmotorosok által kedvelt útvonalakat, mert azok válnak leghamarabb sártengerré.
És végül, úgy tervezd meg az útvonaladat, hogy több helyen is legyen menekülő utad melyeken keresztül gyorsan eljuthatsz meleg, biztonságos helyre. Ha igazán zord az idő, egy nagy kör helyett több kisebb kört is tekerhetsz, így mindig közel maradhatsz a bázishoz.
Menj a haverokkal!
Nem csak szórakoztatóbb, de biztonságosabb is ha csapatostul vágtok neki a téli tekerésnek. Asszem ezt nem is kell bővebben kifejteni. (Ha mégis egyedül indulnál, mindig mondd el valakinek, hova készülsz, és vigyél magaddal telefont!)
A téli bringázásnak vannak tehát speciális szabályai, de ha ezeket betartod, csodálatos helyekre juthatsz el, és fantasztikus téli élményekkel gazdagodhatsz. Van még néhány tanácsod a többieknek a téli bringázáshoz? írd ide, hadd tanuljunk egymástól!
Forrás: Az írás a BikeRadar cikke alapján készült
Képek: http://www.bluedome.co.uk/; http://www.bikeradar.com; http://cloudcitywheelers.org/; www.parktool.com
Hasonló cikkek
Csapatbemutató után Mallorcán edzőtáborozik a gyári Merida
Minden idők 20 legjobb fitnesztippje
Tippverseny az ötmilliomodik kilométerre
5 hozzászólás
Sziasztok!
A cikk nekem is nagyon tetszik. Az az igazság, hogy amikor középiskolás voltam, én is sokat bicajoztam télen, még mínusz 20 fokban is. Ezzel egy gond van, a lefelé gurulás, amikor annyi hideg levegőt lélegez be az ember, hogy elkerülhetetlen egy jó kis tüdőgyuszi.
Én télre inkább az úszást, futást és szobabicajt tudom javasolni. Ezzel a kondi megmarad és még egy komolyabb betegségtől is megóvjuk magunkat.
A másik problémát az izületek megóvása jelenti, ami szintén a lefelé tekerésnél jelent gondot, hiszen a szél ott éri az embert leginkább. Tudom, hogy vannak jó kis védőfelszerelések, de szerintem plusz 10 fok alatt még ezekben is csak az eseti bringázás jó, olyan kirándulós jelleggel.
Sajnos az évek során be kellett látnom, hogy az éghajlatunk nem túl kedvező a szabadtéri sportoláshoz, főleg a bicajt kell pihentetni:(
Egy komolyabb betegség 2-3 hétig is eltarthat, nekem volt olyan megfázásom bicajozás miatt, hogy 1 hónap után tértem csak magamhoz.
Szóval én is javasolom a bicajozást, de csak ritkán, rétegesen felöltözve és utána rögtön át kell öltözni, nehogy gond legyen belőle.
Aki esetleg megteheti, javasolom még a Kanári Szigeteket, mert ott kellemesebb lehet ilyenkor a klíma:)
Sajnos a betegség az betegség. Bár itt érdemes tudni, hogy a hideg levegőtől nem leszel beteg (ha egy darab alsóban rohnagálsz -70 fokban, akkor sem), csak a benned lévő betegség fog átvonulni rajtad, valamint könnyebben elkapod másoktól. De ez a cikkben is benne van :)
Sziasztok! Most kerültem be erre az oldalra, és máris jó témát találtam.Én az év
365 napjából talán 10 alkalommal nem ülök bringára.Munkábajárás oda-vissza
10km.Reggel 5,este 5.A 10 nap nem is az időjárás miatt volt.A cégnél átlagban
7-8 emberke jár biciklivel dolgozni./A győri Decathlonban űzöm "áldásos"tevé-
kenységemet.Mivel mindenhova cangával megyek/autó,motor nincs/,nem is
érzem magam jól,ha nem ülhetek bringára.Amit én is megtapasztaltam,az
öltözködésre komolyan kell figyelni.Hál'istennek már nem csak horror pénzekért
lehet megfelelő ruhát kapni.Szerintem, ha valaki"okosan" csinálja,nem lehet
gond még télen sem.Ha jó kedvem van azért ülök bringára, ha rossz, akkor
meg azért./A görgő nem fér el a 36m2 -es panelban.../Úgyhogy bringára fel,
ha többre nem is egy félóra finom, laza tekerésre.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498