Téli bringázás
Évről évre egyre többen vagyunk, akik a az ősz beálltával sem szívesen szállunk le a bringáról. Kellő felkészüléssel igenis felvehetjük a küzdelmet a hideggel, két keréken is. Ehhez adunk most néhány tippet.
Először is nem csak a bringádat, hanem magadat is fel kell készítened a hidegben végzendő testmozgásra. Bringázás előtt szigorúan tilos az alkohol fogyasztása! Gondoskodj a tekerés során a megfelelő folyadék utánpótlásról, és legyen nálad szilárd kaja is (csoki, müzliszelet, stb). Bringázás során nem javasolt a tea vagy egyéb forró folyadék fogyasztása!
Nem árt kerülni a túlöltözést. Inkább indulj egy kicsit fázósan és tegyél egy plusz pulcsit a táskába, néhány kili alatt úgyis bemelegszel. Akkor sem kell megállnod feltétlenül, ha meleged van vagy fázol, mert a tested hőmérsékletét kitűnően befolyásolhatod a sebesség változtatásával is: ha kicsit fázol, tekerj gyorsabban! Kivétel ez alól az eső: ha elered, rögtön állj meg és vedd fel az esőkabátod! Soha ne vegyél pamut holmit közvetlenül a testedre. Ez az anyag rendkívül gyorsan magába szívja ugyan az izzadtságot, azonban sokáig meg is tartja, a nedves ruha pedig kíméletlenül felgyorsítja a megfázás folyamatát. Nem feltétlenül jók ilyenkor a speciális bringás ruhák sem, inkább az outdoor cuccok közül érdemes válogatni. Ezek kifelé lélegeznek, befelé pedig ellenállnak a hidegnek.
A térdedre külön ügyelj, húzz rá neoprén anyagból készült térdvédőt - ha ilyened nincs, egy vastagabb zokni levágott szára is megteszi. Ne felejtsd otthon a kesztyűt, ha teheted, egy melegebb változatot válassz belőle. A sisak alá vegyél thermo anyagból készült sapkát. A hideg időben bringázáshoz kevés megfizethető árú bringáscipő létezik. Olcsó megoldás lehet, ha régi típusú, klipszes pedálokkal szereled fel bringádat a hosszabb téli utakra, így bármilyen melegebb túracipőben tekerhetsz.
Elhanyagolt állapotú géppel életveszélyes bármilyen téli útnak nekivágni! Figyelj arra, hogy a nedvességnek a lehető legkisebb esélye maradjon a kulcsfontosságú alkatrészek közelébe férkőznie. Felszerelhetsz speciális védőruhákat is a kényes helyekre (csapágyak, teleszkópok), de azzal is rengeteget segítesz, ha megfelelően letisztítod, beoljaozod vagy bezsírozod ezeket a részeket.
Alapigazság, hogy nedves időben (legyen hó vagy eső) a féktáv is jelentősen megnő, válts hát át téli gumikra. Noha ezeknek 2-4.000 Ft darabja, a beruházás kifizetődő, a géped pedig érezhetően stabilabb lesz ha havon vagy jégen tekersz. Ráadásul ezek a gumik 3-6 évet is kibírnak. Javasolt továbbá a guminyomás lecsökkentése 3 bár környékére, hogy szélesebb, jobban tapadó felülete legyen a gumiknak a csúszós havas úton.
Fontos a megfelelő világítás megoldása mind elől, mind hátul. A lámpa fényerejének megválasztásakor gondolj arra is, hogy a sötét felületű betonúton sokkal kisebb mértéken verődik vissza lámpád fénye, mint a havas erdei utakon.
Forrás: sportpiacban megjelent cikk alapján; http://www.icebike.com/; http://www.nomad2000.si/
Hasonló cikkek
Kerékpár - HIIT , mi a jobb, rövid vagy hosszabb pihenő?
Görgőzöl? Termelj vele áramot!
Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást
3 hozzászólás
Ezt megfejelném még valamivel. Soha nem menj egyedül bringázni sehova. A minimum a mobiltelefon, de hosszabb távon (ha pl. egyéni Ironman-re készülsz) érdemes ellenőrző pontokat beiktatni, vagy kísérőkocsit(barátnő/pasi/lesérült edzőtárs (o: ) szermányolni. Családos embereknek ez külön öröm, hiszen egy kellemes réten talizhatnak a családdal, majd tekerhetnek tovább/vissza stb. Egy kellemetlen esés után az árokban feküdni, vagy egy szakadt lánccal bajlódni egyedül..hát nem a legjobb feeling.
További javaslat, hogy kell egy téli bringa. Nem lehet megúszni nélküle.
Vérnyúl: király az edzőcuccod! Még a kutyás kergetést is szimulálod? :-)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498