Irányítsd az érzelmeidet!
"Majd felrobbantam a dühtől. Leültem és azt mondtam: Bzmeg! Nem futok tovább!" - a futás közben jelentkező érzelmek tönkretehetik a versenyünket, de ha jól bánunk velük, akár segíthetnek is.
Warren Fike éppen első helyen futott 1983-ban egy amerikai ultrafutóversenyen (Pacific Coast Trail 50-miler) San Diego mellett, amikor egy segítő véletlenül rossz felé irányította egy fordulónál. Jó másfél kilométert futott a helytelen irányban, mire a rendezők észrevették a hibát és visszafordították. Ismét a helyes irányba futva, újra ahhoz a bizonyos fordítóhoz közeledve Fike végignézte, hogyan előzik le többen is a versenytársai közül.
"Majd felrobbantam a dühtől. Leültem és azt mondtam: B@sszameg! Nem futok tovább!" Végül a versenyigazgató beszélte rá Fike-ot, hogy folytassa a versenyt. "Elhatároztam, hogy megpróbálom utolérni azokat, akik megelőztek. Innentől egészen élvezetessé vált a futás. Végül elsőként értem célba." - meséli Fike, aki ma a Portland Marathon Klinika egyik vezetője és többek között hosszútávfutók pszichológiai felkészülését is segíti.
Bár az elit sportolók többet veszíthetnek azzal, ha nem tudják megfelelően kordában tartani indulataikat, érzelmeiket egy verseny során, azért a szabadidős sportolók számára is problémát tud okozni, ha az érzelmeik veszik át az irányítást sportolás közben. A verseny előtti túlzott aggodalom, vagy verseny közben egy udvariatlan sporttárs, esetleg egy elszúrt frissítés vagy egy rosszul sikerült forduló okozta düh bizony károsan befolyásolhatja a sportteljesítményt. A sportpszichológusok szerint ilyen esetekben segíthet az EQ, azaz az érzelmi intelligencia, az a képesség, hogy felismerjük érzelmeinket és hatásukat a viselkedésünkre, és amikor szükséges, meg is tudjuk változtatni azokat.
Az érzelmeknek fontos szerepe van a sportolásban. "Ha kicsit sem aggódsz egy nagy verseny előtt, esetleg nem fogod elég komolyan venni a felkészülést. Ha nem érzel bűntudatot mikor lustaságból kihagysz betervezett hosszú futás, talán sosem leszel képes elég motivációt találni magadban ahhoz, hogy igazán erős, kitartó futó váljon belőled. Természetesen az érzelmeket nem lehet száz százalékosan irányítani. De jobban kezelni megtanulhatjuk őket." - állítja Cal Botterill sportpszichológus.
Íme néhány tipp a futás közben sokszor előforduló "érzelmi krízishelyzetek" kezeléséhez:
HA egy új útvonalon futsz, és szembe találod magad egy riasztóan meredek és hosszú emelkedővel, gyorsabban kezd verni a szíved, és úgy érzed, sosem jutsz fel a csúcsra..
TIPP: A szervezeted pszichológiai reakciója a helyzetre egy adrenalin löket volt, amit a félelem és a negatív gondolatok váltottak ki. Használd fel ezt az adrenalint, gondolj rá úgy, mint az üzemanyagra, arra az extra energiára, ami felrepít majd a hegy csúcsára.
HA a versenyen vagy az edzésen elmaradtál a tervezett időeredménytől, letörsz, és egész nap, esetleg egész héten depressziósan mászkálsz..
TIPP: Vedd észre, hogy a csalódást keltő eredmény egyben lehetőség is a javulásra. Rögzítsd az érzelmeidet az edzésnaplódban, és ezek alapján fogalmazz meg magadnak célokat a következő időszakra. Például ha egy verseny után azt érzed, azért nem sikerült jól, mert az emelkedők elszívták az energiádat, iktass be több hill edzést a programodba. Ugyanez a módszer alkalmazható a sikeres versenyek esetében is: írd le, mit éreztél, mitől voltál ma jobb, és ezeket az elemeket őrizd meg, ezekre fókuszálj a felkészülési programodban.
HA a tervezett verseny napjára nagy hőséget, vagy pont ellenkezőleg, erős esőt, esetleg hóvihart jósolnak, pánikba esel és úgy érzed, ilyen körülmények között nem fog menni..
TIPP: Először is: az alapos felkészülés segíthet az ilyen kellemetlen meglepetéseket elkerülni. Ha tudod magadról, hogy rosszul bírod a hőséget, fuss néhányszor ilyen körülmények között a tervezett verseny előtt. Másodszor: fejben is készülj: ha pl. utálod az esőt, próbáld elképzelni, ahogy esnek a cseppek az arcodra, és te könnyedén ugrálsz át a pocsolyákon és összemosolyogsz a szembefutó sporttársakkal. Harmadszor: gyakorlatban is készülj fel a várható körülményekre. Akár hideg, akár meleg időre készülsz, sokat segíthet a megfelelő ruházat és kiegészítők. Időben szerezz be ilyeneket és még edzések alkalmával próbáld is ki őket, hogy érezd, mekkora segítséget jelentenek.
HA annyira felpörgetted magad a nagy nap előtt, hogy már nem bírsz a lábaiddal a verseny rajtjánál, és a lövés hangjára sprint tempóban rohansz neki a távnak..
TIPP: A lelkesedés egy pozitív érzelem, de ha túl erős, akkor vakmerő, meggondolatlan futást eredményezhet. Ez aztán a táv második felében visszaüt, jobb esetben csak lassulást, de rosszabb esetben akár sérülést is eredményezhet. A fontos versenyekre legyen jó előre eldöntött stratégiád. Készíts versenytervet, írd le, mikor milyen tempót kell menned, melyik résztávhoz mikorra kell odaérned. A tervedet azután többször olvasd át a versenyt megelőző napokban. Tudatosítsd magadban a gondolatot, hogy a terv betartása lesz a legjobb esélyed a sikerre. Ezzel a gondolattal (és a tervezett részidőkkel) a fejedben állj oda a rajthoz.
HA egy figyelmetlen sporttárs beléd ütközik a frissítőállomáson, és kiesik a kezedből az ennivaló vagy kiborul az ital, jól felhúzod magad és a következő kilométert azzal töltöd, hogy bosszúálló terveket forralsz..
TIPP: A harag elhasználja az energiádat. Szükségtelenül felpörgeti a pulzusodat, felnyomja a vérnyomásodat, és elhasználja az „üzemanyagodat". Ezért inkább engedd szabadon az érzelmeidet 5-10 másodpercre, de utána kényszerítsd magad, hogy újra koncentrálj a versenyre. A verseny végén aztán jöhet a harag kiadása: beszámolódban részletesen megírhatod, mi történt veled, esetleg hazaérve falhoz csaphatsz pár ásványvizes üveget, vagy csinálhatsz bármit ami segít, hogy a felgyülemlett érzelem elpárologjon.
És végül egy rövid teszt, hogy kiderüljön, Te mennyire tudod kordában tartani az érzelmeidet futás közben:
FUTÓ EQ TESZT
1. A helyi pályán már a levezetésnél jársz, amikor egy idősebb futó elszáguld melletted. Mit teszel?
(A) Felpörgeted a lábad és addig tempózol, amíg vissza nem előzöd.
(B) Folytatod a lassú kocogást, de közben arra gondolsz: „remélem, senki nem látta, ahogy ez a vén szivar lehagyott".
(C) Arra gondolsz: „ejha, milyen jó formában van a korához képest", majd tovább koncentrálsz a saját edzésmunkádra.
2. Aggódsz, hogy az első maratonod előtt nem fogsz tudni aludni éjszaka. Mit teszel?
(A) Aznap este altatót veszel be.
(B) Semmit. Az izgalom segíthet, hogy jobban fuss másnap.
(C) Fejben lejátszod a rajt előtti órákat, és látod magad amint nyugodtan és magabiztosan várod a versenyt.
3. A fontos verseny előtt pár héttel az orvos megállapítja, hogy be van gyulladva a talpad, és azt javasolja, egy hónapig ne fuss. Mit teszel?
(A) Fájós lábbal futsz tovább.
(B) Futás helyett elliptikus trénerrel folytatod a felkészülést, hogy formában maradj a versenyig.
(C) Új célversenyt keresel, és csak keresztedzéssel tartod karban magad, amíg a doki szerint újra futni nem kezdhetsz.
ÉRTÉKELÉS
Ha legtöbb válaszod „A": Az érzelmi intelligenciád alacsony. Könnyen átadod magad az érzelmeidnek, a problémákra pedig gyors látszat megoldásokat keresel, ahelyett, hogy a hosszú távú egészség és elégedettség elérésére törekednél.
Ha legtöbb válaszod „B": Az érzelmi intelligenciás átlagos. Tudatéban vagy a saját érzelmeidnek, de javíthatnál azon, ahogy kezeled őket.
Ha legtöbb válaszod „C": Az érzelmi intelligenciád magas. Felismered az érzelmeidet és a helyes módszerekkel kezeled is azokat.
Forrás: Runner's World
Képek: http://graphics.boston.com; http://picasaweb.google.com/ultrailrunner/; http://www.daylife.com; http://www.mkonen.com
Hasonló cikkek
Sportpszichológia - Rióban többre lehetünk képesek?
Milyen zenével spannolják magukat az olimpikonok?
Hogyan segít a sportpszichológus az élsportolóknak
8 hozzászólás
A teszten a legtöbb válasz a "c" mezőben landolt ennek azért örülök.
köszi hogy feltettétek ezt a bejegyzést érdekes
a válaszaim mind a c ben voltak ez megnyugtat és egyben erőt is ad hogy uralkodni tudok az érzéseimen
Nekem alacsony az érzelmi intelligenciám, hiú vagyok, és türelmetlen. Nem baj, a hiúság jó, segít legyőzni a holtpontokat :-)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498