Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 073 899 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

A fáradás és a teljesítőképesség korlátai - 1. rész

pen | 2008-05-30  | 10 hozzászólás
  • cimkék:
  • teljesítőképesség, 
  • fáradás, 
  • tempó, 
  • sportpszichológia, 
  • futás 
Tweet

Íme egy, a mai sporttudományt sokat foglalkoztató kérdés: Hogyan lehetséges, hogy egy tízezer méteres versenyen a futó képes az utolsó 400 méteren hajrázni? És ha maradtak tartalékai, akkor miért nem futott inkább gyorsabban az utolsó 800-on? Vagy az utolsó 2 km-en? Vagy az egész távon? Mi alapján döntött a sebességéről a táv közben? Négy részes cikksorozattal próbálunk választ találni a kérdésekre.

Ma nincs olyan pszichológiai elmélet, ami megnyugtatóan meg tudná magyarázni, miért választják meg a tempójukat a futók a versenyek során egy bizonyos módon, miért következik be az elfáradás, és pontosan mi az, ami korlátozza a versenyzők teljesítőképességét. Sok elmélet született már ezekben a témákban, de átfogó magyarázattal egyik sem tudott még szolgálni. Ebben a négy részes cikksorozatban áttekintjük az alább felsorolt főbb elméleteket, hogy elérkezzünk az utolsóhoz, mely egy új megközelítést ajánl annak megértéséhez, mi szabályozza teljesítményünket egy adott edzés vagy verseny során.

• Fáradás elméletek -mi okozza az elfáradást és mi korlátozza a teljesítőképességet?
• Tempó választási stratégiák - egy egyszerű megfigyelés, komplex okokkal a háttérben
• Extrém teljesítmények - edzés melegben és magaslaton
• Önbecsapás - hogyan befolyásolja a távról illetve az időről kapott téves információ a teljesítményt?
• Miben különbözik a sprintszámok és az állóképességi számok tempóválasztási stratégiája?
• A várakozáson alapuló szabályozás - egy, az erőkifejtés várható hatásainak érzékelésén alapuló új modell

Cikksorozatunk első részében a fáradás elméletekről lesz szó.

Fáradás elméletek

Fiziológiai elmélet: a pont, ahol a szervezet cserben hagy

Az elméletek széles skálájának egyik végén áll a tisztán fiziológiai magyarázat, mely szerint a fáradás akkor következik be, amikor, pl. folyamatos, gyorsabb tempójú futás során, a szervezet egy idő után már nem tudja aerob módon pótolni a mozgáshoz szükséges energiát, így egy másodlagos energiatermelő út, az ún. anaerob (oxigén nélküli) glikolízis is megindul. Az anaerob glikolízis végterméke pedig a tejsav (laktát). Az izmok laktát koncentrációjának megemelkedése pedig csökkenti azok teljesítményét. Emellett az erőfeszítés során a testhőmérséklet is fokozatosan emelkedik, valamint nő az oxigénadósság. A fáradás nem más, mint a szervezet elérkezésre egy bizonyos pontra - nevezzük ezt mondjuk a cserbenhagyási pontnak - ami után a szervezet fiziológiailag képtelen tovább működni az adott szinten.


Pszichológiai elmélet: minden az agyban dől el


Az elméletek másik véglete a pszichológiai alapú magyarázat, mely szerint terhelés (edzés, versenyzés) során az agy szabályozza a teljesítményünket, hogy egyensúlyban tartsa a szervezet fiziológiai rendszereit. A fáradás, és ezzel együtt a tempó visszafogása pedig az agyi „leszabályozás" következménye, és ez a leszabályozás már jóval a fent említett „cserbenhagyási pont" előtt bekövetkezik. A futó nem a megnőtt laktátkoncentráció, a megnövekedett testhőmérséklet, az oxigénadósság KÖVETKEZTÉBEN lassul, hanem azért, hogy MEGELŐZZE mindezeket. És még jóval azelőtt, hogy ezek a negatív hatások bekövetkeztek volna. Az agy tehát két egymással ellentétes törekvést igyekszik egyensúlyban tartani: törekvésünket a fizikai teljesítményre valamint a szervezet megvédelmezését ezen erőkifejtés lehetséges káros hatásoktól.

Tételezzük fel, hogy tengerszinten, hűvös időben, képes vagy 10 kilométert 40 perc alatt lefutni. És akkor most tegyük fel, hogy egyik pillanatról a másikra elrepítelek először 4000 méter magasba, majd Pekingbe nyáron, ahol 35 fok van árnyékban és 60%-os a páratartalom. És itt is lefuttatom veled a 10 kilométeres távot. Mi lesz az eredmény? Talán joggal feltételezhetjük, hogy gyengébb időeredmény születik majd, mondjuk úgy 42 perc körül, vagy még ennél is rosszabb. És akkor következzen a fő kérdés:

Mikor veszel vissza a tempóból?

Vajon elkezded ugyanúgy a 4 perces kiliket futni és csak kb. 5 km után, amikor már képtelen vagy tovább tartani a tempót, levegő után kapkodva vagy teljesen felforrósodva, az összeesés szélén lassulsz be? Vagy eleve lassabban kezded el a távot, mert TUDOD, hogy ha nem így teszel, nagy bajba kerülhetsz 5 km múlva? Tehát nekiindulsz úgy kb. 4:20-as tempóval, ezt egész sokáig tudod tartani, majd a vége felé kicsit belassulsz, de az utolsó kilométeren mégis képes vagy kicsit belehúzni?

Aki már futott valaha 10 kilométert melegben vagy magaslaton, bizonyára megerősíti, hogy a második válasz a helyes. A szervezet ilyen körülmények között alig 20 másodperc alatt dönt és kiadja az utasítást: lassítani! Pedig ekkor még fiziológiailag minden rendben van, csak annyi a különbség, hogy a szervezet észleli az eltérő körülményeket (pl. meleg hőmérséklet). Vagyis az agy leszabályoz!

Hol itt az igazság?

Ez a pszichológiai megközelítésen alapuló elmélet alapjaiban már 10-15 éve létezik, és kapott is már sok kritikát, félreértelmezést, elutasítást. Mostanra azonban vannak a témában új, érdekes adatok, bizonyítékok. Érdemes tehát alaposabban megismerkedni ezzel az elmélettel is, mert ha nem is ad választ minden kérdésre, azért feltételezhető, hogy az igazság sem tisztán a fiziológiai, sem tisztán a pszichológiai magyarázatban rejlik, hanem a kettő valamilyen kombinációja. Bár a fáradásban tényleg van egy fiziológiailag meghatározott pont, amin túl a szervezet nem képes tovább teljesíteni, az akaraterő és elszántság sokkal közelebb képes vinni a szervezetet ehhez a ponthoz, mint azt lehetségesnek gondolnánk.


Lábjegyzet:
Anaerob küszöb
(Anaerobic Threshold, AT) - Könnyed futás alatt a rendelkezésre álló oxigén mennyisége elégséges ahhoz, hogy a működő izmok számára szükséges energiát a szervezet túlnyomórészt aerob (oxigén közreműködésével) metabolizmus útján állítsa elő. Ilyenkor a légzés könnyű, a lábakban nincs görcs és minden nagyszerű! Ha növeljük a futás sebességét, a rendelkezésre álló oxigén mennyisége már nem lesz elég a szervezet igényének kielégítésére és egy másodlagos energiatermelő út, az ún. anaerob (oxigén nélküli) glikolízis is megindul. Az anaerob glikolízis végterméke a tejsav (laktát). A futás tempójának további növelésekor a működő izmok laktát koncentrációja hirtelen kezd emelkedni. Ezt nevezzük anaerob küszöbnek (AT), vagy laktát fordulópontnak. Szubjektív szempontból ez az a pont, ahol a légzés nehezebbé válik, és a lábakban megjelenik egy tipikus égő érzés. Az edzett atléták általában a saját VO2 max szívfrekvenciájuk 85-90%-nál érik el az anaerob küszöböt, de edzetlen egyéneknél ez a határ jóval alacsonyabb (50-70%-a a VO2 max szívfrekvenciának).

VO2max
- Ez az érték az egyén maximális oxigén felhasználó képességét jelzi, és ml/perc/kg értékben mérik. A működő izmok mitokondriumaiban végbemenő aerob energiatermelő folyamatok végső elektron felvevője az oxigén. Vagyis a VO2 max érték határozza meg az izmok számára hozzáférhető energia felső határát. Ez a felső határ legnagyobb részt genetikailag meghatározott, de rendszeres edzéssel az edzetlen szinthez képest akár 20%-kal is megnövelhető.

Forrás:
http://scienceofsport.blogspot.com/
http://mindenkinek.medicentrum.hu

Képek: www.bbc.co.uk

Kapcsolódó cikkek:
Tempó választási stratégiák - 2. rész
A várakozáson alapuló szabályozás működése - 3. rész

Hasonló cikkek

A hőmérséklet és a tempóválasztási stratégia kapcsolata – 4. rész

A várakozáson alapuló szabályozás működése – 3. rész

Tempó választási stratégiák – 2. rész

Stressz és futás

Önmagunk megismerése

Még több hasonló cikk

Mennyit tudnék soványabban és fiatalabban?

Zenehallgatás és sportteljesítmény kapcsolata

Futó álmok

A megszállottság heti 100 óránál kezdődik

Hol jár az eszed?

A tökéletes tempó

A futószemélyiség tesztje

Modern maratoni edzés 2.

Futópados edzés 2. rész

52 Futós Tipp (49-52)

10 hozzászólás

Amatőr 6202 napja
Amatőr képe
Nagyon élvezetes cikksorozat! Kimondottan erősíti a fejbenfutást, köszönet érte! Várom a többi részt!!
gyaloggalopp 6202 napja
gyaloggalopp képe
Jujj, ez a kép a csajról és a vízről nem a pszichológia tankönyvből van? :)
Amúgy pedig tetszik a cikk, tessék gyorsan folytatni! Érdekes téma, sokat agyalok ezen mostanában.
azazello 6202 napja
azazello képe
Tök jó, várjuk a folytatást.
eftomi 6201 napja
eftomi képe
Me too ...
potika 6191 napja
potika képe
Nagyon jó, köszi Pen
lamans 6056 napja
lamans képe
kosz ezt a cikket Pen
batya1977 5473 napja
batya1977 képe

Nagyon jó cikk, kiváncsian várom a folytatást.

pen 5470 napja
pen képe

batya,

A cikk folytatását a cikk végén található két linken éred el.

Babyspy 5400 napja
Babyspy képe

Nagyon hasznos cikk!!Köszi!

dzsimester 5387 napja
dzsimester képe

"Fiziológiai elmélet: a pont, ahol a szervezet cserben hagy"

Ebben a részben azért van jópár hiba...

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat