Első triatlon versenyem
Cikkünket azoknak ajánljuk, akik éppen most kacsintgatnak a jövő évi versenynaptárban, arra a pirossal bekarikázott napra, amikor majd elrajtolnak életük első triatlon versenyén. A kezdő triatlonosok többsége hajlamos néhány alapvető hibát elkövetni az első felkészülés és verseny során - ahogy ezt mi is tettük.. Összegyűjtöttünk pár jellemző hibát, olvassátok, okuljatok!
Úszás
Ha a versenyen nyílt vízben kell úsznod, fontos tényező lesz a víz hőmérséklete. Hiába a nyári időpont, elég, ha a verseny előtt pár napig borult az idő, vagy jön egy vihar, és a tó vize könnyedén lehűl pár fokot. Ez pedig elég lehet ahhoz, hogy a medencék állandó hőmérsékletű vizében edződött izmaid elmerevedjenek, a mozgásod lelassuljon.
Az edzések során próbáld meg felkészíteni a szervezeted az esetleges alacsonyabb vízhőmérsékletre, ússz pár alkalommal nyílt vízen, indulj el pár ilyen úszóversenyen. Ha teheted, szerezz be egy triatlonos neoprén ruhát, melynek használatát minden versenyen egy előre megadott vízhőmérséklet (pl. 24 fok) alatt engedélyezik. A neoprén ruha nem csak melegen tart, de a vízfekvésedet is javítja, így könnyebben, gyorsabban haladhatsz majd. Használd a ruhát már jóval a verseny előtt, hogy megtapasztald, nem dörzsöl-e, hogyan tudsz gyorsan kibújni belőle.
A rajt után az úszók, mint egy kirajzó méhkas vetik magukat a vízbe, karok-lábak összekavarodnak, egy kéz végigsimít a lábszáradon, egy könyök beletalál az oldaladba, valaki átúszik alattad vagy éppen fölötted, vizet fröcskölnek az arcodba. Készítsd fel magad fejben a küzdelmes első méterekre, nehogy ott pánikolj be a vízben! Ha szeretnél kimaradni a csihi-puhiből, helyezkedj kicsit szélebbre, ahol nem olyan sűrű a mezőny.
Különösen a hosszabb távú versenyeken jellemző a kora reggeli rajtolás, nem ritka, hogy a tó fölött sűrű köd telepszik meg, nehezítve a tájékozódást. Ajánlatos verseny előtt memorizálni a pályarajzot, a bólyák helyzetét, egymástól való távolságukat. A versenyen hasznos lehet, ha valakinek a "lábvizén", azaz szorosan követve őt, vele egyforma tempóban tudsz úszni, így lesz, aki mutatja a helyes irányt. Gyorsúszásban próbáld mindkét oldalra venni a levegőt, így többet látsz majd a pályából és a körülötted úszókból.
Bringa
Mielőtt nekiiramodnál a depóból, győződj meg róla, hogy rajtad van-e a chiped és a rajtszámod. És persze nehogy elfelejtsd a sisakot - csatold fel a fejedre, mielőtt megfogod a bringát!!
A táv elején könnyen elviszi az embert a lelkesedés, de vigyázz, mert a túl gyors tempó később megbosszulhatja magát. A cél az legyen, hogy egyenletes tempóban tekerj, azaz a táv második fele se legyen lassabb, mint az első. Ne hajtsd szét magad! Pár perc nyereség a bringán nem éri meg, ha utána már nem vagy képes a tervezett tempódban futni! Ha van pulzusmérőd, igyekezz az edzések során kitapasztalt megfelelő pulzustartományban tekerni végig a táv során.
A hosszabb távú versenyeken figyelj rá, hogy a bringa közben már folyamatosan pótold a felhasznált folyadékot és energiát. Edzéseken lehetőleg gyakorold be a tekerés közbeni evés-ivást, tapasztald ki, milyen étel/ital válik be számodra legjobban. Kérd meg egyik edzőtársadat, hogy segítsen begyakorolni, hogyan kell a frissítőállomásokon menet közben felvenni a frissítőket.
Futás
Az izmaid már fáradtak lesznek, mire megkezded a futást, ezért különösen a hosszabb távú versenyeken fontos, hogy futás előtt nyújts egy picit. Ha felfrissülésre van szükséged, egy gyors zuhany sem túl nagy időveszteség. Az esetleges izomgörcsök megelőzésére fogyassz magnézium tartalmú sportitalt vagy pezsgőtablettát.
A lábaid a futás elején ólmosak, darabosak lesznek, hiszen gyorsan kell átállniuk a tekerésről a futómozgásra. Erre a váltásra jól fel tudod készíteni magad, ha az edzések során a hosszabb bringázások után mindig futsz legalább 20-30 percet. Így az izmaid megszokják a váltást a két különböző mozgásforma között.
Vigyázz a tempóval és ne becsüld alá a távot! Ne feledd, olyan állapotban kell elérkezned a futáshoz, hogy azt végig bírd csinálni izommal, energiával és nem utolsó sorban erős tudj maradni fejben. Triatlonos körökben járja az a mondás, hogy az Ironman nem más, mint egy félmaratoni verseny, amire a bemelegítés 3,8 kili úszás, 180 kili bringázás és 21 kili futás… Igyekezz egyenletes tempót tartani végig a táv során. Ha muszáj belesétálnod, a séta legyen lendületes, és korlátozódjon a frissítő állomások (az ivások) utáni rövid szakaszokra.
Futás közben se hagyd abba a rendszeres ivást! Enni ilyenkor már nem, vagy csak nagyon keveset ajánlott, hiszen az étel már valószínűleg nem szívódik fel a futás ideje alatt, viszont leterhelheti a gyomrodat.
Végül pedig a legfontosabb tanács: a célfotón mosolyogni kötelező!
Írd meg Te is triatlonos tapasztalataidat, történetedet, hadd okuljunk belőlük mindannyian!
Képek forrása: www.futas.atw.hu, http://www.mauistingray.com
Hasonló cikkek
Triatlon: Ha a neoprén nem engedelmeskedik
Triatlon: A frissítés művészete
Triatlon - a fiatalság diadala Nagyatádon
Triatlon - francia és osztrák siker a budapesti 70.3 versenyen
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498