Akiken alig fog az idő - Mike Fremont
A tudomány jelenlegi állása szerint a kor előrehaladtával a fizikai teljesítőképesség csökken, az időskor már nem a rekorddöntögetés ideje. De mint minden szabály esetében, itt is akadnak meglepő kivételek, olyan sportemberek akiken mintha nem fogna az idő. Futás tekintetében a „csúcs” minden bizonnyal Ed Whitlock, de azért nem ő az egyetlen. Lássuk, mi a titka más sikeres "öregfiúknak". Elsőként, Mike Fremont.
Névjegy:
Név: Mike Fremont
Születési idő: 1922. február 23.
Lakóhely: Cincinnati
Egyéni csúcs (90-94korosztályban)
10km 84:10
félmaraton: 2:56:26 (hitelesítésre váró amerikai csúcs)
maraton: 6:35:47 (hitelesítésre váró amerikai és világcsúcs)
Mike Fremont 91 esztendős és 6:35:47 eredménnyel övé a maratoni amerikai- és világcsúcs a 90-94 korosztályban (a csúcs hitelesítésre vár). Fittségét az étrendjének tulajdonítja : „Az edzés természetesen fontos, de az én koromban csak akkor tud valaki rendesen edzeni ha a teste elbírja. Nem tudom eléggé hangsúlyozni a növényi táplálékon alapuló étrendem jelentőségét.”
Mike nem mindig táplálkozott így. 69 éves korában vastagbélrákot diagnosztizáltak nála és az orvosok csupán három hónapot adtak neki ha nem vállalja a tumor eltávolítását célzó műtétet. Ő a speciális diétát választotta , Michi Kushi, Rákmegelőző Diéta című könyve alapján, és a tumor zsugorodni kezdett, majd 1994-ben egy műtéttel eltávolították a megmaradt beteg szövetet.
Nem fogyaszt húst és tejterméket; javarészt zöldségeket, gyümölcsöt, teljes értékű gabonát és magvakat, valamint sokféle levest eszik. Táplálékkiegészítőket nem használ, csupán D-vitamint szed télen. Állítása szerint az elmúlt 20évben amióta ezt az étrendet követi egyáltalán nem volt beteg, még egy egyszerű megfázás sem érte utol. Erőfeszítés nélkül tartja egykori birkózó versenysúlyát, 162cm magasságához 57kg sincs.
Az egyetemi évei alatt birkózó volt, a futást csupán 1958-ban, első feleségének halála után kezdte. A munkája és három kisgyermek nevelése mellett jó stresszoldásnak bizonyult a futás, de versenyre egészen 1970-ig nem ment, és egyéni csúcsait is csak 60éves kora után kezdte jegyezni. „Már 1971-ben kvalifikáltam magam Boston-ra, de akkor nem igazán érdekelt a versengés. Sokkal inkább gondoltam magamra teniszezőként vagy síelőként, mint futóként, de 60éves korom után kezdtem komolyabban venni a futást” – magyarázza.
Nagyobb versenyek előtt átlagosan heti 56km-t fut és 14,5km-t evez. „Nem igazán érdekel a sebesség vagy a pulzusmérés. Csak megyek és csinálom. Néha megállok beszélgetni. Úgy saccolja, a versenytempójának 80-90%-án edz, ami bő 9perces kilométereket jelent a maratoni távon, egy mérföldön maxon futva körülbelül hatperces tempót tud.
Az evezés szintén fontos a számára, 1963 óta indul kenu versenyeken, hosszú, akár 12órán felüli távon is. Edzésként kb 5kilométereket evez hétfőn, szerdán és pénteken, a többi napon fut. „Tudom, hogy az edzők gyakran úgy vélik, ha két sportra koncentrál az ember a teljesítménye mindkettőben gyengébb lesz, de én azt gondolom, az idősebbek számára inkább hasznos, mert nekik amúgy is több pihenésre és több általános erőnléti edzésre van szükségük”.
Az evezős napokon fekvőtámaszokat is végez, olykor akár 400-at (!), általában 50-es sorozatokban. Állítása szerint akár 100-at is tud egyhuzamban.
Érzése szerint talán fél órát is lefaraghatna a maratoni idejéből, de miztán egyedül vana korosztályában, nem nagyon lát benne fantáziát. Más dolgok is foglalkoztatják, többek közt környezetvédelemben tevékenykedik, Ohio folyóvizeinek fenntartásán és helyreállításán munkálkodik.
„Kétszer annyi idő alatt futom most a maratont, mint 60 évesen” – mondja 30 évvel ezelőtti 3:20-as idejére utalva – de nem azért futok, hogy csúcsokat döntsek. Az egészségért, a társaság és a szórakozás kedvéért csinálom. Egy életre szóló hobbi. Motiváló a gondolat, hogy az ember új világcsúcsot vagy amerikai csúcsot érhet el, de nem feltétlenül csodálnivaló. Nem igazán vannak ellenfelek az én korosztályomban és csupán idő kérdése amíg John Keston vagy Ed Whitlock megdönti az én kis szerény eredményeimet.
Edzésterve
A Little Miami Félmaratont megelőző 4. és 5. hét edzései (ezen a versenyen futotta a korosztályos csúcsot 2012. aug. 19-én)
Vasárnap: 8km terep
Hétfő: 5km kenu, 400 fekvőtámasz
Kedd: 13km terep
Szerda: 5km kenu, 100fekvőtámasz
Csütörtök: 16km terep
Péntek: 5km kenu, 300fekvőtámasz
Szombat: pihenőnap
Vasárnap: 24km terep
Hétfő: 5km kenu
Kedd: 8km terep
Szerda: 5km kenu
Csütörtök: 16km terep
Péntek: 5km kenu, 305 fekvőtámasz
Szombat: 32km terep
Forrás: RW
Fotó: veganworldnews, canoefest.extzone, RW
Hasonló cikkek
Atlétika - 100 éves atléta világcsúcsa 100 méteren
Atlétika - évek óta csaló maratonista lepleződött le
Atlétika - Milánóban megdőlt a szenior világcsúcs
Atlétika - szenior világcsúcs 95 feletti kategóriában
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
ha meghalt az asszonya, gondtalan lett az élete, ez lehet a kulcs :-))