Úszás: Egy fiatal és egy öreg
Úszós témákat olvasva találtam meg először Louise Howes történetét, aki már 14 évesen hatalmas távokat úszik, majd rábukkantam Stuart Martinra, aki 76 évesen még mindig hetente négyszer edz. Úgy gondoltam, jól elférnek ők ketten egy cikkben.
Az új-zélandi Louise Howes 14 évesen átúszta a Rotoiti tavat oda és vissza. A 16 kilométeres távot 5 óra 59 perc alatt tette meg. Ezzel Louise lett a legfiatalabb úszó, akinek sikerült az oda-vissza átúszás. Édesanyja is teljesítette ezt a távot 25 évvel ezelőtt, de ő akkor már 15 éves volt.
Louise a tóban a vizet taposva tartott rövid pihenőket, ekkor jellybeanst (zselés cukorkát) evett és vizet ivott. Partot érve Louise először is vett egy forró zuhanyt, lemosta magáról az indulás előtti alapos zsírzás maradékait, majd így mesélt az úszásról: „A víz nagyon hideg volt. Az első 8 kilométer könnyebb volt, de a második igazi küzdelemmé vált a feltámadó szél miatt. Nagyon elfáradtam, mire befejeztem. De be akartam bizonyítani magamnak, hogy meg tudom csinálni. Tudtam, hogy fizikálisan képes vagyok rá, csak fejben kellett legyőznöm az akadályokat. Tudtam, hogy azt fogom majd érezni, hogy éhes vagyok és fáradt vagyok és fázom és meg akarok állni, és ezeken a gondolatokon kellett túllépnem.”
Louise kisgyermek korától fogva rendszeresen úszik, de a tóátúszásra készülvén az utolsó hetekben végigcsinált egy intenzív edzésprogramot is, naponta kétszer, suli előtt és után úszta az előírt távokat.
Louise úgy gondolja, nem ez az úszás volt élete eddigi legnagyobb kihívása. Még kisbaba volt, amikor rákos daganatot találtak a torkában. Négyéves koráig kellett várni a műtéttel. Azóta is minden nap szedi az előírt gyógyszereket, és reméli, hogy a betegsége nem újul ki, amire az orvosok 50 százalékos esélyt adtak. Louise tagja a hasonló betegséggel küzdő fiatalokat támogató CanTeen csoportnak, mely segít megküzdeni betegségével.
A kanadai Stuart Martin 76 évesen kezdi lassan elfogadni, bármilyen keményes is edz, már nem igazán képes gyorsulni. De ez nem zavarja, hiszen azt csinálhatja, amit szeret, miközben világot lát, érdekes emberekkel találkozik és nem utolsó sorban korához képest döbbenetesen jó formában tartja magát. És persze nyerni is szokott. A legutóbbi nemzetközi szenior úszó versenyen Londonban például három aranyérmet és egy ezüstöt szerzett. A 75-79 éves korosztályban, gyorsúszásban versenyezve, 40.35 alatt úszta az 50 métert, 1:36.97 alatt a 100 métert, 3:39.18 alatt a 200 métert, és 7:51.18 alatt a 400 métert.
"Ahogy öregszel, már nem tudod ugyanúgy csinálni a dolgokat, mint korábban. El kellett fogadnom, hogy már valószínűleg nem leszek képes gyorsulni, ezért az edzéseken csak a meglévő úszó sebességemet igyekszem megőrizni. A rendszeres edzés jót tesz a súlyomnak, a keringésemnek, sőt, a hajlékonyságomnak is – és ez utóbbi szerintem az egyik legfontosabb, amire az öregebb korosztálynak szüksége van.
Martin 34 éve jár ugyanabba az úszóklubba. Úgy kezdett el úszni, hogy a fiát vitte edzésekre, és gondolta, amíg a gyerek úszik, addig ő is megtesz pár hosszt a szülők számára fenntartott sávban. Mostanában Martin heti négyszer úszik, kedden és csütörtökön reggel fél hattól hétig, szombaton és vasárnap viszont kicsit később kezd. Kedden és csütörtökön edzés után a McDonald’s-ba megy, ahol megiszik egy kávét és megeszik egy tojásos McMuffint, amíg átolvassa az újságokat. Évtizedek óta ugyanez a program, akkor is így kezdte a napot, amikor még pénzügyi tanácsadóként dolgozott, mielőtt 2003-ban nyugdíjba vonult.
A következő nagy verseny amire készül a FINA szenior úszó vb, melyet idén Svédországban rendeznek, július 31. és augusztus 4. között. Volt már úszó vb-n korábban Németországban, Kanadában, Olaszországban, Új-Zélandon, Kaliforniában és Brazíliában is. A legnépesebb viadalokon – Kaliforniában és Brazíliában - mintegy 8000 szenior úszó vett részt. Svédországban nem tudja, mennyien lesznek, de őt nem is az összlétszám foglalkoztatja, inkább saját korosztályára (75-79 évesek) figyel.
Úszókarrierje eddigi legnagyobb pillanatának azt tartja, amikor 2004-ben a vb-n a 200 méteres vegyes váltóval ezüstérmes lett. „Nem tudtuk megverni a németeket, de legyőztük az amerikaiakat - és ez az, ami számít.” – meséli vidáman.
Martin együtt edz a nála csak pár évvel fiatalabb John Lenarddal, aki egyébként magyar származású, és több mint 60 éve még itthon kezdett úszni. Edzőjük, Dean Boles, így mesél róluk: „A lelkesedésük egyszerűen hihetetlen. Folyton azt kérdezik tőlem, hogyan tudnának gyorsulni, és én próbálom kitalálni, hogy tudnék nekik ebben segíteni, anélkül, hogy tönkretenném vagy kinyírnám őket.” – mosolyog, majd hozzáteszi komolyabban: „Heti négy alkalommal edzenek, heti 12-15 kilométert úsznak és ez szerintem fantasztikus.”
Forrás: http://www.stuff.co.nz/nelson-mail/news/3545532/Plucky-Louise-sets-lake-record
Forrás és kép: http://news.therecord.com/article/694347
Hasonló cikkek
Úszás - Papp Márk megszerezte a riói kvótát
Úszás - Gyurta Gergely és Papp Márk küzd a kvótáért
Úszás - Mányoki Attila idén sem pihen
Úszás - Mányoki Attila bekerül a Hírességek Csarnokába
3 hozzászólás
Atyaúristen, én annyi idő alatt úszom a 100-at, mint az öreg a 200-at. Jó lassú vagyok.
Igaz van köztünk 20 év, még van időm gyorsulni.
Gratula Attila-bá nak, aki 72 évesen hetente háromszor edz a Fradi Szeniorral, és 1:35,00 alatt ússza le a 100 gyorsot! Ez sem semmi!!
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Minden tisztelet az övék. Szép dolog az úszás.