A futásról – ahogy azt 1913-ban látták
- cimkék:
- Tolnai Világlexikon,
- futás,
- történelem,
- atlétika,
- mezeifutás,
- maraton
Kezembe akadt a Tolnai Világlexikon pár kötete a napokban. Az 1913-as kiadású lexikon alcíme szerint „Az ismeretek tára, az általános tudás és műveltség könyve". Fellapoztam a könyvben az „Atletika" címszót.
Sok érdekes információt találtam itt, például hogy a „Mária Terézia királyné által kiadott Ratio Educationis (1777) már említi, hogy azon helyek, ahol az ifjúság a maga játékait gyakorolja, sima helyek legyenek, egészséges vizek és árnyékos fák mentén". Vagy azt a tömör kijelentést, miszerint „Magyarországon a hosszu távolságu futás sportját nem üzik.", igaz utána a szerzők hozzáteszik, hogy „A kezdés megtörtént, hogy a hosszu távfutásokat nálunk is megkedveltessék."
Következik néhány részlet a lexikonból, melyben öt oldalt szenteltek a szerzők a futásnak. Sajna sem a kerékpár, sem az úszás kötetei nincsenek meg, pedig azokból is mazsoláznék szívesen. Az idézetekben megtartottam az eredeti helyesírást.
Rövidtávfutás
„A futók három csoportjából, a rövid-, közép- és hosszutávu futók közül, legtöbb a rövidtávfutó. Jóformán minden sportember itt kezdi sportpályáját. A rövidtávu futásokban kisérletezik és csak akkor fordul más területre, ha már tudja, hogy itt számára alig teremhet babér... A rövidtávu futás versenyképes üzése rendkivül bonyolult gyakorlatot, észszerü, felette szolid életet, nagy idegerőt kiván és az idegek okos kimélését kivánja meg.
...Az a mód, amellyel a rövidtávfutók versenyeiket lefutják, a versenyzők testalkata és egyéni tulajdonságai szerint változik. Két forma van mégis, amelyet a legtöbb futó mozgásában megtalálunk. Dr. Gerentsér László megállapitása szerint a legtöbb futó az ügető lovak ügetéséhez hasonlóan fut. Hosszu lépésekben, a szökdécslésre emlékeztetően mérik végig utjukat. Leginkább ezt a formát lehetett tapasztalni a magyar futóknál is.
A másik forma, amely az előbbivel határozottan ellentétes, a vágtázáshoz hasonlit. Itt a földhöz közel való egyenletes mozgás és a csipőből való lépés a fő. Ennek a formának képviselői, még ha kicsiny termetüek is, gyakran nagyobb lépéseket tudnak tenni, mint a másik és szabadabb mozgást biztositó forma követői.
...Az uj olimpiai játékok megnyitó ünnepén az atléták százai állanak a 100 m.-es sikfutás startjánál, izgatottan lesvén a start pillanatát... Amikor már alig hatan maradnak, elkövetkezik a döntő összecsapás. Izgatottan feszeng mindenki, a futók sem tudják izgatottságukat palástolni, aminek következménye a startvonalról az inditás előtt bekövetkező gyakori kiugrás.
A legutóbbi olimpiai játékokban fél óránál több kellett ahhoz, hogy a döntőnek ötös mezőnyét el lehessen inditani. Csak tiz kisérlet után, a tizenegyedik esetben sikerült a start. A világbajnokság jelöltjei egymásra ügyeltek, hogy a start pillanatában egyikük se juthasson a jobban sikerült kiugrás árán nagyobb előnyhöz, továbbá egymást igyekeztek kifárasztani, hogy a folytonos indulási kisérletekkel a versenytársak esélyeit csökkentsék.
Ezt a törekvést ellensulyozta az inditónak az ébersége, aki nem engedte meg a taktikázást, s csak a 11-ik korrekt kisérletre hagyta futni a versenyzőket. Egymás mellett maradtak és egy gondolatnyi előnyre sem tudott egyikük sem szert tenni. A száguldó sebességben nem változott a helyzet még 70 m. befutása után sem és csak 80 m.-nyi távolság után tudott Craig, Amerikának egyik sokra becsült futója, mellszélessényi előnyhöz jutni, amit a végső métereken félméterre növelt. Ilyen klasszikus versenyben mindig hajszálnyi különbségen mulik az elsőség kivivásának lehetősége."
Középtávfutás
A ½ angol mérföldes (804 ½ m.) sikfutásban is az amerikaiak az elsők, amit ugyancsak gondos tréningrendszerüknek tudhatunk be. Oly lelkiismeretesen és pontosan tudnak e nagy távolság követelményeinek megfelelni, hogy kontinentális atléták még 5-6 évnyi szakadatlan munkában sem tudják őket utolérni.
...A gyorsaság elengedhetetlen feltétele ennek a távolságnak, ámde itt a gyorsaság már másodrendü követelmény. Elsősorban a futónak az a kitartása jön számba, amellyel a távolság által okozott fáradságot le kell győzni. Ezt a kitartást, sportnyelven állóképességet, vagyis az előirt távolságnak megszokását csak ugy lehet elérni, ha a futó gyakran elkalandozik 1000, sőt 1200 m.-re, mert e nagyobb távolságok befutásával a 800 m.-nek megszokása biztosabb és könnyebb lesz."
Maratonfutás
"Az uj olimpiai játékok programmján is ott találjuk a marathoni futást. Az ujkori olimpiai játékok rendezői idegenkedtek a nagy hagyományok kiküszöbölésétől, pedig a marathoni futásnak mai alakjában nincs helye az olimpiai játékokon. Negyven km.-nek egyhuzamban való befutása megőrli a legegészségesebb szervezetet is.
A marathoni futóversenyek drámai jelentekben bővelkednek. Megrázó félelem szállja meg a nézők seregét, amig ez az emberfeletti erőt kivánó verseny tart, és a látott küzdelemnek maradandó benyomása heteken át is izgalomban tartja mindazokat, akik az összecsapásnak szemtanui voltak. Elég, ha a londoni és a stockholmi olimpiai játékok tapasztalataira utalunk. Amott egy szánalmasnak tetsző atléta roskadó inakkal érte el a stadion porondját, amelyen még 400 m.-t kellett futnia. Lankadó ereje a nagy tömegben teljesen elhagyta és lépésről-lépésre teljesen összeroskadt... Ájulási roham éri a versenyzőt, végül is ugy vezették át a célon, amiért eredményét meg is semmisitették. [Lásd korábbi cikkünket: Dorando Pietri története]
...A londoninál is izgalmasabb képe volt a stockholmi marathoni futásnak. Harmincöt fokos hőségben, délután ½ 2 órakor sorakoztak a maratoni futók, hogy a nagy forróságban 40 km.-t fussanak be. Az uton többen rosszul lettek, a napszurás megritkitotta a résztvevők sorait... Stockholmban a délafrikaiak foglalták le az első két helyet. Mc. Arthur [Kenneth McArthur] nyerte meg 2 óra 36 perc, 52,4 mp. alatt a küzdelmet. Az övé a legjobb, eddig elért marathoni idő. Szánalmas volt a győztes látása. Az utolsó métereken már csak a győzelmet jelentő és nyakába dobott babérkoszorú vitte. Dagadt lábait alig emelte. Eltorzult arca a célt fürkészte. Alig pattant szét mellén a puha, engedelmeskedő célszalag, a szegény ember élettelen fatuskó módjára összeesett. Percekig tartott míg talpra állitották. Ilyen áldozatot nem szabad az Atletikának követelni. Az Atletika a maga nemes céljával, rendeltetésével ellenkezik, ha nem törekszik ez állapotok megváltoztatására."
Mezei futás
"A hosszu távfutások közé sorolandó a mezei futás (cross country) is. A mezei futóversenyek szinhelye a szabadban, nagykiterjedésü réteken van. Ideális mezei futóversenyek pályája azonban nem csak rét, hanem átvisz a pálya dülőkön, utakon, patakokon, dombokon, melyeknek egyes részletei a futók előtt ismeretlenek.
A mezei futóversenyeket rendszerint a kora tavaszi és a késő őszi hónapokban tartják. A versenypálya folytonos változásai szépséges sporttá teszik a mezei futóversenyeket, amelyeknek enyhe téli napokon való rendezésétől sem idegenkednek külföldön. A meghülés fenyegető veszélye helyes öltözködéssel könnyen elháritható. Gondoskodni kell a mezei futónak meleg ruházatról, futás után pedig könnyebb és néhány percig tartó testgyakorlatok végzéséről, mellyel minden bajnak elejét veszi.
A mezei futás egyike a legegészségesebb sportoknak, nem csoda tehát, hogy külföldön nagyon kedvelik... Magyarországon a mezei futás még egészen ifju sportág. Kétségtelen, hogy a cross country nálunk is fogékony talajra talált."
Forrás: Tolnai Világlexikon, 1913
Képek: http://en.wikipedia.org/; http://www.topfoto.co.uk/; http://commons.wikimedia.org
Hasonló cikkek
Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs
Atlétika - eltiltást kapott a Boston Maraton korábbi győztese
Jótékonyság - diplomaták versenye a K&H váltón
Atlétika - medve támadt egy maratonistára Új-Mexikóban
11 hozzászólás
Kösz! :)
Azért fura olvasni, amit a maratoni távról ír...:
...a marathoni futásnak mai alakjában nincs helye az olimpiai játékokon.Negyven km.-nek egyhuzamban való befutása megőrli a legegészségesebb szervezetet is..
...
Ilyen áldozatot nem szabad az Atletikának követelni. Az Atletika a maga nemes céljával, rendeltetésével ellenkezik, ha nem törekszik ez állapotok megváltoztatására.
Van ilyen lexikon a szüleimnél.
Azt találtam, hogy ezt a lexikont a világháború miatt félbehagyták az "eke" címszónál, aztán a 20-as évek második felében átdolgozva újra kezdték.
Viszont a 10-es évekből való a Révai lexikon is, aminek egy része a Magyar Elektronikus Könyvtárban is fellelhető pdf-ben.
Ebből ollóztam a "kerékpározás" szócikket:
Kerékpározás (biciklizés) igen elterjedt sport, de újabban a kerékpár mindinkább csak mint közlekedési eszköz kezd szerepelni. Nagy előnye a kerékpározásnak, hogy űzőjét kiviszi a szabad természetbe, de ezzel szemben igen sok kár származik belőle. Kevés faja van a sportolásnak, mely annyi veszedelemnek lett volna forrása (szívbénulás), mint épen ez. Valószínű, hogy a mozgás merőben automatikus volta, a sebes mozgás pszichikus hatása és a kilélegző segédizmok működésének könnyű volta megakadályozza a fáradtságérzés rendes jelentkezését. A mozgások egyenletessége, automatikus volta, sok ízületre kiterjedő hatása s a vérkeringésnek szinte észrevétlenül történő, de jelentékeny módosulása a kerékpározást a gyógyító torna egyik eszközévé tette (cyklotherapia). Először Siegfried alkalmazta, majd Vonhausen, Herz, Jakob stb. alkalmazzák a kerékpárt a gyógyító tornában. Vannak mozgó és álló készülékek, melyeken a lábak jellemző mozgása úgy passzive, mint aktive, adagolható módon könnyítve vagy nehezítve végezhető.
Én is köszönöm, nekem is tetszik az írás hangulata :)
Én is épp azokat a részeket akartam kiemelni, amit Bozót írt. Én nem azt tenném hozzá, hogy fura, hanem, hogy milyen jó már, hogy akkor erre is figyeltek.
Na azt azért nem állítanám, hogy egészsésges sport, de dilinek jó...
http://209.85.229.132/search?q=cache:P2WlHlncHJwJ:hu.wikipedia.org/wiki/Ny%C3%A1ri_olimpiai_j%C3%A1t%C3%A9kok_(maratoni_fut%C3%A1s)+maratoni+fut%C3%A1s+vil%C3%A1grekordja&cd=1&hl=hu&ct=clnk&gl=hu&client=firefox-a
Nagyon érdekes egy cikk volt!
Köszönjük! talán a lényeges dolgokat már kivesézték, de nekem még egy apró dolog van mi kicsit furcsa!
A londoninál is izgalmasabb képe volt a stockholmi marathoni futásnak. Harmincöt fokos hőségben, délután ½ 2 órakor sorakoztak a maratoni futók, hogy a nagy forróságban 40 km.-t fussanak be.
Stockholmban 35 fokos hőség? Még abban a korban mikor nem volt globális felmelegedés? Tényleg ennyire naívak vagyunk, hogy elhisszük azt, el tudjuk rontani azt mit a természet több millió év alatt alkotott?
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498