Wim Hof, a Jégember
Orvosok hada vizsgálta már, de fizikálisan semmi különöset nem találtak rajta. Wim Hof, úgy tűnik, az agyával képes úgy irányítani saját szervezetét, hogy az a normálistól eltérő körülmények között is működőképes maradjon. így volt képes a sarkkörön túl rövidnadrágban, mezítláb lefutni a félmaratoni távot, és szintén rövidnadrágban megmászni a Kilimandzsárót.
A holland Wim Hof idén áprilisban múlt 50 éves, de az extrém rekordkísérletekkel még nem hagyott fel. A jégkockákkal teli kádban való tartózkodás idejének világrekordját eddig összesen kilenc alkalommal döntötte meg. Legutóbb, pár hónappal ezelőtt, több mint 101 percig merült el nyakig a jéggel teli tartályban.
Hof saját elmondása szerint egy tibeti meditációs módszer, a „Tummo" segítségével képes „felkapcsolni a belső fűtését" és így elviselni az extrém hideget. Teljesítményére az orvosok sem tudnak egyéb magyarázattal szolgálni, tehát el kell fogadniuk, hogy Hof tényleg az agyával irányítja a szervezetét. íme néhány rekordja:
Futás: Először azzal a félmaratonnal került be a Guiness Rekordok könyvébe, amit 1999-ban a sarkkörön túl, mínusz 26 fok körüli hőmérsékletben, egy szál rövidnadrágban, mezítláb futott le, 2 óra 10 perc alatt.
A jeges, havas talaj nem kímélte a lábfejét, a talpán és a lábujjain másodfokú fagyási sérüléseket szenvedett, az orvosok szerint a bal lábfején a lábujjaiban körülbelül 45-60 percig nem volt vérkeringés. Végül a lábujjait sikerült megmenteni, de a bal lábfejében keletkezett egy érszűkület, ami későbbi rekordkísérletei során többször okozott számára gondot.
Azt olvastam az egyik cikkben, hogy Hof tervei között szerepel egy 50 kilométeres ultrafutás, szintén a sarkkörön túl. Remélem, ehhez már felvesz majd egy cipőt is..
Hegymászás: 2007-ben megpróbálta szöges cipőben és rövidnadrágban megmászni a Mount Everestet, de a lábában lévő érszűkület annyira fájni kezdett, hogy kénytelen volt 7400 méternél visszafordulni. Idén februárban viszont ugyanilyen öltözékben feljutott a Kilimandzsáró csúcsára. Hof útja két napig tartott felfelé, majd ugyanennyi ideig lefelé.
Úszás: Világrekordnak számít az Északi-sarkon, a jégtakaró alatt egy úszónadrágban teljesített 80 méteres úszása is.
Hofot az egyik legutóbbi jeges fürdője alkalmával figyelő orvosok megállapították, hogy a holland rekorder sem a hipotermia (a szervezet kihűlése), sem a perifériális keringés elégtelenségének jeleit nem mutatta a rekordkísérlet során. Figyelték a pulzusát és a testhőmérsékletét, de nem tapasztaltak semmilyen veszélyes változást. Az extrém körülmények túlélőivel foglalkozó Dr Kamler szerint Hof talán olyan módon képes szabályozni a szerveinek működését, ahogy nagy akaraterővel mi is nyugalmat tudunk erőltetni magunkra és le tudjuk csökkentetni a pulzusunkat például egy olyan helyzetben, amikor nagyon félünk.
Hof így mesél arról a 20 évvel ezelőtti napról, amikor felfedezte saját képességét: "Egyik nap sétáltam a parkban, épp úgy, mint bárki más. Aztán megláttam ott a jeges vizet, és hirtelen azt gondoltam, mi lenne, ha belemennék. Szinte vonzott magához. Levetkőztem, és belementem, kb. fél percig bírtam. Mikor kijöttem, hihetetlen jó érzés árasztott el. Azóta minden nap megismételtem ezt a jeges fürdést."
íme néhány videó Wim Hof rekordjairól:
Félmaraton
Jeges tartály
Kilimandzsáró
Forrás: http://www.blisstree.com; http://abcnews.go.com; http://en.wikipedia.org
Képek: http://www.tragnark.com; http://www.sportweek.fr; http://www.dailymail.co.uk; http://www.depers.nl
Hasonló cikkek
Extrém - mezítláb futotta keresztül az Egyesült Államokat
Extrém - 101 maraton egy év alatt - mezítláb!
Kanadából Argentínába futva - mezítláb!
Kerékpár - extrém mountain-bike (Videó) és világkupa hírek
17 hozzászólás
Persze, gondolom sokunknak ez az első reakciója erre a történetre. De ami engem ennél jobban érdekel, az az, hogy mivel az orvosok semmilyen biológiai (élettani) eltérést nem találtak a szervezetében egy normál emberéhez képest, elképzelhetp, hogy amit csinál, az tényleg az agya által irányított folyamat - és akkor jön rögtön a kérdés, hogy vajon ez is megtanulható?
Na mindegy akkor is nagyon nagyot alakított elismerésere méltó az biztos. Akár agyban akár a testben végrehajtott tudatváltozás az oka mindenféleképpen figyelemreméltó!
épp akkor engedték bele a 8 fokos medencébe ,,,a többi csoda embert nem láttam ,mert elaludtam :))
nagyon komoly a Kilimanjaro-s youtube videója. Pár éve jártam ott fent, polár és szélálló cuccokkkban és bizony felmenetel közben hajnalban néha nagyon fáztam... 4 nap alatt értünk fel, Ő meg felrohan 2 nap alatt egy gatyában és letojja az oxigén hiányt, nem semmi figura, szívesen megismerném...
Szerintem sincs benne semmi csoda - ez is ugyanolyan, mint bármi más. Gyakorlással, önfegyelemmel, szorgalommal sok mindenre képes az ember - csak el kell tudnia hinni magáról, hogy képes rá - itt kezdődik minden, és itt is végződik.
Mint ahogy a fájdalom-küszöb is csökkenthető (lásd hipohonder emberek), ill. extrém mértékben növelhető (fakírok, önmagukat szurkáló, vagdosó emberek, akiknek utána "semmi bajuk" sem lesz), úgy nyilván bármi más élettani jelenséggel is így van ez (és nem kell messzire menni, az edzés is erről szól, az elején meghalsz még 5 km futástól is, a végén már a maraton sem kottyan meg, stb., stb.).
Ebben sincs semi különleges - akár gyúrhatna a 40 fokban minél hosszabb nem ivásra, a nem alvásra, vagy bármire - ez itt teljesen mindegy. A tudat az egész szervezet működését befolyásolja.
Én ezen ámultam el először: http://www.youtube.com/watch?v=XUQwFZ_xFdM
Pen, az első videót megnyitva ezt az üzit kapjuk a tecsőtől:
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498