A Nike története
- cimkék:
- Phil Knight,
- nike,
- Steve Prefontaine,
- Bill Bowerman,
- futás
A Nike cég története egy kézfogással kezdődött, az Oregoni Egyetemen 1957-ben. Akik kezet ráztak: a Nike későbbi megalapítói, az akkor már híres atlétika edző, Bill Bowerman és tanítványa, a középfutó Phil Knight. Bowerman szeretett volna tanítványai számára könnyebb, tartósabb futócipőket tervezni, Knight pedig az atlétika területén keresett új üzleti lehetőségeket. Kettejük közös vállalkozásaként született meg a Nike.
A gyorsan kitalált cég
Knight már az egyetemen egy dolgozatban megfogalmazta, hogy szerinte az amerikai piacon - a német futócipők egyeduralmát megtörve - olcsó, jó minőségű japán cipők terítésével jelentős profitra lehetne szert tenni. Akkori tanára nem osztotta véleményét. Ő azonban nem adta fel ötletét, és miután elvégezte az egyetemet, 1962-ben elutazott Japánba, és felkereste az Onitsuka Tiger sportcipő gyártó céget. A tárgyalás során Knight próbált komoly üzleti partnernek tűnni, így ott helyben kitalált egy cégnevet - így született meg a Nike elődje, a Blue Ribbon Sports (BRS). A tárgyalás jól sikerült, így a következő évben megindult a Tiger cipők exportja az USA-ba - az első szállítmány összesen 200 pár cipőből állt. Az induló vállalkozás finanszírozására Knight és Bowerman fejenként 500 dollárt dobtak össze. Az első két évben Knight szabadidejében, helyi és regionális atlétika versenyeken a kocsija csomagtartójából árulta a Tiger cipőket.
A goffrisütő
Bowerman a vállalkozás beindításától kezdve megszállottan dolgozott a cipők fejlesztésén. Előbb a cipők felsőrészét igyekezett könnyebbé tenni, és nylon anyagot használva 1967-ben megalkotta a híres "Marathon" modellt; majd a cipő talpát vette célba, és a korábbi sima, habos szerkezetű talp helyett kikísérletezett egy rugalmas, rücskös gumitalpat. A rücskös gumi felületet úgy állította elő, hogy folyékony gumi keveréket öntött felesége gofrisütőjébe. Ez a talp szerkezet aztán örökre megváltoztatta a futócipők tervezését. A Nike 1974-ben piacra dobta a Waffel Trainert, a "gofritalpú" futócipőt, ami rövidesen a legnagyobb számban eladott edzőcipő lett amerikában.
1979-ben egy korábbi NASA alkalmazott, Frank Rudy segítségével született meg egy újabb jelentős innováció: a légtalp, a Nike Air Sole. Ennél a technológiánál a talp belsejébe épített műanyag membránokat gázzal töltik fel, melyek a becsapódáskor összenyomódnak, majd kirugóznak. A Nike piacra dobta első légtalpú futócipőjét, a Tailwindet, majd pár évvel később a hasonló technológiára épülő kosárlabda cipőt, az Air Jordant.
1987-ben megjelent az első Nike Air Max model, melynek légtalpa már jóval nagyobb párnázottságot biztosított elődeinél, és ennél a modellnél volt látható először a talp oldalán a talp belső szerkezete. Ezt további olyan újítások követték, mint a 2000-ben bevezetett új csillapítási technológia a Nike Shox, vagy a tavaly piacra dobott Nike Free, mely a mezítlábas futás élményét próbálja nyújtani viselőjének, a keresztirányban mélyen bordázott talpszerkezettel.
Istennő és pipa
1971-et írunk. Egyik éjszaka a cég első alkalmazottja, Jeff Johnson, a győzelem görög istennőjével, Nikével álmodik, és az ő nevét javasolja a felfutóban lévő cég számára. Knight pedig a "Dimension 6" névre szeretné keresztelni a céget. Végül Johnson ötlete győz. Így Knight 1971-ben megkéri egykori diákját, Carolyne Davidsont, hogy tervezzen egy olyan logót, ami feltűnhetne a futócipők oldalán. Ekkor született meg a Nike "pipa", mely a győzelem istennőjének, Nikének a szárnyát szimbolizálja. Knight ekkor 35 dollárt fizetett a logó terveiért. (12 évvel később, munkájának elismeréseként a Nike cég egy gyémántgyűrűt adományozott Carolyne Davidsonnak, rajta az általa tervezett Nike logóval, valamint meg nem nevezett mennyiségű Nike részvényt.)
Üzleti siker számokban
A kezdeti 200 pár cipő után a következő évben (1965) a cég egy főállású alkalmazottal forgalmazott 20,000 dollárt, melyből 3240 dollár nyereségük lett. 1966-ban nyitották meg első lerakatukat Santa Monicában, Kaliforniában. Ezután a Nike gyorsan növekedett, és egymás után nyitotta meg üzleteit szerte az országban. 1969-re a cég 20 alkalmazottal 300.000 dolláros forgalmat bonyolított. 1972-ben már 45 alkalmazottal működtek, és árbevételük majdnem két millió dollár volt, két évvel később pedig, elsősorban a Waffel Trainer cipő piaci sikerének köszönhetően már 250 alkalmazott termelte meg a 4,8 millió dolláros bevételt. A hetvenes évek végén a Nike árbevétele elérte a 270 millió dollárt, 1986-ra pedig meghaladta az egy milliárd dollárt. 2003-ban először a nemzetközi eladások meghaladták az amerikai piac forgalmát. A 2005-ös üzleti évben a Nike árbevétele 13,7 milliárd dolár volt, ami 12%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Hírességek
1973-ban Steve Prefontaine volt az első elit futó, aki Nike cipőben versenyzett. Két évvel később bekövetkezett halálakor Steve Prefontaine hét amerikai csúcsot tartott egyidejűleg, ő futott a leggyorsabban 2000 és 10000 méter között az összes távon. Ez a bravúr sem előtte, sem azóta senkinek sem sikerült. A bal oldali képen edzőjével, Bill Bowemannel látható. Az első futó, aki Nike cipőben nyer olimpiai érmet a brit Steve Ovett volt, aki 1980-ban Moszkvában 800 méteren aranyérmes lett 1:45:4-es idejével. Négy évvel később 58 Nike felszerelésben versenyző atléta összesen 65 érmet nyer a Los Angelesi Olimpián. A nyolcvanas évek közepére felfutott a Nike sportruházat üzletága is, melynek termékeit (pl. Wimbledon, Air Jordan) olyan nevek népszerűsítették, mint John McEnroe és Michael Jordan. A 2000-es Nyári Játékokon Sydneyben 25 sportág 2000 atlétája viselte a Nike termékeit.
Érdekesség
1990 májusában 60.000 pár Nike cipő esett a tengerbe egy viharban hánykolódó teherhajóról a Csendes-óceán északkeleti részén. Az 1991 és 1994 között partra sodródott cipők a rájuk rakódott szennyezések, kagylók és algák eltávolítása után hordhatóak maradtak, a kisodródott cipőket megtaláló halászok pedig gyűléseket szerveztek a cipők összepárosítása céljából.
Források/sources:
www.nike.com
http://xroads.virginia.edu/
www.trizera.com/jsp/nikehist.html
www.wikipedia.org/wiki/Nike,_Inc.
www.sneakerhead.com/manufacture-nike.html
http://www.goddess-gallery.com/
http://athletics2005.tripod.com/
http://www.europa.com/~bence/pre/bb.htm
Hasonló cikkek
Könyv jelenik meg Prefontaine életéről
1500 dollárért kelt el a mai Nike cipők prototípusa
Repülők helyett futócipők koptatták a kifutópályát
1400 kép a 2013-as Nike Félmaratonról
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498