Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 008 970 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Újabb tanulmány a maratonfutók szívéről

pen | 2012-01-12  | 25 hozzászólás
  • cimkék:
  • maraton, 
  • szívhalál, 
  • szív, 
  • egészség, 
  • betegség, 
  • futás 
Tweet

A napokban egy nagyobb mintán alapuló tanulmány látott napvilágot a maratonfutás egészségügyi kockázataival kapcsolatban. A New England Journal of Medicine orvosi szaklap legújabb számában bemutatott kutatás keretében 10,9 millió futó adatait elemezték, akik maratoni illetve félmaratoni versenyeket futottak az USA-ban 2000 és 2010 között. A tanulmány végkövetkeztetése az, hogy a verseny közben bekövetkező szívmegállás egyrészt ritka, másrészt pedig általában már létező szívbetegségek következménye. 

 

A kutatás során a 10,9 millió futóra vonatkozóan összese 59 olyan esetet találtak a kutatók, ahol a verseny közben vagy a versenyt követő egy órán belül következett be szívmegállás. Az ilyen esetekre vonatkozó adatokat a kutatók a versenyek egészségügyi személyzetével folytatott interjúk valamint a média híradások tanulmányozása alapján gyűjtötték össze. Az 59 esetből 42 végződött a futók halálával.

 

Így tehát 184.000 verseny résztvevőre jutott egy szívmegállás és 259.000 résztvevőre jutott egy haláleset. A kutatók szerint ezek a számok alacsonyabb kockázatot mutatnak, mint több korábbi tanulmány melyekben a főiskolás és egyetemi sportolók, triatlon versenyek résztvevői illetve egészséges, a kocogásnak nekifogó középkorú emberek körében bekövetkező hasonló haláleseteket vizsgáltak.

 

A tanulmány egyik szerzője, Dr. Aaron Baggish, aki a Massachusetts Általános Kórházban szívproblémákkal küzdő sportolókkal foglalkozik. Mint elmondta, véleménye szerint az utóbbi években megváltozott az amatőr sportolók hozzáállása a maratoni távhoz, és egyre többen úgy tekintenek a maratonra mint egy mindenki által legyőzhető kihívásra, egy olyan egészséges tevékenységre, mely segít megelőzni a szívbetegségeket. Így pedig egyre több olyan ember is megpróbálkozik a maraton lefutásával, akinek a családjában korábban már több szívbetegség is előfordult. „Ők azok, akiknek legnagyobb az esélye arra, hogy bajba kerüljenek." – figyelmeztet Dr. Baggish.

 

A kutatók által elemzett 59 szívmegállásos esetből 51-ben férfi sportolóról volt szó, és az esetek többsége maraton és nem félmaraton közben történt. 31 esetben tudták a kutatók meghatározni a kiváltó okokat, melyek többnyire artériák megkeményedése illetve elzáródása valamint megvastagodásos szívizom-elfajulás (hipertrófiás kardiomiopátia) voltak – ez utóbbi egy öröklött állapot is lehet. A 31 futó többsége nem tudott arról, hogy ilyen, már létező egészségügyi problémája van.

 

Baggish minden kezdő és tapasztalt futót arra bíztatna, hogy beszéljen orvosával arról, hogy az ő esetükben milyen, a szívet érintő kockázatai lehetnek a hosszútávfutásnak.

 

A Johns Hopkins Egyetem egyik szívspecialistája pedig kiemelte azokat a tüneteket, melyekre érdemes odafigyelni futás közben, ezek a mellkasi fájdalom, szédülés, szokatlan légszomj illetve a szokatlanul gyors szívverés.

 

Ugyanakkor az orvosi szaklapnak ugyanezen számában más orvosok bemutatták három olyan futó esetét is, akik a legutóbbi Boston Marathon lefutását követően szívinfarktust kaptak, és mindannyian túlélték azt. Az orvosok javasolták, hogy a versenyek egészségügyi személyzete különösen figyelje a bajba került futóknál az esetleges szívinfarktusra utaló jeleket. „Nem akarjuk visoznt eltántorítani az embereket a maraton futástól, hiszen a testmozgás pozitív hatásai közismertek." – írták jelentésükben az orvosok.

 

Dr. Gordon Tomaselli, az Amerikai Szív Szövetség (AHA) elnöke megnyugtatónak nevezte a tanulmányban szereplő alacsony számokat, és kijelentette: „Ha valakinek ehhez van kedve, lefutni egy maratont meglehetősen biztonságos vállalkozás." 

 

Forrás: hosted.ap.org

Hasonló cikkek

A mozgás segíthet helyrehozni a szívroham miatt károsodott szívet

Két futó meghalt a Philadelphia Marathonon

A hirtelen szívhalál és a sport

Életmódváltással, rendszeres mozgással az egészségért

A túlzott testedzés gyengítheti az immunrendszert

Még több hasonló cikk

Alberto Salazar második élete

Sokkal jobb, mint egy egyéni csúcs

150.000 fős kutatás készült a szív- és érrendszeri betegségek okairól

Aki kocog, tovább kocog és talán boldogabban

16 nappal a verseny után célba ért a London Marathon utolsó résztvevője

Nagy meleg várható a mai Boston Marathonon

Maraton egy kislányért

Futás: Kockázatos a maraton?

Megállni tilos?

Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs

25 hozzászólás

pen 4870 napja
pen képe

És egy kapcsolódó friss írás az MTSZ honlapján: 
Szerecse vagy előrelátás? 

zenoka 4870 napja
zenoka képe

hmm akkor ha volt a csaladba felmenonel szivinfarktus nem egy buta gondolat elmenni egy terhelesesre meg dokihoz a maraton elott..

Bozót 4870 napja
Bozót képe

Zeno, nem buta gondolat, bár sajnos rengeteg dolgot nem mutat ki az átlag vizsgálat :(  De nem vesztesz vele semmit, max nyerhetsz.

futókukac 4869 napja
futókukac képe

Nekem is van egy elég komoly Polar órám. Azzal a céllal, hogy nyomon követhessem a fejlődésem és hogy jobban tudjak edzeni a több edzés közben kapott adatok segítségével.

Viszont úgy gondolom, hogy van egy gond az egésszel. Az enyém már tud RR-t mérni ami ha jól tudom két szívdobbanás között "figyeli" a szivet és erről az intervallumról szolgáltat adatokat. Ez nagyon jó, és fontos ugyanis aki ért hozzá sok dolgot megtud állapítani belőle.

Pl.:mennyire van leterhelve az illető, kell-e pihenni 1-2 napot és még komolyabb dolgok is megállapíthatók belőle.

De ahogy írtam aki ért hozzá! Ha jól vagyok informálva egy kardiológus valószínű, hogy nem tudja kiértékelni ezeket az adatokat és akik értenek hozzá pénzt kérnek érte. Persze az ember ha az egészségéről van szó fizet, fizetne érte. De pl én már 1 hónapja próbálok időpontot kérni hiába, mert annyira elfoglaltak. :/

Így meg folyamatosan megvannak az adataim az edzésekről , de csak a pulzusomra (adott pulzus,megnyugvás, max-, és minimum pulzust) tudok hagyatkozni és onnan nem biztos, hogy kiderül ha van vmi turpisság. :/  Persze sokat kilehet olvasni abból is.

monique 4869 napja
monique képe

futókukac: esetleg korreláltathatod saját tapasztalataiddal, hogy mi változott az RR-ben, mielőtt visszaesett a teljesítményed, stb.

monique 4869 napja
monique képe

vizsgálat: amennyire láttam, szív UH-val már azért észre lehet venni dolgokat is, amit sima terheléses vizsgálaton nem. itt az oldalon valaki úgy járt, h sima vizsgálaton semmi, de UH-n már észrevettek elváltozást. :/

mtraining 4869 napja
mtraining képe

Szerecse vagy előrelátás?

A cikkben nagy valószínüség szerint a WPW nevü betegségröl van szó, amely a felfedezö három orvosról Wolf-Parkinson-White kapta a nevét. A szívben fejlödési rendellenességként kialakul egy úgynevezett járulékos idegköteg, amely a normál ingerületet elvezetheti más útra. Ebböl adódhat olykor indokolatlanul magas pulzus és rosszabb esetben kamrafibrilláció, amely hirtelen szívhalálhoz vezethet.

A katéteres beavatkozás során ezt a járulékos idegköteget égetik ki rádiófrekvenciával. A cikkel ellentétben ez nem szívmütét, hiszen nem vágnak, "csak" katétereket vezetnek a szívbe a combartériákon és a nyakon keresztül. Nincs altatás, nincs fájdalom.

A WPW-szindrómát a jobb EKG berendezések - akár a háziorvosé is - automatikusan kijelzi. Egyébként mindentöl függetlenül ajánlott az EKG és a szívultrahang vizsgálat. Bár az is hozzátartozik a dologhoz, hogy a vannak olyan rejtett - hirtelen halálhoz vezetö - szívbetegségek, amelyeket nem lehet kimutatni...

@futókukac... Az R-R a két szívdobbanás között eltelt idöt méri. Ebböl inkább az edzettségi illetve a pihentségi állapotodra lehet következtetni, szívbetegségekre nem igazán. A kardiológusok nem igazán foglalkoznak pulzusmérökkel... amelyek egyébként kételvezetéses EKG készülékeknek tekinthetök...

A klinikai gyakorlatban alkalmazott EKG készülékek 12 elvezetésesek... Pulzusmérövel a ritmuszavar is csak extrém esetben mutatható ki - bár, ha nem tud mérni, az már gyanús lehet ...

Lényeg a lényeg, hogy az orvosi kontroll sosem árt, mint ahogy az sem, ha a test jelzéseit figyelembe vesszük...

 

KoVerA 4868 napja
KoVerA képe

Ezen gondolkoztam az elmúlt hónapokban, mennyire érdemes kivizsgáltatnom magam- nem hiszem, hogy az eredménye befolyásolná a készülésemet...
Nem állnék le teljesen a futásról semmiépp, a maratont idén le KELL futnom. Persze nem mindenáron, de nem vagyok az a mazochista típus, úgyhogy nem hiszem, h túlerőltetném magam... Ráadásul a sarkam is tesz róla, h ne vigyem túlzásba. :(

Sityu 4868 napja
Sityu képe

És mégis hova kihez kell menni, ha az ember 100% biztonsággal meg akarja tudni, hogy minden rendben van a szívével és sportolhat tovább. Jómagam kb 5 éve futok rendszeresen. Fokozatosan emeltem a távot évi 1000 km-ről a jelenlegi 3000-re. Kb 3 évvel ezelött egy júliusi reggeli edzés után 2-3 órával rosszúl lettem. Nem kaptam levegőt, iszonyú nyomást éreztem a mellkasomon, ömlött rólam a víz és mindkét karom begörcsölt. Természetesen mentőt hívtunk akik még ott rátettek egy hordozható EKG-re és megállapították, hogy semmi bajom sincs a gép szerint. A görcs a karomban pedig tipikus pánik tünet. Kb fél óra múlva elmúlt minden bajom és még csak be sem vittek a kórházba, hanem szépen otthon hagytak. Másnap persze bementem a házi orvoshoz, aki megint EKG-ra tett és szó szerint elismételte azt amit a mentő orvos, és bevalotta hogy fogalma sincs hogy mi lehetett a rosszúllétem oka. Én meg szépen megnyugodtam, hogy minden renben van és pár hét kihagyás után újra kezdtem az edzéseket. A biztonság kedvéért azért vettem egy puizusmérőt . Ezután vettem észre hogy olykor-olykor teljesen indokolatlanul közepes intenzitás mellett a pulzusom felmegy 220 fölé is, legalábbis az óra szerint, mert én belül nem ezt éreztem. Úgy gondoltam , hogy így jár az aki  mindenből a legolcsóbb dechatlonost veszi, így hát egy időre hanyagoltam a pulzusmérést. Kb egy éve kaptam egy másik pulzus mérőt (egy kicsit komolyabbat), és megelepődve tapasztaltam ,hogy ez is a 220 fölé eső zónába ugrik néha. Ami még ennél is aggasztóbb, hogy az utóbbi 3 évben, ahhoz képest hogy 2 szeresére növeltem az edzésmennyiséget, nemhogy gyorsulnék de úgy érzem, hogy egyre lassabban futok.

Persze, lehet hogy hülyeséget csinálok és egyáltalán nem kéne futnom.

korpaZASZ 4868 napja
korpaZASZ képe

Találomra megnéztem egy áprilisi futásod (23.-a este), 9km, avg.153/max.223 egy nem túl erős tempónál. Ez a 223 normális nálad (főleg hogy nem 18 éves vagy már), vagy ez is egy kiugró érték volt? Számomra a 153as átlag is nagyon magasnak tűnik, de az még beleférhet, a tényleges max.-od függvényében.

Az is elgondolkodtató, hogy évi 3e km mellett lassulsz. 

mtraining 4868 napja
mtraining képe

Azért azt vegyétek figyelembe, hogy a pulzusmérök jelátvitelét a magasfeszültségü vezetékek - vasúti, vagy áram - néha megzavarhatja. A 220-230 as frekvencia tipikusan ilyen. Ha ilyenkor nem vagy biztos, de aggódsz, akkor állj meg azonnal, tapintsd ki a pulzusodat. Mérd 6 másodpercig, szorozd meg tízzel. Ebböl kb megkapod, hogy helyes-e az óra által mutatott érték vagy sem. Pont az ilyen zavaró tényezök miatt érdemes a maxpulzus értéket adott esetben korrigálni. 

@Sityu: magán kardiológus. EKG és szívultrahang. Ha szerencséd van, találsz olyan dokit, akinek van néme köze a sporthoz, bár ez elég ritka. Persze fizetni kell, de annyira nem veszélyes és foglalkozik veled.

Sityu 4868 napja
Sityu képe

A magasfeszültsgü vezetékben lehet valami, erre nem is gondoltam. A 9km-es futásaimat ugyanis a Budai felsőrakparton szoktam futni pont a villamosvonal mellett. Majd megnézem, hogy mit mutat amikor mondjuk a Kopaszi gáton futok. Egyébként mindig csak otthon veszem észre, hogy megint 220 felett jártam futás közben nem érzem.

victorhugo 4868 napja
victorhugo képe

Dr. Petrekanits Máté a TF-en.

http://www.mitsportoljak.hu/

 

Ha valaki, akkor ő tud hatékonyan segíteni.

2 év maratonfutás után elértem a 3 órás időt, amiben igencsak benne van az ő keze is.

Igaz volt előéletem, még a '90-es években duatlonoztam.

Gida 4868 napja
Gida képe

Pontosabban, ha már pulzusmérő órákról is szó esett. Decathlonos kütyük elfelejtve az biztos....Amik jók: Polarnal (W.I.N.D) Garmin, Suunto-nál már alapból 2,4Ghz-es jelávitele van ami még 20méterröl is veszi az adást a mellkaspánt-óra között. Nekem ilyen van már egy éve...és egyszer sem hibázott.

Az 5Khz-sek na azok amik szeretnek 230bpm -et is mutatni egy laza futáson. Pl: Polar RS 200, 300X..pfú de gyűlöltem...volt olyan amikor a footpodot zavarta be.

2,4Ghz= Jó (még akkor is jó ha már nagyon koszos a mellkaspánt)

5Khz= rossz, mert bezavarja az első villanyvezeték!!!

monique 4867 napja
monique képe

Gida, érdekes, lehet az is, hogy csak mellkaspántod mozdult be, mert nekem ilyen hibát nem csinált a polar rs200. koszos mellkaspántnak stb semmi köze a jelátviteli frekvenciához, inkább ahhoz van köze, hogy egyáltalán jól olvassa-e le a pulzust a cucc, mielőtt még átküldené a jeleket valamilyen frekvencián az órának. hja, kódolatlan órával meg olyan volt, h egyáltalán nem jelzett ki pulzust, ha bezavart neki valami a térben.

 

más, a 2,4ghz-es garmin mellkasi öv, attól függetlenül hogy 2,4 ghz-es :), bemozdul ha nem elég szoros, és akkor mér 200-as pulzust főleg futás elején. a pánt futás előtti bevizezése persze alap. 

 

a polar rs200-zal nem volt ilyen probléma, mert annak nem lazul ki a szíja olyan könnyen, ez az 1 előnye volt, mert amúgy valóban túlérzékeny a koszra (vagy vmire, a lényeg, akkor, ha nem mostam ki), ami nálam úgy jelentkezett h bemelegedés elején hiába volt bevizezve, lassan fogott jelet és összevissza mért, na ez lehetett 50 is meg 200 is, hol ez, hol az.

 

bezzeg a garmin olyan szépen csinálta az elmérést, hogy szinte elhittem neki. fokozatosan ment fel, aztán le aztán nyugiban volt. ezért tartott olyan sokáig, mire rájöttem, hogy csak a cucc picit túl laza.  bár most elgondolkoztam, h azért el kéne menni EKG-ra a biztonság kedvéért. :)

 

korpazasz, nem hinném hogy a 153-as átlag olyan magas pulzust jelentene. nekem ez pl. csak regeneráló pulzus. :) (210-es max mellett)

monique 4867 napja
monique képe

olyan magas pulzust jelentene = feltétlen olyan magas pulzust jelentene, kihagytam előbb azt a szót, bocs.

Gida 4866 napja
Gida képe

monique !

Az újjonnan vásárolt komplett Polar órámra (RS300x) úgy vigyáztam mint a szemem fényére, de ennek ellenére így is bemondta az unalmast kb egy év használat után.

Próbálkoztam mindenfélével, szorosabbra is állítottam a mellkasövet, kézzel is mostam.

Szervízben volt, de nem nagyon tudtak mit mondani...

Ugyanez volt a Polar bringásórámmal is (CS-100) összevissza mért ahogy jött az első villanyvezeték...direkt figyeltem.

Szóval lehet hogy csak én fogtam ki a xart, de a szervízben elmondák hogy az 5Khz miatt van :) Vegyek 2,4Ghz-et azzal tutira megyek. Idáíg tökéletes (Suunto t3d)

Alíg vártam hogy megszabaduljak a Polar órámtól mert csak idegesített a hülye mérése :)

Természetesen drágábbak a 2,4Ghz-es órák, de jobbak megbízhatóak.

monique 4860 napja
monique képe

az a polar mellkasi öv műanyag volt vagy textil alapú? mert a textil alapúakat tényleg tönkre lehet vágni hamar. fura, hogy ennyire más a tapasztalatod arról, hogy mi zavar be az 5khz-nek.

tomcsi 4859 napja
tomcsi képe

Sityu!

télleg pániktünetnek látszik...főleg ha a kiérkező doki semm talált semmit...nem egyedi eset a tiéd, ilyen társadalomban élünk...nekem is volt, megszólalni sem tudtam :-))

a lényeg rendezd a problémákat magad körül, és aludj éjjel...ez a kulcs...

ilyen kütyüt én is szeretnék, ezek szerint jó h nem vettem decatlonosat 20-ért akcióban...

spigott 4859 napja
spigott képe

Sziasztok!

Én írtam a cikket az MTSz honlapjára. Örülök, hogy foglalkoztok a témával. Én is voltam sima sportorvosi- terheléses EKG-vizsgálatokon, de nem mutatott semmi rendellenes görbét. A 24 órás EKG készülékkel mentem futni, és ott sikerült kiváltani a nagyon magas 220-as pulzust, ez volt a bizonyíték. Először nekem is azt mondták, biztos rossz a jeladó. De ezt megérzi az ember, piszkosul elkezdett nyomni a mellkasom, a fejemben is fokozott nyomást érztem. Le kell ellenőrizni, és ha nem tudod számolni, az baj...Amikor túlestem az ilyen rohamon, hirtelen ugrott vissza 130-40-re, de már nem tudtam tovább futni, mert a legkisebb terhelésre nagyon komoly értékre ugrott ismét. Olyan, mint ha bekapcsolna valami és két szívem lenne.

 

 

 

tomcsi 4858 napja
tomcsi képe

Spigott!

és akkor mi a teendő?

azon kívül hogy leállsz...gondolom nem a gyógyszer...

no beneveztem a párommal a Maratonfüredre...így tartom a tervezett ütemet...

spigott 4858 napja
spigott képe

Szia Tomcsi!

Ilyenkor meg kellett állnom és mély levegőket vettem a hasamba.Járok jógázni, sokat segít ilyenkor, hogy nyugodt maradjak. Van aki pánikol és az még rosszabb. Persze nem egy megnyugtató érzés, nézni és érezni 220-at.Gyógyszert nem akartam én sem, de a doki azt mondta, nem islehet, mert a 24órás gépen a hajnali pulzusom 25 volt és gyógyszerrel nem is verne.

Üdv, jó edzéseket!

tomcsi 4858 napja
tomcsi képe

Szia Spigott!

a baj hogy a tünetek bármire utalhatnak...a pániktól az infarktusig...lehet nálad is pánik?

vagy érszűkület? szívprobléma? vagy egyszerű kimerültség?

ha utóbbi, simán kevesebbet kett edzened és kész...mert gondolom nem 10 perc futás után jönnek a tünetek...

egy időben nekem is voltak pánikos tüneteim, mentem fűhoz-fához, a háziorvos kért ilyen 24 órás ekg-t is, de a kardiológus azt mondta teljesen felesleges...neki...azt mondja a pánikos dolgokat kell uralnom...mert a szívem jó...ebben lehet valami, mert futás közben sem érzek semmit, max nagy fáradtságot, szimpla kimerültséget...

Te sokat sportolsz?

maraton? hasonló?

 

köszi a jókívánságot, viszont Neked is!

spigott 4858 napja
spigott képe

Hali!

Nem pánikoltam az biztos, de jellemzően a hét második felében a 7-8. edzéstől volt, észrevettem, hogy minél fáradtabb vagyok, annál gyakrabban jön elő edzésen. Ha eszembe jutott, hogy milyen érzés amikor nyom a mellkesom, attól is bekapcsolt. PL. volt egy hely a futópályán, ahol többször is felugrott.

Szeptemberben kezdtem el az alapozást az ironman-re, heti 10-12 edzéssel.És ez túl soknak bizonyult a szívemnek.

tomcsi 4858 napja
tomcsi képe

aszmás :-))

akkor szimpla szívkifacsarásod volt :-))

sok sikertet ehhez, de éccel :-))

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb hírek
Húsvétkor megújulunk... 75
Gyűjts 2017 kilométert vagy fuss babakocsival 2017-ben is
Úszás - EO váltó a X. Dunaújvárosi 24 órás úszóváltón
Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények
Ultrafutás - célegyenesben a Spartathlon
Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs 7
Olimpia - Rió 2016 a számok tükrében 1
Terepfutás - kezdődik az UTMB és kísérőversenyei 1
Olimpia - eddigi magyar pontszerző eredmények 1
Olimpia - eddig 3 arany és egy ezüstérem a magyarok mérlege
Még több hír
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat