Futás: Még mindig Boston és a rekord
- cimkék:
- Ryan Hall,
- Boston Marathon,
- Geoffrey Mutai,
- IAAF,
- Marathon,
- boston,
- futás,
- maraton
A Boston Marathon szervezői egy nappal a verseny után bejelentették, kérni fogják az IAAF-től Mutai eredményének világcsúcsként való hitelesítését. Korábban ellenvéleményeket mutattam be, most következik pár vélemény a rekord mellett. És egy új IAAF szabály a női maratoni rekordokra vonatkozóan.
A szervezők szerint elfogadhatatlan, hogy az IAAF egy olyan maratonon futott rekordot utasít el, ami már akkor is verseny volt, amikor az IAAF még nem is létezett. A futók közül sokan a szervezőkkel értenek egyet, és felsorakoznak Mutai rekordja mellett.
Mutai maga így nyilatkozott a kérdésről: „Az IAAF-nek el kell jönnie Bostonba, és végignézni a pályát a starttól a célig. Ez 42 kilométer volt, ráadásul végig fel és le. Gebrselassie is 42 kilométert futott. Nem könnyű ez a helyzet.”
„Ezen a pályán született talán a legtöbb maratoni időeredmény az egész világon. Szinte minden nagy maratonfutó versenyzett itt. Nem szabad nem elismerni az itt született nagyszerű eredményt, ami minden kétséget kizáróan rekord.” - nyilatkozta az 1986-os Boston Marathon győztese, Rob de Castella. Castella még hozzátette, az IAAF elismeri a nyulak segítségével született világcsúcsokat, az iramfutók pedig legalább annyit segítenek egy versenyzőnek, mint a lejtés vagy a hátszél.
Tom Grilk, a Bostoni Atlétikai Szövetség vezetője szerint a 115 éves versenyen nem fognak változtatni akkor sem, ha az itt elért eredményeket nem fogadja el az IAAF. A futók tudni fogják az eredményeket, függetlenül attól, hogy mit írnak a hivatalos rekordok listájára. „Mi ugyanazt fogjuk csinálni a jövőben is, amit már 100 éve: elsütjük a rajtpisztolyt, és azt mondjuk, ’Hajrá’.”
Ryan Hall úgy nyilatkozott, nem lesz csalódott, ha nem ismerik el hivatalos amerikai rekordnak az időeredményét, mert ő hétfőn 2:04-es maratonista lett, és ez az ami szerinte számít, erre nagyon büszke. „Jövőre visszajövök Bostonba. Csak le kell faragnom még négy percet az időmből, és meglátom, azzal lehet-e majd nyerni.” – mondta.
A 24.390 indulóból 23.930 ért célba hétfőn. 1288 futót kellett egészségügyi ellátásban részesíteni, közülük 73-an kerültek kórházba, de már mindannyian jól vannak.
Új női maratoni rekord szabály készül
További érdekes maratoni rekord hír, hogy április 17-i ülésén az IAAF illetékes bizottsága azt javasolta, hogy a jövőben kétféle maratoni rekordot tartsanak nyilván a nőknél, azaz különböztessék meg a csak-női és a vegyes versenyeken született eredményeket. Az új szabályt augusztusban fogadhatja el az IAAF. Jelenleg mindkét rekord lista első helyét Paula Radcliffe foglalja el, vegyes versenyen futotta a jelenleg is érvényes 2:15:25-ös világcsúcsot, de csak-női versenyen is ő volt eddig a világon a leggyorsabb, 2:17:42-es idejével.
Forrás: sportsillustrated.cnn.com, telegraph.co.uk
Kép: iaaf.org
Hasonló cikkek
Futás: Megvan a Boston Marathon elit mezőnyének névsora
Futás: Merga és Kosgei nyerte a Boston Marathont
Futás: Ryan Hall rajthoz áll a 2011-es Boston Marathonon
Boston Marathon: Cheruiyot hatalmas pályacsúcsot futott
21 hozzászólás
hát de többek között azért nem fogadja el a pályát az iaaf mert túl egyenes így könnyen lehet hátszél anélkül h szembeszél ellensúlyozná..
Szerintem mindenkit sokkolt az eredmény. -:) Az tény, hogy erős hátszél volt, de szerintem az is szerepet játszott az eredményben, hogy Ryan Hall a tavalyi rossz éve(? A tavalyi évi nyilatkozatokból úgy nézet ki, hogy "túl edzés" történt) után nagyon bizonyítani akart.(Egy kicsit most ő volt a nyúl, amit önként vállalt). A térképeket nézegetve nekem ez nem éppen egyenes pálya. -:) Tény, hogy nagy kanyar nincs benne. Mindenki azt mondja dimbes-dombos jó lenne tudni, hogy mennyire. -:)
elvileg a heartbreak hill egy 5%-os emelkedő. meg van benne sok lejtő is. ez jó is meg rossz is, gondolom :)
olvastam 1 érdekeset, azt, hogy az egyenes pálya és az általános széljárás miatt általában egy kis szembeszélben futnak az esetek nagyobb részében és ezért számít lassúnak a pálya..
jaja, ryan hall nagyon tolta :)
(az egyenes pályát nyilván nem szó szerint kell érteni, de a rajt meg a cél túl messze van.)
ezek mind érzelmekre ható és nem tényekkel dolgozó érvek, és annyit is érnek. a kaparás a bostoni szervezők részéről pedig kicsit hitelesebb lenne, ha a verseny előtt folyamodtak volna az IAAF-hez a pálya elfogadásáért.
Azazelloval maximálisan egyetértek. A szabályok ismertek mindenki számára,ennek tudatában ki-ki eldöntheti, melyik versenyen indul el. Bostonban nem lehet világcsúcsot futni, de WR ide, vagy oda ez egy kivételes, legendás verseny lesz mindig is.
Konkrétan az a baj ezzel a ku... élettel, hogy agyon szabályozott és sajnos ez is. Megcsinálta és az a véleményem, hogy ezt nem nagyon fogják egyhamar túlszárnyalni ez a WR és kész, mert innentől minden nagy ezt akarja majd megfutni.
BíróKaraj: ha már olyan remek formában volt, hogy WR-t dönthetett volna, miért nem olyan pályára ment megfutni, ahol elismerték volna? :) a válaszom: azért, mert más pályán nem lett volna WR idő. azaz, nem is volt WR formában.
Még annyit, azért hozzá kell tenni, hogy mindenki bárhol futhat saját költségén, de minden más eset a menedzsereken, verseny rendezőkön és a szponzorokon múlik. -:)
Valamikor évekkel ezelőtt atom-tól azt tanultam, hogy nettó negatív szintemelkedésű pályán futott időeredmény nem lehet PB. Valami határt szabni kell.
Sziasztok!
Ott voltam egy hete Bostonban, a beszámoló, útleírás olvasható az indexes futóbolondok topicban. A pályáról: sík szakasz szinte nincs benne, vagy lejt, vagy emelkedik. Keményebb, hosszabb emelkedő nincs benne. Hopkintonból indulva egy 2x1 sávos vidéki főúton visz Boston felé, az elején nagyobb lejtéssel, kisebb falvakon, városokon át. A főút vezetése maga kanyarog, de nem vészes, az első igazi kanyar kb 28 km-nél van jobbra, amikor a korábban említett főutat elhagyjuk, Ezt követően még talán 3-4 db 90 fokos kanyar van.
A szél valóban (döntően) hátulról fújt és sokat segített, ugyanakkor a sűrű mezőny, az erdős részek, később a bostoni épületek miatt nem úgy kell elképzelni ezt a kb 30 km/h szelet, mintha a Hortobágyon kaptuk volna hátba. Ennek ellenére egészen biztos, hogy jobb volt ebben az irányban futni, mntha Bostonból futottunk volna Hopkinton felé :-))
Mindezek ellenére azt gondolom, Bostont egy hete könnyebb volt megfutni, mint egy síkterepi körmaratont, így azokkal a véleményekkel tudok inkább egyetérteni, akik nem tekintik hivatalosan világcsúcsnak a Bostonban született győztes időt.
bajai: egy kicsit bonyolultabb a szabály, de teljesen egyértelműen le van írva az IAAF/AIMS szabályzatában. A pálya lejtése a rajt és a cél között nem lehet nagyobb 1 ezreléknél (vagyis 42,2 méternél), és a rajt-cél távolság nem lehet nagyobb légvonalban a teljes táv felénél. (Ez a többi utcai távra is hasonlóan vonatkozik.) A bostoni pálya ennek nem felel meg.
Amúgy az én emlékeim is hajaznak V42-éire, vártam, csak vártam a híres Heartbreak Hill-t, aztán egyszercsak a célban voltam :). De azért elég kellemetlenül apró-hullámzott az útvonal a dombocskákon, alul-felüljárókon. Ja, és hátszél az éppen nem sok volt 2007-ben :).
Én is ott voltam múlt hétfőn. Közel sem volt olyan erős szél, mint a híradásokban írták, előzőleg 15-25 mérföld/óra szél jósoltak, ettől jóval gyengébb volt. Ez abban is látszott, hogy végig látótávolságban futott egy srác egy amerikai zászlóval, és végig szépen vízszintesen állt a zászló, erős hátszélben ez elképzelhetetlen lett volna (mivel melllőlem indult, 100%, hogy nem volt kimerevítve, mert a rajtban még lefele konyult).
Futottam már Berlinben, Párizsban is, a bostoni azért egy jóval nehezebb pálya. A Heartbreak Hillt kétszer is megfutottam, vasárnap edzésként, hétfőn pedig a versenyen, kb. úgy kell elképzelni, mint ha a Tabánból a Palota úton felfutna a Várba. Nemolyan vészes, de 21 mérföldnél, azért nem esik olyan jól :). Newtonban még előtte is van pár domb, ez első szerintem meredekebb a Heartbreak Hillnél, csak jólval rövidebb.
@kreki: A kvalifikációs időt könnyen meg tudod futni. Onnan már csak pénzt kell szorgalmasan gyűjtögetni, és figyelni kell a regisztrációra. De megéri, páratlan élmény!
nos, érdekes hogy valakinek összetöri a szívét a heartbreak hill, valaki meg észre sem veszi hogy ott van. :))
@monique: A Heartbreak Hillben az a legjobb, hogy a lejtőn utána jön a Boston College sok (besörözött :) ) hallgatóval. Na, ezek tudnak ám hangulatot csinálni :)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Kicsit műbalhénak tűnik ez, nem? A verseny előtt is tudta mindenki, hogy a pályát nem fogadja el az IAAF, akkor most utólag, mire ez. Persze lehet ez maraton világrekord. Nem IAAF. De IAAF világrekord meg nem lehet, ha egyszer meg lett mondva, hogy mitől az. Vagy nem értek valamit? Mert akkor holnap leugrok 42 km magasról és 10 perc alatt teljesítem a távot :).