Schmitt Pált választották a Nemzet Sportolói közé
Mi bizonyára mást nagyobb örömmel láttunk volna Grosics helyére, de Schmitt Pált, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnökét, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagját választották a Nemzet Sportolói új, 12. tagjának. A Nemzet Sportolóinak javaslatáról a kormány dönt.
A Nemzet Sportolója az a személy lehet, aki a hatvanadik életévét betöltötte, sportolóként kimagasló eredményt ért el, és aktív sportpályafutását követően is fontos szerepet töltött be a hazai sportéletben – a feltételeknek "maximálisan megfelel a sportvezető", aki 2010 és 2012 között Magyarország elnöke volt - olvasható a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján. A Nemzet Sportolóit tömörítő társaságban Grosics Gyula, az Aranycsapat legendás kapusának halálával üresedett meg egy hely még júniusban.
Schmitt Pál azt nyilatkozta, hogy "óriási megtiszteltetés" számára a megválasztás. "Számomra az a legfontosabb, ha a saját sporttársaim, akikkel az elmúlt ötven évben előbb együtt versenyeztem, majd sportvezetőként együtt dolgoztam, gondolják úgy, hogy méltó vagyok a címre. Sportvezetőként továbbra is a magyar sport javára kívánok dolgozni mint a NOB tagja" – mondta Schmitt Pál, aki azután bukott meg államfőként, hogy kisdoktori dolgozata kapcsán plágiumbotrányba keveredett.
A korábbi klasszis párbajtőröző kétszeres olimpiai bajnoknak (1968 Mexikó, 1972 München) és kétszeres világbajnoknak (1970 Ankara, 1971 Bécs) vallhatja magát csapatban, emellett 1965-ben főiskolai csapatvilágbajnoki címet nyert Budapesten, 1972-ben egyéni összetettben győzött a világkupán, továbbá háromszoros egyéni magyar bajnok.
A Nemzet Sportolói jelenleg: Balczó András, Buzánszky Jenő, Földi Imre, Hammerl László, Bíróné Keleti Ágnes, Kárpáti György, Kulcsár Győző, Portisch Lajos, Sági Györgyné Rejtő Ildikó, Székely Éva és Welter Györgyné Ivánkay Mária. Halálukig a cím birtokosai voltak: Puskás Ferenc, Zsivótzky Gyula, Polyák Imre, Albert Flórián, Gyarmati Dezső és Grosics Gyula.
Forrás: hvg.hu
Kép: MTI Fotó/Beliczay László
Hasonló cikkek
Magyar Zoltán a Nemzet Sportolói közt
A Nemzet Sportolói döntenek új tagjukról
Átadták a Jó tanuló - jó sportoló díjakat
A sportújságírók szerint Hosszú az ötödik legjobb volt 2015-ben
24 hozzászólás
"Sportvezetőként továbbra is a magyar sport javára kívánok dolgozni."
Nem egészen értem, miért szolgálta a magyar sport érdekeit, hogy bojkottáltuk a Los Angeles-i olimpiát 1984-ben. Akkoriban ő volt a MOB főtitkára.
Azt sem értem, ha le tudott mondani államfői tisztségéről, akkor miért nem tud havi félmillió nettóról lemondani. A Nemzet Sportolója cím többet érdemel annál, hogy vitatható "példaképekkel" töltsék föl a társaságot.
Egy pillanat! Itt a sportolót értékelték, azért kétszeres olimpiai aranyérmes, kétszeres világbajnoki cím, nem semmi, és életének az a része a legnagyobb tiszteletet érdemli, itt pedig arról van szó!!!
Lélek: 1984.-ben kis hazánk melyik országnak volt a "szövetségese"? Ott a válasz!
Tehát ismétlem, itt a sportolóról, az olimpikonról, a kétszeres világbajnokról van szó!!!
ezeknek semmi sem szent, bármit keresztülvernek, ezért politikusok...mivel betöltötte a kort, üresedés is van, betolták...éljenek az öregek :-)
Feri!
A figyelmetlenség vagy a funkcionális analfabétizmus irányába akarod terelni a vitát?
"A Nemzet Sportolója az a személy lehet, aki a hatvanadik életévét betöltötte, sportolóként kimagasló eredményt ért el, és aktív sportpályafutását követően is fontos szerepet töltött be a hazai sportéletben "
Tehát megismétlem: példaképekről van szó.
Tudom, hogy 1984-ben megszállt ország voltunk. A sportvezetők is kollaboráltak a megszállókkal. Nem a sportolók érdekeit képviselték, hanem a pártállami akarat transzmissziós szíjai voltak. Schmitt 1984-ben fontos szerepet töltött be a sportéletben. Neki a transzmisszió fontosabb volt a részvételnél. Nem vitatom, hogy kiváló sportoló volt.
Farkas Péter is kiváló birkozó volt. Sportolóként ő is példakép lehet. De csak sportolóként.
A kollaborálás nem volt kötelező. Balczónál vagy Grosicsnál föl sem merül, hogy kollaboránsok lettek volna.
Feri! Most állítólag demokrácia van. Szeretném, ha igazii demokrácia lenne és nem "népi". Szerintet mit ér egy olyan társaság, amelyiket vithatható értékrendű tagokkal töltenek föl. Schmittnek lehetne annyi tartása, hogy ne fogadja el a jelölést. Amikor lemondott a köztásrsasági elnöki címéről, akkor mindezt végiggondolta, sőt még a kétharmad is elfogadta ezt a döntését. Ellenszavazat nélkül.
Sajnos, a demokrácia olyan, hogy minden nap ápolni kell. Megér Schmitt tagsága annyit, hogy a Nemzet Spotólinak Társaságának megbecsültsége kiüresedjen? Miért kell a politikusoknak mindent lerántaniuk a saját, alávaló szintjükre?
Re: S.P. betöltötte 60. életévét, sportolóként kimagasló sikereket ért el, majd később fontos szerepet töltött be a hazai sportéletben, mint a MOB vezetője, és a NOB. egyik vezetője, tehát ő megfelelt ezen feltételeknek, az hogy volt egy plágiumügye az nem ezen testülethez tartozott, hanem az ELTE megfelelő bizottságához, akik meg is fosztották a doktori fokozattól. (ha jól tudom ő pert indított ezen döntés ellen, nem tudom, hogyan áll e per, mert ha esetleg megnyerné akkor érdekes helyzet állna elő..)
Én igaz, hogy történelem szakon végeztem, de pontosan nem ismerem, sőt nem is ismerjük ( nem kutatott) az 1984.-es döntés kulisszatitkait. Viszont felteszem, hogyha tiltakozásul lemond, akkor hazánk elmegy az olimpiai játékokra? Vagy ha picit visszamegyünk az időben, az 1980.-as Moszkvai Olimpiára kik is nem mentek el? Bármely "nyugati" sportvezető lemondott? Én egyről sem tudok...
Történelmietlen az a kérdés, hogy mi lett volna ha...mi lett volna ha ki sem alakul az emberiség....
Feri,
"1984.-ben kis hazánk melyik országnak volt a "szövetségese"? Ott a válasz!"
Tehát ha valaki egy rossz rendszert szolgál (ki) igencsak magas, jól fizetett pozícióban, ráadásul tevékenysége során épp azok ellen vét, azoknak a többéves munkáját teszi semmivé, akiket a munkájával - elvben - segítenie kellene (nem akarom még egyszer a "szolgálni" szót használni), akkor őt nyugodtan nevezzük később a körülmények szerencsétlen áldozatának, és juttassunk neki olyan pozíciót, ami _valóban_ csak a kivételes nagyságokat illetné meg?
smitpál sportolói szempontból nem kivételes (az összes címe ellenére sem, ilyen portfólióval más is rendelkezik), emberi szempontból pedig mélyen a 0 alatti tartományban leledzik. Márpedig egy példakép rendszerint attól példakép, hogy nem csak a teljesítménye, de az emberi kvalitásai is kiemelkedőek.
smitpál "emberi kvalitásai" pedig nem érdemlik meg azt az időt és áramot, amit most erre a hozzászólásra pazaroltam.
A MOB-közgyűlésen egyetlen ember, a Magyar Kézilabda Szövetség által delegált dr. Jacsó István nem szavazta meg a távolmaradást. Mellette még három személy akadt, aki tartózkodott: Békesi László, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, Bogár Pál, az 1955-ös Európa-bajnok kosárlabdacsapat kapitánya, és még valaki, akit azóta sem sikerült beazonosítani.
Schmitt Pál részt sem vett ezen a szavazáson.
A nyugati sportvezetők lemondásával kapcsolatos párhuzamot nem értem. Melyiküket választották a nemzet sportolójává és melyiküknek volt plágiumügye?
Azt nem vitatom, hogy Schmittnek fontos szerepe volt a bojkottban, de a bojkott sötét oldalán. A diktatúrához volt lojális és nem a sporthoz.
A 84-es bojkott legnagyobb vesztesei:
én egyetértek Farkas Péterrel, termeljen mindenki vadkendert...vagy mit tenyészett :-))
Palcsika meg túlélte a rendszerváltást...önmagában nagyszám...arc és nyelv nyilván szükségeltetik hozzá...
Liverpool: igen, ez egy örök dilemma, hogy együttmüködni, és mérsékelni a szélsőségeket, és lassan átalakítani a rendszert, vagy ellenállni, mereven, és legyőzni a rendszer. A történelem mindkét esetre szolgál példákat!
Az, hogy ki-ki ellen vét, vagy nem el lehet vitatkozni, hiszen a NOB vezetésben sok sportdiplomáciai sikert elérhetett.
S.P valóban kivételeset teljesített sportolóként, hiszen nem olyan nagyon sok ember büszkélkedhet olimpiai bajnoki címmel
Lélek: Ha tehát részt sem vett a szavazáson akkor hogyan szavazhatott ellene? Én azért írtam a nyugati sportvezetőket, mert mint írtam az 1980.-as Moszkvai olimpián tudtommal egyetlen nyugati (értsd NATO tag) állam sem vett részt, az ottani sportvezetők lemondással tiltakoztak a távolmaradás ellen? Én nem tudok róla.
Itt az a baj, hogy a politikusról vitatkozunk nem a sportolóról, több magyar politikus sportoló, gondoljunk csak Bajnai Gordonra aki kapus, Gyurcsány Ferencre aki futó, Horm Gyulára aki teniszező, Orbán Viktorra a ki focista ( most ne vitatkozunk róla, hogy milyen szinvonalon sportolnak) nos ha a kapus kivéd egy 11-est, gratulálok neki, ha a futó szenzációsan jó idővel fut le egy távot gratulálok neki, vagy ha a focista lő egy gólt gratulálok neki, hogy politikusként mond valamit akkor arról megvan a véleményem, de azt különválasztom asportolói teljesítményétől!
Tehát válasszuk külön a politikust itt is a sportolótól!!!
Itt az a baj, hogy Schmitt Pálon kívűl legalább öt olyan embert választhattak volna akiknél fel sem merül az, hogy politikusként vagy sportolóként értékeljük.
Egy ilyen elit klubnál ahol le van korlátozva a megválasztható tagok száma, ott elvárható lenne, hogy a mindenkori politikai vezetés fogja vissza magát és olyan tagokat válasszon akik az egész nemzet számára elfogadhatóak.
Feri
"Én igaz, hogy történelem szakon végeztem, de pontosan nem ismerem, sőt nem is ismerjük ( nem kutatott) az 1984.-es döntés kulisszatitkait. Viszont felteszem, hogyha tiltakozásul lemond, akkor hazánk elmegy az olimpiai játékokra?"
Elég jól ismertek a döntés "kulisszatitkai". smitpál azért nem szavazott, mert a szavazás időpontjára gyorsan talált magának valami ötezredrangú bulgáriai "szakmai konferenciát", ahová elutazhatott, hiszen az olimpiai részvételről való döntés nyilván nem volt olyan fajsúlyú dolog, amin neki részt kellett volna vennie. És igen, egy normális országban akkor is lemond egy közlekedési miniszter, ha pl. vasúti tömegkatasztrófa történik (pedig nyilván nem ő állította át rosszul a váltót, és a lemondása nem hozza vissza az életbe az áldozatokat), vagy bárki más _felelős_ vezető, ha a saját szakterületén valami vállalhatatlan történik. Mert a vezetői pozíció felelősséggel is jár, csak nálunk szokás a botrányos helyzetekben is másra mutogatni, hogy "de bezzeg ő", meg "de hát ő sem", és az utolsó pillanatig kapaszkodni az íróasztalunkba (meg az azzal járó fizetésbe).
"örök dilemma, hogy együttmüködni, és mérsékelni a szélsőségeket, és lassan átalakítani a rendszert, vagy ellenállni, mereven, és legyőzni a rendszer."
Mérsékelni a szélsőségeket? Lassan átalakítani a rendszert? Ellenállni mereven? Na ne nevettess, a szóban forgó egyed pályafutására egyedül a mindenkori maximális haszonlesés volt a jellemző, nem pedig az akár óvatos, akár radikális szembenállás. Kiemelt pozíció a cucilizmusban, a gengszterváltás után pedig először a maszop-nak való felajánlkozás, majd gyors átigazolás a másik oldalra, a villámgyors "álamfői" megszégyenülés után pedig az örökéletig tartó különjuttatások orrba-szájba való halmozása titkárnőstül, lakásostul, autóstul?
Most őszintén: szerinted ilyen egy példakép? Ezt kellene követendőnek tartaniuk a mai fiataloknak, ilyen pályát kellene nekik is befutniuk?
Schmitt Pál sportvezetői ténykedése is erősen vitatható a Los Angeles-i bojkott kapcsán. Sport tárgyú doktorijára sem lehet büszke.
Egy főtitkárnak nem kellett volna ott lennie a szavazáson? A gyávák ősi trükkje az, hogy megfutamodnak. Nem a lemondást vártam tőle, hanem a gerinces kiállást.
Moszkvában Seb Coe és Steve Ovett is nyert, igaz egyéni sportolóként. Los Angelesben viszont csak erdélyi és délvidéki magyarok indultak és ők is román vagy jugó színekben.
Szíved joga, hogy különválaszd a politikust a sportolótól. Ha Schmitt Pálnál eltekintünk a politikusi "teljesítményétől", akkor pusztán a sportvezetői múltjában. meg a sporttal kapcsolatos doktorijában is találunk kidőlt csontvázakat.
Történészként biztosan találhatsz Hitler esetében is pozitívumokat. 1936-ban például emlékezetes téli és nyári olimpiákat rendeztek a németek Garmisch-Partenkirchenben és Berlinben. A rákövetkező kilenc évtől pedig tekintsünk el! Nem mellesleg két olimpia is kimaradt 1940-ben és 1944-ben.
A Nemzet sportója cím,mint a Nemzet színésze 12-12 promines személyt számlál. Amikor
az a sajnálatos esemény,hogy egyikük elmegy közülük.Akkor az élők,a tizenegyek választanak maguk mellé tizenkettediket. TEHÁT ŐK választották. DEMOKRATIKUSAN.
Az egy másik tészta,hogy ez most nem annyira szerencsés.Lehet ezen is lovagolni megint.
Liverpool: lehet kis betűvel írni más nevét, de én nem vagyok benne biztos, hogy használ neked személy szerint, neki meg nem árt...
Most ki, hogy értelmezi, nem volt ott nem szavazta meg....elhúzott mivel nem értett egyet vele, tehát ha úgy teszem fel a kérdést, hogy megszavazta a távolmaradást, a helyes, tényeknek megfelelő válasz, hogy nem szavazta meg, hiszen a listán nem olvashatjuk ott a nevét!
Ismét leírom, válaszuk szét a sportolói pályafutást, a politikusitól, nem ugyanaz.
Fentartom, hogy a sporteredményei példaértékűek, a politikai pályafutásában vannak nagyon is vitatható elemek.
Lélek: nem tudjuk, hogy mi történt a kulisszák mögött, de ha az egész bizottság nem szavazza meg a távolmaradást, akkor mi van?
Érdekes, hogy Major Tamás, vagy Gobbi Hilda esetén nem lehet egy rossz szót sem hallani, pedig 1945. tavaszán nagyon is megrostálták a magyar szinésztársadalmat, fő szempont a vörös szinű könyvecske megléte volt, ha nem volt az illetőnek akkor nemhogy a Nemzeti Szinházba, de még másik szinházakba sem nagyon vették fel, ennek következtében nagyon sok kiváló szinésznek derékba tört a pályája, erről érdekes módón soha nem hallani, lehet, hogy a vörös csillagos párttag könyv miatt?
De az előttem szólónak igaza volt, demokratikusan megválasztották, a többség mellette döntött, tessék panaszt tenni nekik!!!
Egy politikussá züllött vívót választanak a Nemzet Sportolójává. Pedig ez a társaság megőrizhette volna a méltóságát és a tekintélyét.
Egyetértek Gr.Ch.Pitbull-lal. Schmitt helyében én sem fogadnám el a jelölést.
"Most ki, hogy értelmezi, nem volt ott nem szavazta meg....elhúzott mivel nem értett egyet vele, tehát ha úgy teszem fel a kérdést, hogy megszavazta a távolmaradást, a helyes, tényeknek megfelelő válasz, hogy nem szavazta meg, hiszen a listán nem olvashatjuk ott a nevét!"
Feri, nem tudom, töltöttél-e be valaha életed során vezetői pozíciót, amikor pl. egy nagyobb csoport, netán egy szervezet első számú képviselőjeként, "arca"-ként kellett viselkednek, megnyilvánulnod. A leírtak alapján nem, de ha mégis, akkor :(((((
"Ismét leírom, válaszuk szét a sportolói pályafutást, a politikusitól, nem ugyanaz."
A szavazásról való távolmaradása nem a sportolói, hanem a sportvezetői pályafutásának volt a része, gondolom, ez még számodra is egyértelmű. Márpedig smitpál (a "magyar nyelv ápolását" meghirdető, de helyesen írni is képtelen öntelt bohócot ugyan hadd ne tartsam már méltónak arra, hogy ragaszkodnom kelljen a neve helyes leírásához) sokkal inkább a sportvezetői, és nem a psortolói múltjából él - nézd csak meg, mivel is indokolta pl. Deutch Tamás a mellette szóló döntés megalapozottságát.
Mint sportoló,nyílván megfelel a feltételeknek.Megfelel,megválasztható és a döntnökök a tizenegyek így döntöttek valamiért.A miértet ők tudják.Én azt gondolom a sportóló Schmitt Pál minden zokszó nélkül megkaphatta. Viszont ő nem "csak" sportoló. Rajta már találtak fogást.Az egy másik kérdés,hogy politikai ellenlábasának Gy."elkúrtuk" Ferencnek senki sem lovagolt a valahól eltünt diplomáján, amit ugyebár ő is eléggé összeollózott....Ebbe a társaságba bekerülni,a tizenkettek közé rang,megbecsülés és nem csak dicsőség,hanem anyagi elismerés is. Na ezért is,és leginkább ezért kéne nem elfogadni. Schmitt Pálról sok mindent el lehet mondani de,hogy szüksége lenne anyagi elismerésre azt nem. Nyilván a jelöltek kozött számos olyan akad akivel az élet mostohábban bánt bánt mint vele. Ott talán nagyobb szükség volna......
Lélek: Mára a politikus szónak negatív kicsengése van-sajnos....de azért van olyan politikus aki nem ennyire negatív...Egyetértesz gr.Ch....vannak még csodák...
Liverpool: Továbbra is fenntartom, hogy nem szavazta meg a távolmaradást, hiszen nincs a listán ott a neve....
Nézd mikor még szállodai recepciós voltam, volt ott egy visszatérő vendég, akinek a fia S.P sofőrje volt ( mármint a hivatalos útjain) ő csak, és csakis jót mondott az illetőről, márpedig ő mindennap több órán keresztül együtt volt vele......
Sportvezetői múlt, ha jól emlékszem a NOB elnökhelyettese is volt, te tudol még ilyen beosztású magyar emberről?
Ja: Deutsch Tamás, régebben Deutsch-Für Tamás ( vagy fordítva?) Ha jól tudom.
Lehet bárki nevét kis betűvel írni, de semmin nem változtat....
aszonta ez a drága Palika a tv-ben, "nem zajolhat le nélküle esemény"...ezt Hegedűs Csabával kapcsolatban mondta...magyar ember...doktorátus és egyéb papírral a háta mögött...nemzet sportolója stb...
Nekem már akkor felfordul a gyomrom töle amikor meglátom! Rávetettem magam a tv távirányítójára, hogy megnyomjam a piros gombot, de sajnos nem voltam olyan gyors, hogy a Tomcsi által idézett mondatot még ne hallhattam volna. Az élete egyetlen "érdeme", hogy mindig pontosan tudta, hogy melyik politikai elitnek tolja le a nadrágját és fogja mega a bokáját!
nem olvastam utána hol született, de szerintem vidéken, az ízességéből leszűrve ahogy beszél...csak kikupálódott :-)
piros...???...felakartad venni? :-)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Rinicérosz vastagságú bőr van az arcán!
De azok is magukba nézhetnének akik rá szavaztak. Sok olyan sportoló van az országban akik komolyabb eredményeket értek el, nem csapatban hanem egyéniben és egyik napról a másikra élnek.