48 órás túlélőverseny bringával a nyakban
„Ha az a triatlon cucc Hawaii-on már nem hoz lázba, próbáld ki ezt" – hirdetik versenyüket a Spartan Death Race szervezői. Maguk is triatlonisták és ultramaratonisták, így tudják, miről beszélnek. De a verseny, amit 2007-ben kitaláltak és azóta is minden évben megrendeznek Pittsfieldben, elég messze van a triatlontól.
A verseny szervezői egyszerűen a youmaydie.com (kb: akármegishalhatsz.com) címet regisztrálták rendezvényük számára az interneten. Bár nem kinyírni akarják a versenyzőket, a kialakított pálya és a kapcsolódó feladatok szinte teljesíthetetlenek. És a nevezési lapon amolyan kedves figyelmeztetésként ott szerepel a „Tudomásul veszem, hogy akár meg is halhatok" mondat.
Leginkább egy akadálypálya és egy túlélőverseny keverékére emlékeztet a kihívás, melynek pályája szintes terepen, bozótos erdőben, sáros patakban, tófenéken és szögesdrótok alatt van kitűzve. A feladatok között a folyóban futás, a terepbringázás és az úszás a legkönnyebbek. A nehezebbek közé tartozik a farönk kiásása és kilométereken keresztül történő cipelése, a tűzifa hasogatás, a puszta kézzel történő trágyapakolás, a kerékpárváz cipelése hegyre fel és hegyről le, a sziklaemelgetés vagy éppen a vízesés megmászása egy vödörnyi kaviccsal a kézben.
Bár sok az értelmetlen feladat, azért a fizikai kihívások között vannak olyanok is, melyek a helyi farmereknek tényleges segítséget nyújtanak – nem véletlenül, hiszen a versenyt az egyik szervező és a szomszédjai tulajdonában lévő farmok területén rendezik.
A fizikai feladatok mellett a szervezők tesztelik a versenyzők logikai képességét, memóriáját is, pl. a hegy tetején megjegyzett szöveget kell visszamondani a völgyben, vagy a szögesdrótakadályon keresztül megközelített állomáson található lego tornyot kell emlékezetből pontosan felépíteni a következő ponton.
A szervezők szerint nem is a fizikai igénybevétel, hanem a mentális bizonytalanság a legnehezebb, hiszen a versenyzők sosem tudják, milyen feladatok vannak még hátra, és hogy mennyire távoli még a célba érkezés.
A Spartan Death Race rendezői büszkék rá, hogy az indulók alig 15-20 százaléka képes befejezni a versenyt. Idén 200-ból 35-en értek célba a 45 órás szintidőn belül, és ez már magas teljesítési aránynak számít. Az első évben 30 indulóból 4, második évben 50 indulóból 9 ért célba. A verseny szintidee évről évre változik, volt már 24 és 48 óra is. A szervezők az alsó és felső korhatárt 14 és 114 évben húzták meg. A jövő júniusi versenyre már több mint 120-an jelentkeztek.
Íme egy videó a 2009-es versenyről, ahol hajnali négykor volt a rajt, de a rajtszám megszerzéséhez előbb egy szögesdróttal fedett patakmederben kellett felkúszni egy dombtetőre, majd megkeresni azt a farönköt, amelyiken a rajtszámod van, feltűzni a rajtszámot, kivágni és nyakadba venni a farönköt, és már lehetett is elrajtolni...
Video
Forrás: youmaydie.com, spartanrace.com
Képek: lancasteronline.com, abcnews.go.com, youmaydie.com
Hasonló cikkek
Triatlon - tereptriatlon ítéletidőben - Poór Brigi hatodik
Triatlon - Mester Bálint győzelme a Bánki tereptriatlon fesztiválon
Tereptriatlon - Mester Bálint győzelme Szlovákiában
Triatlon - Poór Brigitta második a görög világkupán
2 hozzászólás
Ha még ez is kevés, végső esetben álljanak be Magyarországon havi 80.000 forintért egy kukásautó platójára ónos esőben, viharban, meg 40°C-ban is szemetet emelgetni. Kíváncsi vagyok, mennyien bírnák.:)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
inkább egy IM Hawaii-on, mint kavicscipelés meg legózás...:D