Pepe88 futás

TNF futás 2024 #1/13 (Iramfutás #3) Fedola Family 10km (edző)Verseny!2023.10.07 Szombat, 19:19:00

179

TNF futás 2024 #1/13 (Iramfutás #3)  Fedola Family 10km (edző)Verseny!

GARMIN

Helyezés:

86/10 (11,6%)

Férfi: 63/10  (15,9%)

Férfi korcsoprot 18/6 (33,3%)

Borzasztó(an nehéz) pályán. Egyszerűen nem mentek a lábaim. Így katasztrófális eredmény, de a körülményeket azért helyen kezelem. Nyilván így is csalódott vagyok kicsit. Ez a harmadik, utolsó hetem ebben a ciklusban: viszont egészen a hét elején arról "panaszkodtam", hogy nem érzem a lábaim fáradtnak. Ez azért volt, mert a meleg miatt nem tudtam normális edzést végezni. Most szerdán, 3nappal a verseny előtt végre volt egy értékelhető résztáv, amiben eléggé elfáradtak a lábaim is. "Panaszkodtam", hogy nem vagyok fáradt? Ma megkaptam ezt a pofámba..."Örültem" neki.

Az eredeti terv 170 környéki pulzus (de minimum 165+). Ezt lőttük be korábbi versenyek alapján, hogy ilyen pulzuson, intenzitáson végig tudnék menni 10kilin, és akkor erősebb lenni mint félmaratonon.

Tempóban pedig úgy voltam, hogy ha meglesz most a 4:15, akkor nem lesz muszáj diétáznom. Szerdai résztáv alapján a 4:15-t kényelmesnek éreznék, vagyis tarthatónak. Igen ám, de nem olyan lábakkal mint most. Mondjuk ezt verseny előtt nem tudtam, nem éreztem. Nem volt előjele ennek. Viszont mivel baromi meleg van még mindig (31-32 fokban volt a tervezett rajt) és szintes pálya, ezért a tempó terén a célkitűzést lejjebb engedtem, 4:20-4.25 környéki. De amúgy sem a tempó érdekelt, azt nem figyeltem egyáltalán, hanem intenzitásra/pulzusra igyekeztem futni.

A rajt kicsit csúszott, de fogalmam sem volt mennyit, mert nem tudok spanyolul. Így azért a bemelegítésem/rutinom (mosdó) kicsit elcsúszott. 19:00-re "kész" voltam, de végül 19:15-kor rajtoltunk. Nem éreztem amúgy gondnak ezt, mert legalább egy kicsit kellemesebb volt az idő. 19:50 körül van napnyugta, szóval legalább nem volt olyan meleg. És érzésre egyáltalán nem éreztem a meleget! Tényleg nulla befolyása volt! Mostanra már hozzászoktam, az időjárás rendben volt (nyilván azért más lenne 20 fokban van, vagy mint majd Siófokon 6fokban). De nem volt gond!

Hőmérséklet 29fok. Átlagos hőérzet 32,5fok

A pálya viszont katasztrófa volt. 2 körös volt a verseny. Bemelegítés alatt kicsit futottam és hát láttam, hogy ez bizony szintes lesz. Volt benne összesen (10kili alatt) 5db olyan emelkedő, amin egyszerűen nem lehetett tempósan futni. Vagyis inkább 7db (homokkal együtt). Nyilván igyekeztem (pulzus feljebb ment ezekben), de nagyon meredek volt. Ehhez képest a saját ittoni köröm kb sík. Siófok meg majd dupla sík lesz. Versenyen sem nyafogtam, nyilván jobb lett volna ha sík, de úgy voltam vele, hogy ez is hasznos lesz, igyekeztem kihozni ami benne volt. Viszont nem csak hogy nagyon szintes volt, de mindenféle útakon futottunk: volt egy kis fa, és ami durva hogy kb 150méter HOMOKBAN! Ráadásul az emelkedőn! Hááááát kösz! (Ez az első körben vagy a 4. vagy 5.km-ben lehetett, második körben egyértelműen 9kilinél volt.

1.km: "legurultunk" a rajtból. Viszonylag előlről rajtoltam, nem a legelejéről, de végig előztem. Nem zavaróan, kényelmesen elfértem. Nyilván a gyors tempónak örültem, de hát tudtam hogy meg fogunk ezőrt bünhődni (ha lejtőről lefutunk fel is kell majd rá menni..)

2.km: Az első 4:03-as kilihez képest 4:30, de sokat mentünk felfelé, úgyhogy nem zavart. Itt még rendesen tudtam futni

3.km: na innentől elkezdtem érezni hogy fáradt a lábam. Vagyis azért rajt előtt is éreztem ezt benne, de nem volt olyan előjele, hogy futásban hátráltatni fog. De egyszerűen nem tudtam olyan tempót futni mint szerettem volna. Igazából három tényezős a dolog, még mindig nem jöttem rá, hogy mi a pontos oka: 1, lábfáradtság 2, sok szint 3, motiváció/elment a kedvem.  Lehet hogy az első kettő dolog miatt kicsit a motivációm is csökkent. De hát tudtam hogy utolsó edzőverseny Siófok előtt, próbáltam nem ellazsálni. De egyszerűen a pulzus sem akart felmenni!?!? Ez a durva. Szerintem 4-5km-nél egy kicsit "feladtam". Olyan téren hogy nem értettem hogy miért ilyen alacsony a pulzus. Úgy voltam vele min 165-el kéne menni, de inkább magassabban 167-170 körül. Ehhez képest első 5kiliben 161-162 közötti átlagpulzus volt (WTF?). A lejtők mondjuk levitték, de akkor is...

A második körre legalább "megérkezett" a pulzusom. A tempóm viszont nem igazán javult.

3kili után folyamatosan futottak el mellettem: nem sokan, nem nagy tempóban, de egyértelműen. Amit nem értettem hogy 4kilinél nagyban sípolnak mögöttem, jön egy bringás, hoz egy futót. De ki a franc lehetett ez??? Amíg én 4kilit futottam 4:30-ban, addig ő 9kilinél van, de hát ilyen tempó nem létezik? Egyszerűen nem értettem ott. Ilyeneken is "gondolkodtam", ahelyett hogy rendesen futottam volna :) De mondjuk ez a kurva pálya kikészített eléggé (fejben). Utólag azt mondom, hogy vagy egy random kísérő volt (amit kétlek). Vagy a 10km-t vezető futója, de ez sem igaz, mert hát én előtte voltam!? :) Nagyon elől végeztem, úgy hogy folyamatosan futottak el mellettem (a többség mondjuk 5kilit futott). Valószínű állhattam a verseny elején 3-5.hely környékén a saját távomon. De nem a helyezés érdekelt nyilván.

Hanem hogy fussam ki magam, ami kurvára nem valósult meg. Utolsó előtti kiliben volt a homokos rész, ami ismét brutál volt. A legvégén meg emelkedőre futottunk fel, majd nem tudtam pontosan mennyi van a célig. Tök hamar odaértünk, jóval rövidebb volt a táv, így semennyire nem is fokoztam az utolsó kilit. Azért erősen futottam. Nyilván leültem a célban, azért elfáradtam. De az elmúlt 1 évben nem volt még ilyen versenyem, ahol ennyire magamnál voltam. Elindultam mondjuk ~10 versenyen és mindegyiken jobban kikészültem a célban, jobban KO voltam. De mégsem lehetek teljesen elégedetlen, mert ugyebár nem csak szintes volt a pálya, hanem nehéz is (homok). És az estére, éjszakára brutális izomfájdalmat megkaptam, fokozodott. Szóval azért hasznos volt nyilván. De nem ezt terveztem, nem ilyet szerettem volna. Igazából most se tudom pontosan mi volt. Egy fokkal talán mehettek volna jobban a lábaim, de ahhoz valami belső motivációból kellett volna kiadnom a parancsot az agyamnak/lábaimnak. Nem természetesen mozogtak, hanem nehezebben. Egy kicsit egyértelműen tudtam volna nagyobb tempót, intenzitást futni, de valahogy nem találtam ezt a kapcsolót a mai napon...Nem igazán tudom ezt írásban jól megfogalmazni. Viszont így sem lazsáltam!!! (de azért nem az igazi..)

Olyan szempontból nyilván jó volt, hogy még így is sokkal jobb átlagtempót/pulzust hoztam, mint "egyedül" edzésen iramfutáson. Azokon 4:50-es tempót hoztam, ma pedig 4:38-at (igaz 13-14km helyett csak 9,5kilin). Pulzus is magsabb volt, ez volt a harmadik futásom, és egyre feljebb ment az átlagpulzus (155->159->164), ez is jó. De hát messze a maxtól!

-2023.03, Tenerife 10km, 166-as átlagpulzus

-2023.08, Tata 13k, 165ös átlagpuluzus

-2023.09  Bp 5,8km   165-os átlagpulzus (betegségből kijövé)

Ezek alapján a mai 164 kicsit alacsony. De csak kicsit. 166-ra már azt mondanám hogy oké, 167-től meg főleg, még ha el is marad 170-től, korábbiakhoz képest az is jó lett volna. Ezzel csak ugyanazt hoztam mint kb korábban, ami nem túl jó...

A körülmények amik sokszor hátráltatni szoktak meglepően jók voltak:

-Alvás/stressz/kialvatlanság: Az elmúlt ~20 versenyből (de lehet az több) most először nulla stressz, és full kipihenten! Nem tudom hogyan, mert edzőversenyeken is stresszelni szoktam. Most ez se volt meg, és tudtam aludni. Bár elég rosszul alszok mostanában, de ~02:00-11:00 aludtam

-Késői rajt: ez továbbra se a barátom (lásd K/H félmaraton), de egyáltalán nem éreztem fáradtnak, álmosnak magam. Mivel kicsit elcsúszott a bioritmusom elmúlt hetekben kb majdnem tökéles időpontban volt a rajt (kicsivel jobb lett volna előbb pár órával, de akkor ugyebár hőség lett volna)

-Altatók: ugyan vettem be utolsó éjszaka, de ~14-16órával rajt előtt (összesen 1,5-et), szóval elvileg simán ki kellett hogy ürüljön

-Gyomor: nem volt semmi gond

-Meleg: ahogy fent írtam nem volt meleg

-Frissités: rövid volt a táv, nem is volt annyira , így elég volt a frissitőnként pár korty víz. Ezt pedig megoldottam most pohárból

-Szauna: ez nem volt túl optimális, általában erős futás után "muszáj" wellnesseznem. Szerdán volt résztáv, de aznap nem tudtam, mert 21:30-kor fejeztem be a futást. Csütörtökön vacsorára voltam hivatalos. Így "muszáj" voltam pénteken, verseny (edzés?) előtt 1 nappal menni. Részben azért is, mert városban voltam (rajtcsomagátvétel/strand), és utána beugrottam így. De figyeltem azért, és csak nagyon lightosan, röviden szaunáztam. Használni mondjuk nyilván nem használt, de nem éreztem hogy ez lett volna a gond. Egyszer volt hogy éreztem a sok szauna negatív hatását, teljesen leszívta a szervezetemet és nem volt overall erőm. Most inkább lábaimmal volt gond.

Nyilván azért ahogy fent írtam, ezekért cserébe:

-brutál nehéz pályán

-fáradt lábakkal

A mezőny gyengébb volt mint korábbi tenerifei versenyeken, ezért végeztem ennyire elől. De azért persze örülök, mert még sosem voltam futóversenyen top10-ben!