Hol volt, hol nem volt…
Három hónapja van érvényben az olimpiai kerettagok megszigorított holléti nyilvántartása. Az olimpikonoknak egy hónappal előre, közölniük kell várható tartózkodási helyüket, hogy a felkészülés idején bármikor, bárhol a doppingellenőrök rendelkezésére tudjanak állni. A WADA, a Nemzetközi Sportszövetségek és a hazai dopping ellenes csoportok is végezhetnek kontroll vizsgálatokat.
A rendelkezés szigorúnak tűnik, de ahogyan Jaccques Rogge, a NOB elnöke korábban fogalmazott, Peking előtt olyan helyzetet teremtenek, hogy egyetlen doppingoló sportolónak se legyen egyetlen nyugodt pillanata sem. Így az ellenőrzés szigora, lényegében a becsületes, doppingmentesen készülő versenyzők érdekeit védi. Még akkor is, ha..
Az elmúlt három hónap során a nyilvántartás több hasznos tapasztalatot, sőt inkább tapasztalatot hozott, bizonyítván, hogy a nyilvántartásnak pontosnak, naprakésznek kell lennie. Így ismeretes, hogy Sidi Péter sportlövőt Budapesten keresték, mert ezt jelezte tartózkodási helyéül, de Sarlóspusztán a magyar bajnokságon vett részt. Szerencséjére az ellenőrök megvárták, míg visszaérkezik.
Fülep Sándor öttusázó lakásán tartózkodott, de az ellenőrök nem voltak tisztában a kaputelefon használatával, s a csengőgomb nyomását abbahagyták, nem várták meg, míg a versenyző jelentkezik. Később a félreértés tisztázódott.
A birkózók még a világbajnokság előtt korábban kaptak szabadságot a tatai edzőtáborból, és nem találták őket az előzetesen jelzett tartózkodási helyükön.
Jakab János asztaliteniszezőt sem találták az edzésen, rádiótelefonján sem érték utol, így magyar olimpikonok közül elsőként figyelmeztetésben részesült.
További két figyelmeztetés pedig már doppingvétséget jelent, ami eltiltást von maga után. A fiatal asztaliteniszező azóta javított, s az újabb ellenőrzés során már előzetesen jelzett helyen rendelkezésre állt.
És gondolom az utóbbi napokban mindannyian olvastuk a Kovács Ágival történteket is, ami jelzi, hogy nem csak a tartózkodési hely, hanem a további szabályok részletes ismerete és betartása is fontos az ellenőrzések során.
Novembertől egyébként jelentős változás történt a holléti nyilvántartásban: a versenyzőknek ugyanis már nem sportági szakszövetségeik közreműködésével, hanem közvetlenül az interneten teljesíthetik kötelezettségeiket. Ezt a nyilvántartást egyébként a WADA is közvetlenül ellenőrzi. S ha egy-egy versenyző több napra nem jelzi hollétét, az már figyelmeztetést vonhat maga után.
"A bejelentési kötelezettséghez bizonyos türelmi időt kell adni. De hogy ez a türelmi idő mennyi lehet, az a közeljövőben tisztázódhat, hiszen ha esetleg egy-két nap kimarad, s azt pótlólag közlik, az még nem járhat figyelmeztetéssel" - mondta Tiszeker Ágnes főorvos, az antidopping csoport kiválóan felkészült vezetője.
Új doppingkódex elfogadása és a szankciók szigorítása is várható a közeljövőben. Az olimpiai játékok gerincét adó atléták ugyanis két éves eltiltás helyett négy éves kényszerszünetet követlenek a doppingolók számára. S alighanem helyt adnak követelésüknek. Majd eldől, milyen változások történnek.
De addig is a holléti nyilvántartás pontos vezetése kötelező, s az olimpikonoknak továbbra is pontosan jelezniük kell tartózkodási helyüket, mert a nap huszonnégy órájában vállalniuk kell az ellenőrzést.
Forrás: MOB, www.origo.hu; www.moatsz.hu; http://www.athensinfoguide.com/
Hasonló cikkek