Férfiak

A férfiaknál összeméri erejét többek között a címvédő eritreiai Zersenay Tadesse és a félmaratoni világcsúcstartó Sammy Wanjiru. Tadesse egy éve Debrecenben jó 40 másodperces győzelmet aratott a vb-n, az akkor még 20 kilométeres távon. 56:01-es ideje jelenleg a valaha futott 4. leggyorsabb idő a ranglistán.

A mindössze 20 esztendős kenyai Wanjiru komoly ellenfélnek ígérkezik. 2005 óta futott hét félmaratoni versenyéből ötször sikerült egy órán belül célba érkeznie, ebből kétszer 59 percen is belül futott. A Haile Gebrselassie által felállított világcsúcsot először 58:53-ra, majd 58:33-ra javította, ez utóbbi a jelenleg is érvényes félmaratoni világcsúcs. Wanjiru természetesen győzni szeretne, és ha sikerül, újabb világcsúcsot is futni.

A két fő esélyes mellett érdemes lesz odafigyelni Patrick Makau Musyokira, aki idén háromszor futott már egy órán belül; a tavalyi második helyezett Robert Kipchumba-ra; Evans Cheruiyotra, aki idén Rotterdamban 59:12-es idővel győzött; és a tavalyi New York City Marathon győztes brazil Marilson dos Santosra is.

Nők

Lornah Kiplagat
is címvédésre készül vasárnap. A kenyai születésű, 4 éve holland színekben versenyző futónő tavaly Debreceben visszahódította a 20 km-es táv világcsúcsát Radcliffe-től, 63:21-es futásával. Mivel egy sérülés miatt Oszakában nem tudott versenyezni, most duplán is bizonyítani készül.

Kiplagat ellenfelei közül hiányozni fog vasárnap az a Constantina Tomecsu, aki az európai csúcsot tartja ugyanezen a távon és a kenyai csúcstartó Rita Jeptoo (63:47) is. Ott lesz viszont a rajtnál többek között Kenyából Susan Chepkemei, aki félmaratoni vb-ken már három ezüstérmet szerzett, és nagyon szeretne végre a dobogó tetejére is felállni; a szintén kenyai Mary Jepkosgei Keitany; az etióp 20 km-es bajnok Bezunesh Bekele; a japán Chisato Osaki és az amerikai Deena Kastor. Európából pedig a román Lidia Simon valamint az orosz trió: Alina Ivanova, Liliya Shobukhova és Irina Timofeyeva áll majd a rajtvonalhoz.

Az egyetlen magyar induló idén Papp Krisztina lesz. Kálovics Anikó, aki tavaly Debrecenben 11. helyen ért célba, idén a vb helyett az Őszi Női Futógála 10 km-es távján versenyez majd vasárnap.

A tavalyi debreceni Utcai Futó VB-ről készült beszámolónkat itt olvashatod el.