Műugrásban már 1992 óta létezik egy olyan szabály, hogy 14 évesnél fiatalabb versenyzők nem vehetnek részt olimpián, vb-n és világkupákon. Ez a szabály akkor született, mikor az apró kínai lány, Fu Mingxia előbb 12 évesen világbajnok, majd 13 évesen lett olimpiai bajnok lett, a Barcelonai Olimpián.

És most, hogy olimpiai sportág lett a nyíltvizi hosszútávúszás, melynek még nincsenek ilyen szigorú szabályai, itt is megjelent a legfiatalabb nemzedék. A 30 kilométeres görögországi maratoni verseny a jelentések szerint a FINA szabálykönyvének megfelelően zajlott, tehát a rajt előtt sportorvosok vizsgálták meg a 8 éves indiai kislányt majd hagyták jóvá az indulását.

Swapnali Yadav, vagy ahogy hazájában nevezik, a "Kis Sellő" a 30 kilométeres verseny leúszásával minden idők legfiatalabb úszója lett, aki a FINA szabályai szerint megrendezett nyíltvizi hosszútávúszó versenyen rajthoz állt. A verseny másik 15 résztvevője egyébként 22-49 év közötti volt, és közülük ketten nem tudták teljesíteni a távot, így végül 14-en értek célba.

Swapnali a verseny után egy sajtókoncerencián nyilatkozott: "A görögországi verseny felejthetetlen élmény volt. Sokat tanultam és nagyon sokat segített nekem mindenki. Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült 11 óra 10 perc alatt célba érnem, mivel így belül maradtam a 12 órás szintidőn. Teljesen magabiztosan álltam oda a rajthoz, talán az úszás iránti szenvedélyemnek köszönhetően. Tudtam, hogy teljesítenem kell a távot. Hiszen olyan keményen készültem rá. Sok mindent szeretnék még elérni a jövőben. Remélem hamarosan átúszhatom a Csatornát."

Az indiai lapok beszámolói szerint a Kis Sellő 4 éven át edzett készülvén a megmérettetésre, Raju Palkar edző irányításával. Vagyis még nem volt öt éves, mikor elkezdte az edzéseket.

De nem ő az egyetlen gyermekkorú úszó. A brit Oliver Vowles négy évesen fogja megkísérelni most hétvégén leúszni az egy mérföldes távot. Azt állítja, hogy a Guinness Rekordok Könyvében olvasta (gondolom, felolvasták neki), hogy egy öt éves lány Yorkshire-ből már megtette azt, amire most ő készül. Edzője elmondása szerint a kisfiú edzésen már teljesítette a távot, 1:06:59-es idővel, így most hétvégén a cél ennek az időeredménynek a megjavítása lesz.

A FINA valószínűleg nem tudja világszerte megakadályozni az olyan rendezvények szervezését, melyen kisgyermekek úsznak számukra túlságosan hosszú távokat. Azt azonban igenis megtehetné, hogy szabályozza a nemzeti szövetségek által szervezett úszóversenyenken az életkor kérdését. Legalább ennyit.