10 km, közel 600 m szintemelkedés, változatos terep, ahol a tengerparti mély homoktól kezdve, a vulkanikus kősivatagig minden megtalálható - miközben a hawaii napsütésben közel 35-36 fokot mutat a hőmérő. Magyar vonatkozása a versenynek, hogy a női pályacsúcsot Csomor Erika tartja 2004 óta, Tóth Viktor pedig 2003-ban bronzérmet szerzett a versenyen, megelőzve az akkori idők egyik kiemelkedő profi versenyzőjét Steve Larsent.

Idén a francia triatlonista Sylvain Dodet uralta a több mint 400 fős mezőnyt. Dodet a triatlon versenyre nevezett, de egy hete országúti edzésen elesett és úgy megsérült a keze, hogy a hegyikerékpárt nem tudta vállalni. A futóversenyt jelentős előnnyel nyerte meg az amerikai Sam Wilbur előtt. Dodet így nyilatkozott a futás után: „...mivel ismertem a pályát, nagyon élveztem, igaz nagyon fárasztó volt, hiszen a nehézségére jellemző, hogy hiába vagyok szokva a 3 perc körüli ezrekhez, itt csak 4 perce felett tudtam teljesíteni. Sajnálom a holnapi versenyt, igazából ott akartam bizonyítani."

A női győztes Cynthia Anderson az US terepfutó szériájának kiemelkedő versenyzője, több nemzeti cím fűződik a nevéhez. Ezen a versenyen mégis inkább azért különleges, mert családjával együtt évek óta a világbajnoki futam segítőgárdájának lelkes és elkötelezett tagja. „..számunkra a versenyen való részvétel szervezőként egy fantasztikus családi program, hiszen gyerekeim is sportolók, akik tudják értékelni az egymásnak adott segítséget. Én az XTERRA hatására kezdtem el a terepfutást, de egyre több ismerősöm választja ezt a beton helyett."

Az XTERRA egyik esélyese a 3-szoros triatlon olimpikon Olivier Marceau szintén bemelegített a versenyen, a rövidebb távon szerzett ezüstérmet.