Pulzus
Létrehozta: Milanthis | 2006-11-17 08:55:42-kor
Az irkafirkában indult témát folytatva: Minden amit a pulzusról tudni érdemes!
Üdv!
Szerintem ne számold. Azt is mérd le, és úgy állítsd be a határokat. Nálam számolással 187, megvérve 203 a max.
Előzmény: Alamuszi (39)
Nos, az edzéssel töltött napoknál, úgy nincs rendszer, hogy pl. hétfő-kedd-péntek tudok futni...mert összevissza dolgozom, van hogy 3 napig sem tudok kimenni, aztán meg 2-3 nap egymás után....akár éjszakás műszak után is futok..
Most inkább alapozni, km-t gyűjteni szeretnék, számomra az igazi kihívás a félmaraton egyéniben teljesítése, 2007 őszén.:) Erre keresnék majd tavasztól egy jó edzéstervet.
Kezdő lennék, a de már túl a Gatorade és a Coca-cola 10 km-én, és most hétvégén a Balaton Maratonon, a maratoni távot futottam párban.:)
A nevenincs órát én is ott vettem, meglehet, ugyanolyant.
HunRun? Igen! És Futanet Futófórum.....a nick és az arc ugyanaz...
Előzmény: zolle (40)
Alamuszi?
Ezzel a névvel már találkoztam valahol. HunRun?
Hát ugye, mindig azt mondják, hogy legalább heti 3X mozogjunk. Nekem 2 nap pihenő az edzések között még elmegy, de a három már sok lenne. Ezt a rendszertelenségre értem. Arra, hogy pl. H,K,SZ után a hét többi napját pihenni, nem biztos, hogy jó. ;-))
Egyébként Én is most vettem egy noname órát a Hervisben. :-)
Én azt mondanám, hogy az edzésterven szereplő csütörtöki napot hagyd ki (amikor 80%-os pulzussal is kellene futni). Egyrész, mert azt írtad kezdő vagy, másrészt pedig Én úgy gondolom, hogy a felkészülési (alapozási) időszakban a km gyűjtés a lényeg, a megfelelő alap-állóképesség megszerzése, és utánna jöhetnének ilyen magassabb pulzustartományban végzett, lendületesebb futások (már csak a változatosság kedvéért is). :-)
Előzmény: Alamuszi (39)
Egy hete vettem vmi nevenincs pulzusmérő órát, most próbálgatom.
Megmértem a nyugalmi pulzusom, kiszámoltam a max. pulzusom, és kezdő futó lévén átnéztem a 12 hetes edzéstervet.
Az a gondom, hogy az én munkám nem tesz lehetővé heti 5 edzést, jó, ha 3 összejön, és az is változó napokon. Nincs benne semmi rendszer. Szerintetek nem baj, ha kimarad 1-2 edzés? Azért tartható az edzésterv?
Az első módszer szerint számított értékeket a %HRM (Heart Rate Maximum), a másodikat a %HRR (Heart Rate Reserve) rövidítéssel szokták jelölni a szakirodalomban. Néha a kütyük kézikönyvében is.
Előzmény: zolle (33)
Igen, igen. Az edzésterveknél, a "pulzusmérés 3" cikken olvasható, hogy ezt a nyugalmi pulzusos számítást használják. Ha a pulzusmérős ezéstervekre gondolsz. De talán minden órán állítható a tartomány (min., max. pulzus).
Előzmény: Odemas (35)
Köszönöm szépen. Akkor már csak egy kérdésem lenne. Melyiket kell használni az itteni edzéstervekhez.
Van egy olyan sejtésem, hogy nem az óráét. :(
Előzmény: zolle (33)
Köszi!
Ez lesz az szerintem. Csak egy vizsgálat, max pulzus, és egyéb dolgok bemérése 30 felett :)
Előzmény: zolle (28)
Így van. Mármint Eftomi hozzászólása helytálló.
Tehát
200*0,6=120 vagy
50-es nyugalmi pulzust feltételezve neked ---> (200-nyug.pulzus)*60%+nyug.pulzus= (200-50)*0,6+50=140. Na jó, legyen a nyugalmi pulzusod, amit beadtál a számításhoz, 52. :-)))
Előzmény: Odemas (31)
Előzmény: Odemas (31)
Sikerült eljutnom odáig, hogy már abszolut nem értem a pulzus százalékszámítását. Az órámon a 120-as pulzus-t 60%-nak veszi 200-as max-nál. Itt a pulzuskalkulátor ugyanennél a max. értéknél 60%-ot 142-es pulzushoz veszi.
Most akkor melyik a helyes? A polar, vagy az itteni kalkulátor?
Az órában nem lehet nyugalmi pulzust állítani, de gondolom ez nem magyaráz ekkora különbséget.
Előzmény: kocsonya (27)
Üdv!
Ha már dokinál járunk. Tud valaki jó sportdokit ajánlani? Egy-két vizsgálat jó lenne. Néztem párat a neten, de hátha van jó tapasztalat.
Köszi
A VO2Max érték azt határozza meg, hogy milyen a tüdő oxigénfelvétele, mennyi vért képes a szív pumpálni, és milyen keményen dolgoznak az izmok fizikai igénybevételkor. Ezt egyre gyorsuló futószalagon történő futás során szokták mérni. Az az oxigénmennyiség, amennyit akkor fogyasztunk el, amikor már az összeesés határára jutottunk, a ránk jellemző VO2max-érték. Nem szabad orvosi felügyelet nélkül mérni. Jellemzően élsportolóknál fontos.
Előzmény: eftomi (24)
3-4 év rövid :-) vacillálás után elhatároztam, hogy beállok én is a sorba, veszek egy polart, főként futáshoz, meg bicajozáshoz. Na de milyet?
Milyen funkciók szükségesek ahhoz, hogy egy pulzusszámon alapuló futó edzéstervet kényelmesen végig lehessen vele csinálni? Mi az, ami luxus?
Ott van a hiperűr 625X, ami persze nagyon jó lenne, csak hát ha nem muszáj, nem adok ki rá ennyi pénzt. Ha jól nézem, ezzel elvesztem a távolság és sebességmérést (meg barométert, meg ilyen lim-lom luxus dolgokat). Ezzel együtt tudok élni, azt hiszem. Lehet hozzá bringaadaptert is kapni, de talán anélkül is kibírom.
Aztán lefele haladva a következő kategória fícsöre a folyamatos pulzusszámrögzítés, amit aztán letölthetek számítógépre, és szép görbét rajzolhatok belőle. Ennek van valami haszna, azon kívül, hogy látom, hogy amikor elkezdtem tolni neki, akkor tényleg gyorsabban ütött a szívem?
Úgy tűnik, a következő kb a polar 210, ami méri a max pulzust meg az átlagot, intervallumonként is. Most ez a favoritom. Ha jól látom, amit tud, az kb elég ahhoz, hogy az edzéstervekben levő tempót meg időket kényelmesen kimérjem magamnak, meg kapjak valami visszajelzést az állapotomról. Igaz-e ez, s ha nem miért nem? :-)
Javaslom, hogy alkalmazza mindenki a 12 hetes edzéstervet, főleg ilyen felkészüölési időszakban.
8. hete csinálom és 155-158-as pulzuson javultam átlagban 30 mp-t 1000 m-en. Sztem ez nem rossz dolog.
Bízni kell az órában, mert ő vigyáz ránk:)
Előzmény: sepi (20)
Előzmény: Odemas (19)
Igazad van, csak eddig nem volt kedvem méricskélni, ha számolni is lehet.
Egyébként valóban régebben mértem már magamnak 220 körüli pulzusokat.
Előzmény: Hauanita (17)
Előzmény: Odemas (16)
Azért az életkor szerinti képletek nem mindig megbízhatóak. Mint pl. nálam sem.
Ilyenkor érdemes valamilyen tapasztalati módszerrel megmérned a max pulzusodat, és annak a százalékaival számolni, ha kell. Itt a pulzusmérős edzéstervek között is mintha le lenne írva, hogy lehet max pulzust mérni...
Én ezt nem nagyon értem, ugyanis most Siófokon életemben először pulzusméréssel futottam. A max. pulzusom az életkor alapján számítva kb. 190, ehhez képest végig 95-97%-on voltam, ráadásul ezt egy kellemes tempónak éreztem.
Ilyenkor mi van?
Csökkentsem a sebességemet, és fussak többet, így ugyanis nem nagyon látom értelmét a pulzusmérésnek?
Előzmény: Hauanita (14)
Ja, kimaradtál az előzményekből. :) Különben igen, irreálisan magas pulzuson pörgök (az én maxom 215, az általad vázol 190 körüli érték nekem egy közepes tempójú futás). Az a normális, ha neked alacsonyabbon megy...
És nem kifejezetten vagyok kompetens pulzus témában, legfeljebb magas-pulzus ügyben, de ott is csak saját tapasztalataim vannak. Olvasgassátok az itteni pulzusos cikkeket és/vagy az előbb ajánlott powerhikert. Azokban talán benne lesz a válasz!!
Előzmény: zolle (12)
Előzmény: Hauanita (10)
Előzmény: Hauanita (10)
Előzmény: eftomi (4)
Az jó. (Egybeesik a számolásos a terheléses méréssel).
Egyébként úgy gondolom, hogy a nagy átlagnak olyan 190 körül van a max pulzus (ha egy kicsit már mozgott életében és 60 év alatt van. Bár az utóbbiról nincs sok infóm. ;-) ).
Szia Eftomi!
Túledzettség? Igen, igaza van Sepinek. Ha elmész kocogni egy szokásos 8-10 km-t és majdnem belehalsz. Ezt persze nevezhetjük pillanatnyi formának is, amiben közrejátszhat az előzzőedzés, kevés pihenés, kaja stb. Viszont ha ez több (2-4) edzésen keresztül is érezhető, akkor pihi és regenerálódás.
Regenerálódási pulzus?
A MAX.PULZUS %-a CÉLZÓNA NEVE ELÉRHETŐ CÉL
50 - 60 % Regeneráló zóna regeneráló edzés, technika csiszolása
60 - 70 % Aerob extenzív zsírégető zóna alap-állóképesség fejlesztés, hatásos testsúly csökkentés
70 - 80 % Aerob intenzív fejlesztő zóna magas állóképességi szint, steady-state tartományban
80 - 90 % Anaerob küszöb az oxigén-hiányos állapotban keletkező tejsav tűrés fokozása
90 - 100 % maximális zóna gyorsasági állóképesség edzése
Pen!
Igen, erről beszélek. Az itt lévő cikkben is 4 fajta becsléses módszer van (az elsőt már figyelembe sem vettem.).
1., 220-életkor
2., John Parker féle --> 205-(életkor/2)+xy
3., testsúlyt figyelembe vevő --> 210-(életkor/2)+(testsúlyX10%)+4 ha férfi
4., Miller formula --> 217-(0,85Xéletkor) (+ xy ha elit futó stb.)
Hát, mindegyikre más jön ki, így nekem kellett döntenem. :-))
Zolle
Előzmény: sepi (5)
Rengeteg jele lehet a túledzettségnek:
- A könnyű edzések is nehéznek tűnnek
- A nehéz edzéseket nem tudod megcsinálni, vagy csak gyengébben mint tervezed.
- Fáradt érzéssel mész az edzésekre
Sepi
Előzmény: eftomi (4)
Szia Pen!
Természetesen minden cikket elolvasok - én is - amiből tanulni lehet, így a pulzussal foglalkozó cikkeket is. Ezért fogalmazódott meg bennem pár kérdés. (pl. túl gyorsan edzek; mi a regenerálódási pulzus; ...) Pár kedves edzőtárssal már boncolgatjuk a témát.
Jah, egy fontos kérdésem van! Honnan tudom, hogy a szervezetem kipihente-e már az előző edzést, vagy sem! Mikor nem leszek un. túledzett, s mikor lehet még "néhány lapáttal rakni a tűzre"?
Üdv.
Előzmény: pen (3)
Sziasztok!
Remélem mindenki olvasta mér e témában íródott eddigi 7 cikkünket :o) Ha még nem, íme itt az első, és ennek az alján a kapcsolódó cikkek císzó alatt találjátok a linkeket a továbbiakhoz. http://www.edzesonline.hu/index.php?page_id=11&article_id=3
Azt hiszem ez egy hasznos téma lesz, általában mindenkit érdekel a pulzus mérés és hogy mi mit jelent. Az irkafirkában kezdtétek fejtegetni a max pulzust és hogy hány százalékon érdemes futni - ez nekem is probléma. A képlet alapján meghatározva nekem 190 a max pulzusom, ehhez képest 172-174 átlagban szoktam futni, úgy hogy nem érzem megerőltetőnek, és tudok mellette beszélgetni is (már amennyire futás közben lehet. :) ). Gondoltam rá hogy csináltatok egy terheléses tesztet - hátha az asztmán játszik közre ebben a furcsa anomáliában...
Előzmény: kocsonya (43)