Pulzus
Létrehozta: Milanthis | 2006-11-17 08:55:42-kor
Az irkafirkában indult témát folytatva: Minden amit a pulzusról tudni érdemes!
Szóval ahhoz, hogy használni tudd 14000 Ft.
Még mindig a Hervis a csúcs. Mindenben többet tud, csak nincs hozzá kiértékelő szoftver+ számítógépes kapcsolat.
Előzmény: torolt_3613 (139)
Ezt vettem most, nagyon jó cucc!! Oregon Scientific SE120 5990 HUF!
Meg még ezt is hozzá! :)
3 nap és hozta is a futár!
+1 a Hervisesnek. Néztem a Lidl-eset és a Decathlonosat is, nem tetszettek.
Előzmény: Faus-T (136)
Hervis X-fact órája 5000 ft és megjegyez max., átlag, min. pulzust.(Mindezeket részidőnként is). Riasztás beállítható ha túl magas vagy túl alacsony az érték.Kétszáz köridős memóriája van. Visszaszámol, stb. Nekem kettő van mert egy meghalt de az órás megjavította.
Ellene szól: Halk a csipogása, kicsit bonyolult a kezelése (de meg lehet szokni tanulni). (gondolok itt arra Ha futást el akarsz menteni, akkor starttal leállít hosszan nyomva majd stop hosszan nyom és megjegyezte.)
Annyira nem is bonyolult.
Ráadásul ha már vettem mégegyet biztos bevállt nálam.
Előzmény: Faus-T (133)
SZiasztok !
Tudnátok nekem jó pulzusmérőt ajánlani ami nem túl drága ?
nemtom csak vélemény paraszt-logika alapján: az igazi eredmény ha satufék, sőt ülés vagy fekvés, de egy lassú séta ésszerű kompromisszum;)
sőt a levezetés az levezetés nincs előtte megállás, de szerintem ezt te is úgyan úgy jól tudod - bocs hogy okoskodtam;)
Előzmény: futor (130)
Leporolom ezt a régi nagyon fontos topic-ot.
Végigolvastam mindenkinek ajánlom.
Pulzus-segítség topic-ot bele kellene illeszteni?
Kérdésem a regenerálódási pulzusról.
Tempós futás után satufék és vár 1 esetleg 2 perc és csak utána levezet?
Vagy futás után séta és közben nyugalmi pulzust mér?
Sziasztok!
A múlt héten sikerült vennem egy Polar RS200sd-t. Ez az a fajta, amihez footpod is társul. Iszonyúan meg vagyok vele elégedve, pont egy ilyen órára vágytam. Nagyon ajánlom mindenkinek, aki vásárlás előtt áll, ne sajnálja rá a pénzt.
Kíváncsi vagyok, hogy az új, tudományos alapokra helyezett edzéseim, a pulzusra futás milyen fejlődést fog eredményezni. Egyelőre nagyon lassúnak tűnök, de mindenhol azt olvasom, hogy türelem :-)
Előzmény: pen (126)
Fontos, hogy idejében pótold a fokozott verejtékezéssel elveszített folyadékot, mert már a testtömeg 2%-ának megfelelő folyadékveszteség is érzékelhető teljesítmény csökkenést eredményez. Az elveszített ásványi anyagok pótlása is nagyon fontos, ezzel megelőzhető pl. az izomgörcsök kialakulása.
Előzmény: eftomi (125)
http://www.edzesonline.hu/index.php?page_id=11&article_id=359
Előzmény: vajdaz (121)
Próbálom a nyugalmi pulzusomat meghatározni. Google-ozgatok jobbra, Google-ozgatok balra, mindenhol azt olvasom, hogy reggel, ébredés után kell mérni. Én viszont megfigyeltem, hogy este, egy fárasztó munkanap után, ha ledőlök az ágyra és ellazítom magam, lényegesen alacsonabb értéket tudok elérni, mint a reggeli érték (reggelente 65 alatt még nem sikerült mérnem, esti legalacsonyabb értékem 55). Akkor most melyiket válasszam? A különbség nem elhanyagolható.
Szia!
Ha órát cserélsz, akkor itt egy vélemény:
Tavaly vettem egy Polar RS200-at. Jól szuperál. Van egy bibije, melyszerint le kell mosni a sótól (izzadtság) az órát mert ha sok lerakódik a gombok körül a só, akkor megmakacsolja magát a működésben. Ezen kívül tökéletesen mőködik!
Előzmény: Vandis (119)
Ahh, jó lett volna ezeket előbb tudni! Akkor inkább várok még vele, és veszek egy megbízhatóbbat :(
A kezdeti gondok nálam abbamaradtak mikor kikapcsoltam a mobilt használat közbenre, de most ez egészen más, így gyakorlatilag hasznavehetetlen a cucc :(((
Visszaviszem.
Előzmény: sepi (116)
Szintén zenész. Akarom mondani Timex. Az óra jó, de a jeladó-vevő nálam is gyakran eldobja a jelet. Bááár....
Elhatároztam, hogy lecserélem egy Garmin Forerunner 305-re. Arra viszont még spórolni kell. De mióta véglegesült bennem az elhatározás, hogy ha törik, ha szakad, nekem lesz egy Garminom, azóta a Timex is erőlködik és (kop, kop, kop) megemberelte magát. Biztos próbálkozik. Próbálja menteni a menthetőt. Hátha.Na mindegy. Majd megkapja a fiam. Illetve jelentkezett egy potenciális vevő is rá.
No, majd meglátjuk.
Előzmény: Vandis (115)
sepi.ontudatos.vasarlo
Előzmény: Vandis (115)
Mindenesetre vidd el a szervízbe és próbáltasd ki egy másik jeladóval ott helyben.
Előzmény: Vandis (113)
Sziasztok!
Nagyon mérges vagyok. Karira kaptam a pulzusmérőmet. Egész múlt hétig tökéletesen működött. Azóta semmi nem történt vele, ott állt a polcon, hétfőn már nem mért. Csak akkor mér, ha a jeladót odaszorítom a mellkasomhoz, és odateszem mellé az órát. Amint elengedem a jeladót, vagy újra elkezdek futni, megszakad a kapcsolat.. Azt hittem - bár ez is nonszensz lenne -, hogy valamiért használaton kívül is továbbított a jeladó, és lemerült az elem. Vettünk bele vadi új elemet, de ugyanazt csinálja.. :(((
Mégis mit kezdjek most vele? Ha visszaviszem a boltba mit tudnak mondani? Elküldik vizsgálgatni, hogy tényleg van-e baja, stb? Várhatok rá heteket, hónapokat..... Történt már ilyen valakivel?!
Egyébként nem tudom milyen "jó" szellem járkál itt a lakásban, mert a biciklilámpámmal is ez történt. Fél éves sincs. Egyik héten még működött, hétvége után felraktam, és rossz volt... és kész, semmit nem lehet csinálni vele, pedig csak ott állt a polcon.
Ezek a számítások csak közelítő értékeket fognak adni, de a Sepié szerintem használható.
A pulzuskontrollos futások ennél is pontosabb zónakijelöléséhez egy terheléses tesztet érdemes elvégezni - általában a Conconi tesztet.
Próbálom röviden leírni... :)
A teszttel az anaerob küszöböt tudjuk meghatározni.
Általában futópadon – bringások görgőn – végezzük, 3-5 perces terhelési lépcsőkkel.
A terhelés fokozatos emelésével kb. 110 ütés/perc értéktől a pulzusunk lineárisan követi a terhelés emelkedését.
Grafikonon ábrázolva egy bizonyos terhelésnél kapunk egy töréspontot, ahol a pulzusszám lefelé görbül. Ez az anaerob küszöb.
Ehhez mérten érdemes a különböző edzészónákat beállítani, úgy, hogy alapozó időszakban ne lépjük át ezt a határt.
Előzmény: vajdaz (110)
A csak max pulzus alapján történő számítás nem veszi figyelembe az aktuális edzettségi állapotodat semennyire. A max pulzus ugy elvben nagyon ritkán változik és edzettséggel nem lehet növelni. A nyugalmi pulzus viszont változik az edzettséggel együtt, tehát szerintem mindenképpen pontosabb ez a módszer, ugyanis ezzel a pulzustartományaid igazodnak az edzettségi állapotodhoz.
Sepi
Előzmény: vajdaz (110)
Van ezen a weboldalon egy cikk a pulzustáblázat meghatározásáról. A cikkben leírt pulzusszám táblázat kiszámítására használt módszert már máshol is láttam. Van viszont valami, ami elbizonytalanít. Vannak cikkek, ahol a max pulzusszám százaléka alatt tényleg a max pulzusszám százalékát értik (és nem a max pulzusszám és a nyugalmi pulzusszám közti szakasz százalékát). Tehát pl. a 180-as pulzus 50%-a 90 (függetlenül a nyugalmitól).
A különbség a két különböző módszerrel számított táblázatok között nem jelentéktelen. Most akkor hogyan számoljak?
Mellékesen, ha egy Polar pulzusmérő órán százalékban beállítok egy pulzusérték tartományt, akkor a szimpla módszer szerint állítja be azt (tehát a nyugalmi figyelembevétele nélkül, annak ellenére, hogy az óra ismeri a nyugalmi pulzusomat, mert beprogramozatam). Lehet, hogy a Polar óra szoftverfejlesztői nem értenek a pulzustáblázat számításhoz? Nem hangzik plauzibilisnek.
Tehát amikor 70%-80%-os tartományban akarok futni, akkor melyik módszert alkalmazzam?
Előzmény: kedvespeterke (107)
Ha a tanulmányaimból jól emlékszem, akkor 230 körül átvezetési blokk van, ami azt jelenti, hogy a pitvarban levő ingerképzési központból nem tud az ingerület a kamrára átterjedni, mert az még refrakter stádiumban van.
Ez magyarul azt jelenti, hogy 230 fölött gyakorlatilag megáll a szív, ezért a 245-ös pulzus viszonylag lehetetlen.
Ettől még lehet nagyon magas pulzusod edzés közben, de én az előzőekből kiindulva azt mondanám, hogy nem nagyon jó ez a magas érték.
Előzmény: kedvespeterke (105)
Helló!
Egy kérdés: mit jelent az, hogy egy jó tempófutás végén 245-re is felmegy a pulzusom? Az most akkor jó, vagy rossz? Testalkatilag szerintem egész normális vagyok, meg elég aktívan sportolok (kosár), úgyhogy nem igazán tudom, mire vélni ezt a magas számot. Nem pulzusmérővel mértem, de többször is ez az eredmény jött ki, úgyhogy eléggé pontos.
Előre is köszi!
Üdv!
Valamelyik spuriban olvastam, hogy a tüdőt úgy lehet edzeni, ha kicsit leszorítod és úgy futsz 20-30 percig, ami kb 30%-os javulást okoz (több oxigén). Kipróbáltam (az adót kicsit meghúztam a mellkasomon), és kb. 10-12-vel megnyomta a pulzusom ez az akció. Kíváncsi vagyok mi lesz a vége.
Én is köszönöm a világosítás! Egy csomó hasznos dolgot olvastam!
Kicsit elkeserít, hogy ezek szerint ennyire rossz az állóképességem, pedig már vagy 3 hónapja futok, és csak egy hetet hagytam ki most karácsonykor Arra is gondoltam, hogy a súlyom is nehezít a dolgon (bár "csak" 3-5 kilóról van szó), gondolom kisebb testsúllyal könnyebb futni (?).
Én azt figyeltem meg egyébként (most hogy van mérőm ), hogy ha 180 fölé megy a pulzusom, akkor már nem nagyon bírom. 184-nél elkezdem kapkodni a levegőt, és 186 fölött vége. És ez akár egy kör alatt bekövetkezik. Kényszerű módon tehát, de minden esetre valóban szoktam sétát iktatni a körökbe, míg lemegy a pulzusom
Na köszi szépen a kimerítő felvilágosítást. Én ehhez teljesen kuka vagyok, csak tippeltem, mert a "nyugalmi pulzusról már hallottam, és akár az is lehetett volna. Egyébként akkor azt hogy mondják angolul?
És még egy kérdés: Én például (41 éves férfiú) a beállt utazósebesség mellett úgy 137-140 pulzusszámot produkálok. Ugye akkor ez az én steady-state pulzusom? Ezt nekem még érdemes megpróbálni valahogy feltornázni?
ja, és még valami: hogy viszonyul mindez az aerob küszöbhöz?
Előzmény: atom (99)
A steady state kifejezést talán állandósult állapotként fordíthatjuk a legpontosabban. A fiziológiában (mert más tudományterületeken is használt a kifejezés) olyan állapotot értünk alatta, amikor valamely fiziológiai (biokémiai) folyamat "beállt", és "egyensúlyi" állapotban van. Amikor az izmainkat elkezdjük dolgoztatni, akkor biokémiai folyamatok indulnak meg bennük, melyek eredményeképpen tejsav termelődik. (A tejsav az energianyerési folyamat egyik fontos eleme.) Minél nagyobb intenzitással dolgozunk, annál nagyobb szerepet kap a tejsav a munkavégzésben, ezért annál fokozottabb lesz a tejsavtermelés. Állandó izommunkát feltételezve a szövetekben a tejsavkoncentráció az idő függvényében emelkedik, és egy idő után beáll egy, az intenzitástól, az edzettségtől, a fáradtságtól, stb. függő szintre. Ha ez megtörtént, akkor elértük a steady state-et. Ha "túl intenzíven" dolgozunk, akkor a folyamat nem stabilizálódik, mert a tejsavtermelés gyorsabb lesz, mint a tejsav felhasználásának képessége. Az izmokban felhalmozódik a tejsav, ami elmerevedéshez, majd -- ha nem lassítunk -- az izomműködés megszűnéséhez vezet, ami nyilván az aznapi edzés végét jelenti...
Steady state-et különböző tejsavkoncentrációknál lehet elérni. Ha lassabban futsz, alacsonyabb, ha gyorsabban, magasabb lesz az állandósult tejsavszinted. Azt a legmadasabb értéket, amely mellett még tudsz steady state-ben dolgozni, tejsavküszöbnek is szokták nevezni. Ha az a cél, hogy minél hosszabb edzéseket végezz (mert állóképességre, súlycsökkentésre, stb. gyúrsz), akkor feltétlenül steady state-ben kell lenned az edzés teljes folyamán (na jó, a legvégén pár repülő talán belefér...), azon belül is lehetőleg nem a tejsavküszöb közvetlen környékén. A tejsavküszöb egyébként edzhető (felfele tolható), de csak akkor érdemes ebbe belefogni, ha megvan az állóképesség, ami lehetővé teszi a gyorsítóedzések elviselését.
A fentiek miatt van az, hogy tapasztaltabb futóktól a kezdők szinte csak azt hallják, hogy lassabban, lassabban! (No meg természetesen azért is, mert így az ízületek és a szalagok is fokozatosan tudnak edződni.) És a fentiekből következik a bemelegítés, de különösen a levezetés fontossága, ugyanis ez utóbbi során tud az izmokban az edzés során beállt tejsavszinten felhalmozott tüzelőanyag elégni. Mert ha ottmarad, az a mozgás megszűnése után már csak lassan bomlik le, és addig roncsolja a szöveteket. Lásd: izomláz.
A kívánt edzésintenzitást tehát a ma divatos elvek szerint a tejsavszint alapján lehet személyre szabottan belőni. Ehhez viszont szurkálni kell az ambíciózus delikvenseket, hogy a vérből a tejsavszint megállapítható legyen (bár olvastam már olyan találmányról is, mely a nyálból próbálja mérni a tejsavszintet az izmokban...). Viszont úgy találták, hogy az edzéspulzusnak a maximális pulzushoz viszonyított arányából elég jól lehet következtetni a tejsavszintre. Ezért egyes ketyerék néhány személyes adatból meg mért fiziológiai jellemzőkből javaslatot tesznek pulzusértékekra, melyek pl. steady state-en való edzést valószínűsítenek. Így kerül ez a kifejezés a kézikönyvekbe.
Elnézést a tudományoskodásért, meg azért is, mert nem kellően tudományosan fogalmaztam.
Előzmény: oleandro (95)
Szia!
Sajnos, ez másként nem fog menni, meg kell próbálnod rendszeres gyalogló szakaszokat beiktatni a futásaidba.
Nem érdemes ennyire magas pulzussal futni.
Van olyan edzéselmélet, mely szerint a kezdő futókat addig nem is engedik futni, amíg - néhány héten keresztül - egy óra tempós gyaloglással meg nem szilárdították az állóképességüket.
Tehát szerintem figyeld az órát, és ha átléped azt a felső pulzushatárt, amit elterveztél, gyalogolj - egészen addig, amíg a pulzusod visszaáll a zóna alsó értékére.
Fog ez menni... :)
Előzmény: Vandis (97)
Sziasztok!
A mai futásnál kikapcsoltam a mobilom, és jónak tűnnek az adatok, amiket adott az óra.
Már csak azt nem értem, hogy hogyan lehetne futás közben kontrollálni, milyen pulzusszámmal edzek. Hiszen akármit csinálok, nagyon kicsiket lépek, lazán futok, akárhogy futok, egy kör után mindig 180-on van a pulzusom. Bicajozás közben valahogy természetes, hogy tudom változtatni, milyen erősséggel tekerek, és akkor a kívánt pulzusszám is megvan, de a futás fárasztó, akárhogy futok, a pulzusom max.on van.
Nálatok máshogy működik?
Előzmény: futor (135)