Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 53 907 979 km-t sportoltatok

Futók fejfájása

Létrehozta: klarno  |  2010-02-22 15:13:16-kor

Néhány hete furcsa tünet jelentkezett nálam. Először nem tulajdonítottam neki különösebb jelentőséget, és a futással való kapcsolatát sem láttam tisztán. Utánajártam a dolognak, megosztom veletek, és kérem, akinek van tapasztalata, hasonló baja, írja meg, mit tesz ellene.

Sosem voltam fejfájós, ha fájt, sosem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Egy ideje azonban hetente többször, általában az esti órákban hirtelen megfájdul a fejem, tarkótól a homlokomig, foltosan kiesések vannak a látóteremben, pl. olvasni nem tudok sem könyvet, sem monitort, és a fény iszonyatosan zavar. A fájdalom általában órákig tart, sokszor vele alszom el, sőt, volt, hogy még másnap is éreztem.

Feleségem jegyezte meg, hogy azokon a napokon jelentkezik, amikor futok, azaz általában hetente 3x. Figyeltem, és igaza van, tényleg a futással van kapcsolatban a fejfájás. Nem futok régen ás nem futok sokat, 6.5 km/35perc, a kicsit dimbes-dombos tóparton. A pulzusom általában extrem magas végig - 170-180 folyamatosan, felfelé még magasabb értékekkel. Ez mindig is jellemző volt rám, már a bemelegítés elején 130 feletti a pulzusom, kardiológus nem tulajdonít neki jelentőséget. Fontos észlelés még, hogy az utóbbi időben elég merev vagyok, főleg a vállövem, nyakam áll be, szintén a futás után jellemzően.

És akkor amit megtudtam:

A kórt exercise headache vagy runner's headache néven emlegeti a szakirodalom. Jellemzően futás/súlyzózás után jelentkezik pár órával, és pár órát, egy napot is tarthat. Oka ismeretlen, organicus eltérés nincs a háttérben - ha van, az más lapra tartozik már (lehet tumor, vérzés a koponyában, migrain és egyéb típusú fejfájások is jelentkezhetnek fizikai terhelésre). Ha először jelentkezik mindenképp érdemes orvossal beszélni róla, nehogy egy súlyosabb betegség kerülje el a figyelmünket. A futók fejfájásának lehetséges okát jelentheti a vércukor ingadozása, vérnyomás változása, dehidráció, illetve az agyi erek szabályozásában egy kis rendellenesség. Edzés alatt kitágulnak az izomzat és az agy erei, és ha ez a dilatált állapot megmarad az edzés után is, akkor a koponyán belüli nyomás emelkedhet, ezzel egy kis agyvizenyő is keletkezik, ami egyértelműen fejfájáshoz vezet. Említik még, hogy a túl megeröltető edzés alatt kisfokú hypoxia jön létre az agyban, és ez is állhat a fejfájás mögött. Megfigyelhető, hogy melegben és magas pulzusszámmal végigfutott edzések után gyakrabban jelentkezik.

A dolog paradox szépsége, hogy sokan azért futnak, hogy a mindennapi stressz okozta merevséget, és az azzal járó fejfájást megelőzzék. Hiába szeretsz futni, hiába szeretnél egészségesen élni, ha tudod, hogy minden edzés után órákra használhatatlan vagy a fejfájás miatt, egyre nehezebben veszed majd rá magad. Azonban nem szabad hagyni, hogy elhatalmasodjon rajtunk a rossz érzés, meg kell próbálni változtatni a dolgokon.

De mégis hogyan? Mit tehetünk ellene? Sok mindent leírnak, természetesen üdvözítő megoldás nincs, én is csak bízni tudok abban, hogy ha odafigyelek az alábbi dolgok mindegyikére, talán elkerülhetem a fejfájást:

  • alapos bemelegítés (kb. 10 percig csinálom, utána még egy jó szakaszt gyors tempóban gyalogolok)
  • fokozatos leállás (a bemelegítőnél említett gyalogló szakaszt futás végén lesétálom)
  • nyújtásnál, figyelek arra, hogy a fejem ne kerüljön a törzsem alá - ne folyjon a fejembe a vér
  • az edzés intenzitásának csökkentése, pulzusszám csökkentése edzés alatt
  • edzés közben/után figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, ugyanakkor a túl hirtelen, túl sok víz sokaknál rontja a tüneteket. Javasolt isotoniás folyadékot inni, illetve számos helyen említik a (sós) paradicsomlé jótékony hatását. Ez kalóriát és elektrolitokat is visz a szervezetbe.
  • edzés előtt és közvetlenül utána cukor bevitele, akár csak egy pár kocka csoki/kockacukor formájában
  • magnesium pezsgőtabletta folyamatosan - ez talán a migraines jellegű fejfájások ellen lehet hatásos
  • legvégül említem a gyógyszeres prevenciót/fájdalomcsillapítást: NSAID fájdalomcsillapítók (Advil, Saridon - ebben van izomrelaxáns is, én ezt vettem, de még nem vitt rá a lélek, hogy bevegyem), indometacin tartalmú fájdalomcsillapítók, ergotamin tartalmú gyógyszerek, amik az erek tónusát fokozzák.

A testmozgás, futás megéri, nem szabad lemondani róla, még akkor sem, ha sokszor kellemetlen vagy fájdalmas. Meg kell találni a megoldást, a fent felsorolt pontok javulást hozhatnak -  de végső soron orvosi segítséget is lehet kérni. 

Akinek pedig van tapasztalata a témában ossza meg a többiekkel, mert ha csak egy emberen segítesz, már megérte a mai bejelentkezésed!

Üdv: Klein Arnold



mtothmoni 2014-06-23 15:07:23 | 9
mtothmoni képe

Sziasztok!

Én tavaj október óta futok.hetente 2x és 1 alkalommal spinning.Mindíg is fejfájós voltam.De amióta futok egyre  rosszabb.Múlt héten ügyeletet kellett hívni hozzám.A vérnyomásom is felmegy és órákig magasabb 150/95hgmm.

Elolvatam az összes eddigi hozzászólást és tanácsot, de ha valaki tudna konkét tanácsot adni külön megköszönöm.

Alkalmanként 6-7 km-t futok.Kb 7:20-as átlaggal hegyi terepen.

 
pif 2012-09-22 11:05:27 | 8
pif képe

Sziasztok!

Engem épp mostanában érintett ez a probléma, ezért írom csak most le a tapasztalataimat. A futás (egyszerű edzés) utáni migrén-szerű fejfájást nekem a légzéstechnika változtatásával sikerült megszüntetni. Addig nemigen figyeltem a légvételre, de mivel már mindent kipróbáltam, hogy ne fájjon a fejem edzés után, kínomban ez is eszembe jutott, és futás közben sokáig tudatosan egyfajta jóga-légzés szerű dolgot alkalmaztam, tudatos és mély ki-be légzéssel, ez egy idő után automatikussá vált, és nagy örömömre azóta nem fáj a fejem Vigyor. Legalábbis emiatt nem. Hogy ne legyen unalmas az élet, hosszú távok után (legalább két óra) az alacsony vérnyomásom miatt msáfajta fejfájás jelentkezett, erre most keresek megoldást. Van valakinek jó ötlete?

 
Pocokharcsa 2011-02-07 21:41:26 | 7
Pocokharcsa képe

Annak idején nekem a folyadék pótlás okozott problémát. Ezért csak azt tudom tanácsolni, hogy először valami magas rot tartalmú italt igyál meg. Úgy szoktam csinálni, mikor a pihenő időszak után elkezdek újra futni, hogy nagyon magas rost tartalmú italt iszok előtte is utánna is egy kicsit. Majd a folyadék vesztést izóval is folytatom. De egy tanács azért arra is figyelj, hogy megfelelő sót is vigyél a szervezetedbe. Sokkal könnyebb lesz a folyadék pótlás is. Meg az elvesztett ásványi anyagot is tudod potolni. Lenne még egy javaslatom. Bár nem tudom, hogy futsz, de a fejeden mindeg legyen valami. Azt vettem saját magamon észre, hogy mikor úgy érzem szép idő van és váltok téliről nyári sapira akkor előfordul, hogy a tarkómnál megfájdul a fejem. Ez azért fordulhat elő mert nem jól mérem fel az időjárást és megfázik a tarkóm. Csak nálam nagyon veszélyes ha fáj a fejem, mert általában órvérzéssel is jár. Illetve ha annyira fáj akkor még hányni is tudok. De még a nézés is iszonyatos. Ekkor számomra a legjobb megoldás a lehető elg előbb egy nyugtató fürdő zuhany és minél előbb totál sötét szoba és ott alvás. Szerencsére ez nem túl sűrűn fordul elő.

A pulzussal azért annyira nem fordulhat elő. Mert ha valaki tud iszonyatos pulzust produkálni akkor az én vagyok. És csodák csodájára ilyenkor nem fáj a fejem. Hozzá teszem, hogy nekem alapjáva véve indagozó a pulzusom. De a nyugalmi pulzus vizsont alacsony. mert csak 40, de erről akár 200 fölé is tudom tornázni és nincsen semmi bajom. Az tény, hogy a vércukromat nem érték ilyenkor, de ézerni szoktam mikor kell valami és semmi igényem nem volt banánra, vagy mézre. De azt tudom, hogy mind a kettő segít abban, hogy jól feltöltsed a szénhidrátot a szervezetedben.

 
smarcsu 2011-02-07 20:12:05 | 6
smarcsu képe

sziasztok,

nekem ez régebben általában a versenyek után jelentkezett, nagyon durván, általában (bocsi) hányás is kisérte. a dokik nem nagyon tudtak rá mit ajánlani. a TF-es egészségtantanárom javasolta a B vitamint a verseny végén. sajna az sem segített ilyen verzióban, de az 1. IM-emen továbbfejlesztettem, s rájöttem, ha menet közben is tolom a B vitamint, akkor  teljesen tünetmentes tudok lenni. azóta versenyek után mindig használom, hosszabb versenyek (pl maraton, IM) esetében pedig közben  is tolom, sőt versenyszezon előtt kicsit magne B6-ozok. ugye a B vitamin egy vízben oldódó vitamin, melynek jelentős szerepe van a szénhidrát-anyagcserében, miután a piroszőlősav dekarboxilezését végző enzim koenzimje, energiát generál, segíti a szénhidrátok elégetését, valamint létfontosságú szerepet tölt be az idegrendszer, az izmok és a szív normális működésében. gondolom, ezek miatt tudott nekem segíteni.  egy próbát szerintem mindenkinek megér, aki ilyen problémákkal küzd.

 
gaboca 2011-01-20 11:27:16 | 4
gaboca képe

Idén január elején jelentkezett nálam ez a fejfájás. Kb 10 éve heti rendszerességgel (heti két csoportos edzés, jó időben az előbbin kívűl biciklizés) sportolok. Váltogatom az edzések tipusait dance aerobic, fit ball, step, gépes kardio stb. Bemelegítés után az erősítő gyakorlatoknál jelentkezik a fejfájás, homlokomon majd átsugárzik a tarkómra. Először annyira hirtelen, hogy le kellett állnom és kis idő elteltével folytattam az edzést. A fejfájás egész éjjel tartott annyira, hogy aludni sem tudtam. Azóta is kisebb nagyobb intenzitással de minden alkalommal előjön. Legkevésbé a gépes kardio edzés során jelentkezik. Próbálkoztam a fent leírtakkal....semmi. Maradt  a fájdalomcsillapító estére. Nagyon szeretek mozogni félek, hogy lelkesedésem ez miatt hagy majd alább.

Gaboca

 
azazello 2010-11-27 11:21:39 | 3
azazello képe

Semmi ilyen gondom nem volt (más igen), és remélem, hogy neked is elmúlik, úgyhogy csak szeretném mindenki nevében megköszönni, hogy ilyen alaposan összeszedted az információkat!

 
Zsazsi 2010-11-26 22:05:44 | 2
Zsazsi képe

Szisztok!

 

Nekem ugyanez a problámám, én kangoo-zni kezdtem kb. 6 hete, heti egy alkalommal és a 6 alkalomból 5 ször az edzés után egy órával erős fejfájásom jelentkezik. Egyszerűen nem tudom hogy lehetne megelőzni mert amúgy nagyon tetszik ez a mozgásforma. Van valami öteletetek, hogy lehetne a fejfájást megelőzni? A banán + méz kombinációt meg fogom próbálni, mert én is a vércukor vagy vérnyomás ingadozásra gyanakszom. Vagy hogy hirtelen túl megerőltető sportba kezdtem. Anno fénykoromban kézilabdáztam, de kb. 15 éve nem mozogtam rendszeresen, leszámítva a két kisgyerek utáni futkosást. Szóval ha van valakinek jó ötlete kérem ossza meg velem.

Köszi. Zsazsi

 
Házisárkány 2010-02-22 15:48:33 | 1
Házisárkány képe

Mint gyakorló fejfájós és ujrakezdő futó:

a fejfájás nálam is vendég volt,mikor kezdtem,mára szinte elmúlt,szökőévben egyszer-kétszer jelentkezik,az is extrém időjárás változáskor........

voltam én is CT-n,teljes kivizsgáláson.A vége az lett,hogy rájöttem,ha kevés folyadékot viszek be edzés,illetve munka elött- kemény fizikai munkát végeztem akkoriban-akkor széthasadásig,hányingerig kezdett fájni a fejem.

Ezért rászoktam a banánra,kanál mézre edzés elötti órában,és a folyadékbevitelemre nagyon ügyelek!Szoktam kávézni is edzés elött egy órával-bár esetemben ez nem mérvadó mert képes vagyok lefekvés elött is meginni egy csésze melange-ot...Vigyor

A vértolulás-értsd a fej a szív vonala alá vitele-ebben nem játszik szerepet nálam-gyakran állok ugyanis fejen és kifejetten jól esik....

Ezek után elköszöntem a fejfájástól!

Ja és van nekem egy párom,akinek isteni keze van a nyakmaszírozáshoz.....is....