Már 53 910 349 km-t sportoltatok
Ljubjana Marathon 2010.10.24.

Ljubjana Marathon 2010.

breky | 2010-10-26 14:11:39 | 8 hozzászólás

Szeptember végén a budapesti maraton nem teljesen úgy sikerült, ahogy szerettem volna (3:36). Ezért is nagy várakozással tekintettem Ljubjana felé, hiszen szerettem volna kiköszörülni a csorbát. Komolyabb felkészülésre már nem nagyon volt lehetőség a két verseny közötti négy hétben, de igyekeztem az előírt edzéseket elvégezni. Így bizakodóan indultam útnak.

Anita és két lányom kisért el. A lányokat is szerettük volna elindítani a szombati iskolás futamokon, de ezen csak a helyi, regisztrált iskolák diákjai vehettek részt. Így szombatra csak a városnézés és az expón a rajtszám átvétele maradt. A 25 euro-s nevezési díjért nagyon gazdag rajt csomagot kaptunk. Volt benne technikai póló, hátizsák, tornazsák, futózokni, és a célban még egy Brooks technikai atlétát is a kezünkbe nyomtak az érem mellé.

Vasárnap nem kellett korán kelni, csak fél 11-kor volt a rajt. Kényelmes reggeli után, kellően para hangulatban indultuk a Főtérre. Mikor odaértünk, még zajlott a 10 km-es futás, megadva az alaphangulatot. A 10 km-es futáson kívül a maratonnal egyidőben egy félmaratont is indítottak, így a létszámra sem lehetett panasz. A színpadon zenészek és látványos pompom lányok szórakoztatták a közönséget.

A rajt zónába 10 perccel a rajt előtt sikerült bepréselnem magam, miután átmásztam a kerítésen.

... és eldőrdült a rajtpisztoly.

Nekilódult a maratonisták 1000, a félmaratonisták 5500 fős mezőnye. Elég szűk utcában indultunk, néha helyben futással. A távot két körben teljesítjük a városban, a félmaratonisták az első kör után befutnak a célba. Már vagy négyszáz métert haladtam, mikor fennakadok egy 70 év körüli nénin. Hát ő meg hogy kerül ide?!  Biztosan már előző este kiült egy székkel a rajtzónába, hogy jó pozíciót foglalhasson. :) Miután leküzdöm az akadályt, felveszem az utazó tempót. Előzetes terveim szerint 3 óra 15 perc körül, vagy ez alatt szeretnék célbaérni. Ennek megfelelően 4:30/km az előirányzott tempo. Az első 6 km kis mértékben emelkedik, egy dombos, parkos területen futunk. Igyekszem könnyedén futni, de tartani a tempót. Kell az energia még később is. Időnként belefutunk egy fúvos zenekarba, vagy hangszóróból szól a zene és sok helyen szúrkolnak is a helyi lakosok. 10 km-nél 45:01 az időm. Eddig remek. 17-től egy hosszú széles, egyenes sugárúton haladunk vissza egészen az első kör végéig. Itt sajnos keményen szembe kapjuk a szelet. Próbálok elbújni mások mögé. A célterületnél óriási a hangulat. Szétválasztják a félmaratonistákat és maratonistákat. Meglátom lelkes családtagjaimat. Gyors pacsi és gyerünk tovább. Féltávnál 1:34:50-et mutat a stopperem. Ez tökéletes, vagy inkább túl jó. A második fele mindig sokkal nehezebb! Kicsit furcsa, hogy szinte alig vagyunk a futópályán. A futók 5/6-a befejezte a félmaratont. A második kört szinte végig egyedül futottam, már nem nagyon volt számottevő csoportosulás. Természetesen a második körben is emelkedett az első 6 kili (21-27 km között). Sőt talán mintha most már egy kicsit jobban emelkedne. :) Érzem lassulok, és jönnek a 4:40-4:50 közötti kilométerek. Még van nálam egy gél, ezt 25-nél benyomom, na nem mintha csodákat várnék tőle. Érdekes, itt nem úgy mint pesten ( ahol leállt a gép ), most vittek a lábaim, de már nem volt meg a kívánt sebesség. Nem voltam megtörve, nyomtam tovább, csak már át kellett terveznem az elérendő célidőt.

24 és 30 km között 3 női versenyző is megelőzött, próbálva az önbecsülésemet sárba tiporni. 32 környékén utolértem egy hármas csapatot, akiket már régóta láttam magam előtt. A középső srác a csuklóján egy kötéllel volt összekötve a társával, ugyanis vak volt. Ennek ellenére nagyon keményen nyomták.

És a végére jött a már egyszer átélt 4 kilométeres szembeszeles célegyenes. Erre már lélekben jó előre felkészültem. Most már esélyem sem volt senki mögé elbújni, mint az első körben. Rádőltem a szélre és toltam, ahogy az erőmből kitelt. Éreztem hogy meglesz a 3:20-on belüli idő. Utolsó kili. Már sűrűsödik a tömeg, már hallom a hangosbemondót.

Érdekességként megemlítem, hogy az utolsó 300 méteren lekőröztem 3 félmaratonistát is, akiknak tényleg csak a résztvétel volt a fontos.

A nézőknek felállított lelátón felfedezem Anitát és lányaimat. Kihúzódok a szélére, hogy pacsizzak egyet, mielőtt befutok a célba. Ez nem jön össze, mert mindenkinek képrögzítő, vagy zajkeltő eszköz van a kezében. Átfutok a célkapun és megállítom az órám: 3:19:07. A végén nagyon kihajtottam magam, már az érem osztáshoz is nehéz felmenni a rámpán.

Azt hiszem ma ennél többet nem tudtam volna kihozni magamból. Életem 2. legjobb idejével értem célba.

8 hozzászólás

Gida 4930 napja
Gida képe

Jó kis beszámoló! Gratulálok!

Amatőr 4930 napja
Amatőr képe

Gratulálok, keményen nyomtad, szép élmény lehetett!

Ez a Ljubljana most már többször előkerült, egyszer meg kell célozni, egy jóóó kirándulást és egy komoly maratont csinálni, ahogy te tetted... :)

Skam 4930 napja
Skam képe

Ó, te mázlista! Nekem itt volt Az Első, azóta is visszavágyom. :)

Gratula!

galagyuri 4930 napja
galagyuri képe

Jó volt olvasni! Örülök, hogy ilyen jót mebnél! Gratula!

Bozót 4930 napja
Bozót képe

Nagyon jót mentél, gratula!

Shrek 4930 napja
Shrek képe

Grat breky, ez nagyon jó idő! Úgy volt, hogy mi is megyünk, de sajnos  két héttel zágrábi félmaraton után nem nagyon akadt vállalkozó szellemű jelentkező. Ott hasonló volt a helyzet, mint Ljubjanában, a két táv együtt indult. Sajnáltuk is szegény maratonistákat, hogy nekik kétszer kell megfutni ugyanazt a kört! Ezért szeretem Budapestet, ott végig van kivel futni.